24hod.sk    Šport    MS 2006 - Futbal

21. júna 2006

Súhrn výsledkov utorkových zápasov B-skupiny na MS v Nemecku

KOLÍN NAD RÝNOM - Futbalisti Anglicka remizovali v utorkovom dramatickom večernom zápase B-skupiny na XVIII. ...

BERLÍN 21. júna (WEBNOVINY) - Súhrn výsledkov utorkových zápasov B-skupiny na XVIII. futbalových MS v Nemecku:

KOLÍN NAD RÝNOM - Futbalisti Anglicka remizovali v utorkovom dramatickom večernom zápase B-skupiny na XVIII. majstrovstvách sveta so Švédskom 2:2 (1:0). Tímu z Britských ostrovov sa tak ani v dvanástom medzištátnom meraní síl nepodarilo zdolať tohto súpera, neúspešná séria Albionu trvá už 38 rokov. Napriek tejto skutočnosti Angličania vyhrali základnú B-skupinu MS 2006 a v nedeľňajšom osemfinále nastúpia proti druhému tímu z A-skupiny - Ekvádoru. Futbalisti Švédska skončili za Anglickom v tabuľke na 2. mieste a v sobotňajšom osemfinálovom dueli bude súperom "troch koruniek" víťaz A-skupiny a organizátor šampionátu Nemecko.

Švédsko - Anglicko 2:2 (0:1)

Góly: 51. Allbäck, 90. Larsson - 34. J. Cole, 85. Gerrard, ŽK: 83. Alexandersson, 87. Ljungberg - 76. Hargreaves, rozhodovali: Massimo Busacca - Francesco Buragina, Matthias Arnet (všetci Švajč.), 45 000 divákov

Švédsko: Isaksson - Alexandersson, Mellberg, Lučič, Edman - Linderoth (90.+ D. Andersson) - Jonson (54. Wilhelmsson), Källström, Ljungberg - Allbäck (75. Elmander), Larsson

Anglicko: P. Robinson - Carragher, R. Ferdinand (56. S. Campbell), Terry, Ashley Cole - Hargreaves - Beckham, Lampard, J. Cole - Rooney (69. Gerrard), Owen (4. Crouch)

Zápas o prvé miesto v základnej B-skupine MS sa nezačal pre Anglicko, ktoré nastúpilo bez S. Gerrarda i Croucha, najšťastnejšie. Útočník Michael Owen v 2. min zle došliapol, zranil si koleno a musel prepustiť miesto spomenutému dlháňovi Crouchovi. Tím z Britských ostrovov sa však rýchlo "otriasol", prím hral najmä Lampard, oslavujúci práve v utorok 28. narodeniny. Stredopoliar FC Chelsea strieľal najskôr vedľa, potom slabo do stredu bránky a napokon jeho hlavička po centri Rooneyho bola takisto nepresná. Na tlak Anglicka odpovedali "tri korunky" štyrmi rohovými kopmi v rýchlom slede, no bez efektívnej koncovky. V 25. min dal po prvý raz o sebe vedieť Rooney, ktorý spracoval Beckhamov pas, obišiel Mellberga, ale v poslednom momente ratoval Lučič. Na konci prvej polhodiny vyrážal Isaksson strieľaný center Beckhama na roh. V 34. min sa však anglickí futbalisti zaslúžene dočkali. Alexandersson odhlavičkoval loptu z pokutového územia, tú si na prsiach spracoval Joe Cole a nádhernou strelou z 30 metrov poslal s prispením Isakssona a jeho ľavej žrde Angličanov do vedenia. Jeden z favoritov MS mohol odchádzať do kabín ešte spokojnejší, ale Lampard namieril prudko nad bránku. Aj úvodné minúty druhého polčasu patrili Anglicku, potom však prišiel nečakaný obrat. Aktivitu prevzali reprezentanti Švédska. V 51. min si na roh Linderotha pekne nabehol Allbäck a hlavou usmernil loptu do vzdialenejšieho rohu, brániaci Ashley Cole už nestihol zabrániť gólu - 1:1. Severanov vyrovnávajúci úspešný zásah, ktorý bol mimochodom jubilejným 2000. gólom v histórii futbalových majstrovstiev sveta, neuveriteľne vyhecoval. S Angličanmi "hralo" onedlho dvakrát brvno. V 55. min po rohu Källströma skončila aj zásluhou Robinsona hlavička Larssona na hornej konštrukcii bránky a o štyri minúty neskôr opäť po rohu Linderotha a priťuknutí Lučiča trafil brvno aj kapitán Mellberg. Prevaha Švédov mohla vyústiť v 72. min, keď "koníček" Källströma vykopával z bránkovej čiary striedajúci Gerrard. V infarktovom závere dramatického zápasu v Kolíne nad Rýnom sa napokon ešte dva razy menilo skóre. V 85. min poslal po presnom centri J. Colea Anglicko do vedenia hlavou Gerrard, o zaslúženú remízu sa v poslednej minúte riadneho hracieho času postaral po dlhom aute Edmana kanonier Švédov Henrik Larsson. Angličanom nerozhodný výsledok stačil na prvenstvo v základnej B-skupine práve pred severanmi, neteší ich však určite skutočnosť, že nad Švédmi nezvíťazili už dlhých 38 rokov (naposledy uspeli Angličania 22. mája 1968 vo Wembley - 3:1).

Hlasy:

Lars Lagerbäck (tréner Švédska): "Anglicko hralo v prvom polčase výborne, my sme prehrávali súboje jedného proti jednému. Po prestávke sme sa zlepšili a myslím si, že sme boli potom už jasne lepším mužstvom. Za tento výkon sme si zaslúžili tri body. Osemfinále proti Nemecku bude náročné, ale máme šancu. Pozitívom duelu s Anglickom je, že nik sa nevykartičkoval."

Sven-Göran Eriksson (tréner Anglicka): "Misia je splnená. Výsledok bol pre nás dôležitý, chceli sme vyhrať skupinu a podarilo sa nám to. Nebránili sme dobre v šestnástke, ale Švédi boli veľmi nebezpeční. Pred osemfinále sa na toto musíme na tréningu ešte viac zamerať. Teší ma, že sme prví, lebo papierovo by boli Nemci ťažším súperom a mali by sme o deň menej na prípravu. Rooney nebol sám so svojím výkonom v druhom polčase spokojný, preto som ho vystriedal. Nechcel som riskovať ani prípadné zranenie. Ale jeho forma rastie zo dňa na deň."

Steven Gerrard (stredopoliar Anglicka a strelec jedného gólu): "Už sme sa pripravovali na to, ako budeme hrať v osemfinále, ale aj tak bolo pre nás dôležité skončiť na prvej priečke v skupine. Hrali sme lepšie ako v predchádzajúcich zápasoch, ale stále bolo vidieť nedostatky. V druhom polčase sme si prestali prihrávať v pohybe, čo sme nacvičovali aj na tréningoch, preto tempo našej hry kleslo."

KAISERSLAUTERN - Futbalisti Paraguaja zvíťazili v utorkovom stretnutí B-skupiny na XVIII. majstrovstvách sveta nad Trinidadom a Tobagom na štadióne v Kaiserslauterne 2:0 (1:0). V zápase už o postup nešlo, oba tímy boli bez šance kvalifikovať sa do osemfinále. O prvý presný zásah juhoamerického mužstva na tomto šampionáte sa postaral vlastným gólom Brent Sancho, druhý gól pridal štyri minúty pred koncom zápasu striedajúci Nelson Cuevas. Paraguaj obsadil v B-skupine 3. miesto, futbalisti Trinidadu a Tobaga skončili vo svojej premiére na MS štvrtí.

Paraguaj - Trinidad a Tobago 2:0 (1:0)

Góly: 25. Sancho (vlastný), 86. Cuevas, ŽK: 30. Paredes, 54. Dos Santos - 45. Sancho, 48. Whitley, rozhodovali: Roberto Rosetti - Cristiano Copelli, Alessandro Stagnoli (všetci Tal.), 46 000 divákov

Paraguaj: Bobadilla - Nunez, Caniza (89. Da Silva), Gamarra, Caceres (77. Manzur) - Barreto, Acuňa, Dos Santos - Paredes - N. Valdez (66. Cuevas), Santa Cruz

Trinidad a Tobago: Jack - Edwards, Sancho, Lawrence, A. John (31. K. Jones) - Birchall, Yorke, Whitley (67. Latapy), Theobald - S. John, Glen (41. E. Wise)

Oba tímy začali zápas podľa očakávania ofenzívne, Paraguaj už nemal čo stratiť, Trinidad a Tobago potrebovalo pri prípadnej strate Švédska zmazať gólové manko. V 3. min si na Barretov priamy kop ideálne nabehol Santa Cruz, jeho hlavičku trinidadský gólman Jack končekmi prstov vyrazil. O dve minúty sa zopakovala situácia ako cez kopirák na opačnej strane, jej aktérmi boli brankár Bobadilla a útočník Glen. Centre na oboch stranách boli v úvode zápasu veľmi nebezpečné, obrany mali s vysokými loptami problémy a ofenzívni hráči sa dostávali do dobrých príležitostí. Paraguaj postupne získaval prevahu a obrana karibského tímu mala problémy. V 25. min po ďalšom nebezpečnom priamom kope z ľavej strany našiel Paraguajčan Acuňa spoluhráča Dos Santosa, ktorý skúšal loptu predĺžiť na niektorého z voľných spoluhráčov. Lopta však spadla na hlavu trinidadského obrancu Sancha, od ktorého sa odrazila do siete jeho tímu - 0:1. Po góle posilnil Trinidad a Tobago ešte viac ofenzívu, na ihrisko sa dostal namiesto obrancu Johna útočník Jones. V 36. min mohol zvýšiť Valdez, jeho šancu však Jack zlikvidoval. "Soca Warriors" sa vpredu nevedeli presadiť a museli častejšie brániť. Paraguajské nebezpečenstvo hrozilo predovšetkým od Valdeza i Santa Cruza. Keď už bol v nadstavenom čase prvého polčasu Jack prekonaný po hlavičke Paredesa z deviatich metrov, na bránkovej čiare mu pomohol Theobald. Tesne predtým Jack vytiahol tesne pred čiarou Valdezov pokus. V druhom polčase hráči Trinidadu a Tobaga vytrvalo útočili, prvých desať minút sa hralo prakticky na jednu bránku, ich atakom však chýbala väčšia rozvaha i presnosť. Paraguaj potom začal podnikať nebezpečné výpady a ľahko sa dostával cez rozhodenú obranu súpera. Zverenci Lea Beenhakkera aj naďalej dobíjali paraguajskú bránku, strelecké pokusy Birchalla či Latapyho z dobrých pozícii leteli nad. Trinidad a Tobago sa ani v treťom zápase na šampionáte aj napriek aktivite gólu nedočkal, navyše ešte inkasoval. Ako prvý Paraguajčan na MS 2006 sa strelecky blysol po narážačke so Santa Cruzom v 86. min striedajúci Cuevas, ktorý osamotený trafil presne do ľavého rohu Jackovej bránky. Trinidad odchádza zo šampionátu veľmi sklamaný, Paraguajčania sa radovali z prvého víťazstva.

Hlasy:

Anibal Ruiz (tréner Paraguaja): "Chceli sme sa domov vrátiť aspoň s jedným víťazstvom. Teší ma, že to vyšlo. Hrali sme lepšie ako v prvých dvoch stretnutiach na šampionáte. V konečnom dôsledku nám napokon chýbalo k postupu do osemfinále iba niekoľko minút v dueli so Švédskom."

Leo Beenhakker (tréner Trinidadu a Tobaga): "Predovšetkým v útoku sme hrali dnes dobre, ale nevyužili sme šance. Navyše sme si dali vlastný gól, o to je to horšie. Myslím si však, že sme sa na MS ukázali v celkom dobrom svetle."