17. mája 2009

Súhrn výsledkov víkendových stretnutí Corgoň ligy 2008-2009

Súhrn výsledkov víkendových stretnutí 30. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň ligy 2008/2009: SOBOTA FC ViOn Zlaté Moravce - MFK Dubnica 2:0 ...

BRATISLAVA 17. mája (WEBNOVINY) - Súhrn výsledkov víkendových stretnutí 30. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň ligy 2008/2009:

SOBOTA
FC ViOn Zlaté Moravce - MFK Dubnica 2:0 (1:0)
Góly: 8. Pavol Majerník, 53. Kuračka, ŽK: 73. Pavlenda, 79. Hözl - 57. Zapalač, 83. T. Zápotoka, rozhodovali: Hracho - Csabay, Mókoš, 785 divákov
Zl. Moravce: Bolek - Pavlenda, Peter Farkaš, Pavol Majerník, Candrák - Hözl - Kuračka (89. Ondrejka), Náther, Lalák, Tomášek (84. Bartoš) - Tomko (81. Salomon Wisdom)
Dubnica: R. Zajac - Nosek, Jánošík, Ľ. Chmelík (46. I. Obert), Zapalač (61. Vavrík) - J. Zápotoka, Seye (65. Ulrich), Držík, Grendel, M. Kuzma - T. Zápotoka
Úvodné dejstvo sa hralo jednoznačne v réžii domácich. V 8. minúte Kuračka rozohral štandardnú situáciu, na jeho center si vyskočil Pavol Majerník a hlavou s prehľadom skóroval - 1:0. V 26. min prišla ukážková akcia domácich po osi Lalák - Candrák - Farkaš s famóznym zákrokom Zajaca na bránkovej čiare. Po polhodine hry priťukol Pavlenda Kuračkovi, ktorého strelu pozorný dubnický brankár Zajac kryl. Vzápätí Tomko hlavou predĺžil na Laláka, ale ten si s koncovkou nepotykal. Gól na kopačke mal na kopačke v 38. min domáci Hözl, ale jeho prudká strela preletela ponad brvno Zajacovej bránky. Dubničania vystrčili rožky až v závere prvého dejstva, ale Zapalačova strela z priameho kopu išla mimo. Po zmene strán tréner hostí Nosický urobil rošády v rozostavení a začal sa hrať futbal systémom hore-dolu. V 48. min J. Zápotoka z priameho kopu mieril do brvna, z následnej kontry Tomko ideálne naservíroval tutovku Lalákovi, ktorý zoči-voči Zajacovi mieril tiež iba do brvna. Prišla 53. min, agilný Pavlenda prešiel všetko, čo mu stálo v ceste, posunul Kuračkovi, ktorý ponad padajúceho Zajaca upravil na 2:0 pre Zlaté Moravce. V 72. min Farkašovu strelu z malého vápna v poslednej chvíli odvrátil Vavrík na rohový kop. V 76. min sa vyznamenal domáci brankár Bolek, ktorý kryl gólovú strelu Ulricha. Už v nadstavenom čase strelu Bartoša hosťujúci Jánošík odvrátil na roh. Napriek víťazstvu sa Zlatomoravčania s najvyššou súťažou minimálne na rok lúčia.
Hlasy:
Štefan Horný (tréner Zlatých Moraviec): "Som rád, že sme konečne dali prvý gól my, ale v prvom polčase sme mohli dať aj ďalšie. Konečne sme dali aspoň dva góly, a preto naše víťazstvo považujem za zaslúžené."
Ľubomír Nosický (tréner Dubnice): "Do zápasu sme nevstúpili dobre, robili sme chyby, a preto prvý polčas vyznel jasne pre domácich. Po zmene strán to už bolo lepšie, gól sme však nedali, preto domáci vyhrali."

FC Nitra - MFK Košice 4:1 (3:0)
Góly: 5. Racko, 25. Rák (11 m), 40. Rák, 90. R. Šimko (vlastný gól) - 63. Serečin, ŽK: 33. I. Hodúr, 79. M. Šťastný - 30. Serečin, rozhodovali: Trutz - Laskovský, Benko, 1090 divákov
Nitra: Hroššo - M. Šťastný, Martin Tóth, Štajer, Racko - Barčík (84. Ľuboš Kolár), I. Hodúr, Šimončič (69. Greguš), Glenda - Mikuš (57. Šimonek), Rák
Košice: Pulen - Mikuláš Tóth, Kaminský, Teixeira (46. M. Adam), R. Šimko - Serečin, Kolbas, Hovančík, L. Janič (81. Ľ. Gajdoš), Pavol Jurčo (46. A. Šoltis) -
Vo výrazne pozmenenej zostave inkasovali hostia už v 5. min, keď Racko vzal loptu košickej obrane a presnou umiestnenou strelou otvoril skóre. V ďalších minútach sa povzbudení domáci pokúšali zvýšiť náskok, no Šimončič, Barčík ani Glenda sieť nerozvlnili. Hostia sa dostali k slovu až po štvrťhodine hry, keď sa Serenčin a Škutka ocitli pred Hroššom, no ten úspešne zasiahol a krátko na to smerovala Janičova bomba z 20 m nad. Nitriansky brankár si udržal čisté konto aj v 22. min, keď sa po spolupráci s Jurčom dostal pred neho Janič, no netrafil bránu. Domáci priaznivci sa dočkali v 25. min, keď Kolbas fauloval v pokutovom území Mikuša a z nariadenej penalty zvýšil Rák na 2:0. O 10 min trafil Janič po brejku iba vybiehajúceho Hrošša a v 38. minúte nitriansky gólman musel naprávať svoju chybu, keď najskôr poslal loptu na nohu Škutku a vzápätí jeho šancu zlikvidoval. O 2 min sa po brejku Mikuša dostal k lopte Rák a tvrdou strelou dostal Nitru do trojgólového vedenia.
Po prestávke začali aktívnejšie hostia, v 51. min Janičov pokus skončil v rukách Hrošša a rovnaká situácia sa odohrala o dve min, keď tentoraz skúšal šťastie Škutka. Až v 63. min Serečin strelou z 30 m rozvlnil sieť a znížil na 3:1. Blízko ku gólu mali Košičania aj v 72. min, keď po centri Tótha musel Škutkovu prudkú strelu vytlačiť Hroššo na rohový kop. V 81. min vytlačil Pulen Glendovu tvrdú strelu z rohu pokutového územia s námahou mimo brány. Bodku za stretnutím dal napokon "vlastenec“ Šimka, keď košický obranca tečoval loptu do vlastnej siete po centri Kolára.
Hlasy:
Petar Kurčubič (tréner Nitry): "Dnes rozhodli dve veci o tom, že bol taký výsledok, aký bol. Košice viac mysleli na stredajší pohárový zápas a my sme využili v prvom polčase naše šance. Som spokojný s hrou v útoku, ale tiež sme urobili chyby, ktorými sme pomohli súperovi do šancí. Prevláda však spokojnosť, už ani teoreticky nemôžeme prísť o corgoňligovú príslušnosť.“
Ján Kozák (tréner Košíc): "Futbal bol obojstranne otvorený s množstvom príležitostí, no domáci boli efektívnejší a my sme naopak zahodili veľa šancí.“

Artmedia Petržalka - Dukla Banská Bystrica 1:1 (0:1)
Gól: 75. Pavol Ďurica - 31. Brašeň, ŽK: 65. Bagayoko, 68. Struhár - 56. Debnár, rozhodovali: Kráľovič - Chládek, Rendko, 326 divákov
Artmedia: Kamenár - Bagayoko (78. Mikulič), Struhár, Burák, R. Konečný - V. Horváth (46. Kóňa), Saláta, Czinege, Patrik Mráz - Caihame (61. Pavol Ďurica), Majtán
B. Bystrica: Boroš - Klučiar, Jarabica, Debnár, Kotrys - M. Pančík ml., Poljovka, Adámik (64. Vajda), Hučko - V. Gajdoš (70. Bruško), Brašeň (88. Laksík)
Úvodnú "zahrievaciu" desaťminútovku okorenila šanca Salátu, ktorý sa presadil v súboji s brankárom hostí Borošom, no nezakončil presne. V 12. min V. Horváth krásne vysunul opäť Salátu, tutovku stredopoliara Artmedie však Boroš zlikvidoval. Dovtedy nevýraznej ofenzíve Dukly paradoxne pomohol petržalský stopér Burák, keď opečiatkoval ľavú žrď vlastnej bránky. Riedko zaplnené Pasienky sa v 31. minúte dočkali aj gólu, a to v domácej sieti. Hučko na ľavej strane vyzvŕtal Bagayoka, jeho center Burák nezachytil a Brašeň zblízka dostal loptu za Kamenára - 0:1. Futbalisti Artmedie zvýšili potom obrátky, Struhárova slabá hlavička však našla iba pripraveného Boroša. V 43. min Poljovka po signáli z rohu vystrelil nad Kamenárovu svätyňu. Hneď na začiatku II. polčasu mal na kopačke vyrovnanie Patrik Mráz, ale namieril iba do bočnej siete. V 57. min skončil prudký volej striedajúceho Kóňu nad bránkou Boroša, rovnako "do nebies" strieľal onedlho aj Mráz. Posledný menovaný zakrútil v 73. min priamy kop, ale netrafil medzi žrde. Ďalšia štandardka však už priniesla zaslúžený úspech Artmedie. V 75. min vypálil striedajúci Pavol Ďurica a hoci si brankár Dukly Boroš siahol na loptu, gólu nezabránil - 1:1. V závere sa hráči Artmedie snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu, v generálke na stredajšie finále Slovenského pohára v Senci proti Košiciam sa však napokon museli uspokojiť s nerozhodným výsledkom.
Hlasy:
Michal Hipp (tréner Artmedie): "Vedeli sme, že Banská Bystrica má v poslednom období solídnu formu a dosiahla pár dobrých výsledkov. Väčšina našich hráčov však bola dnes chtiac-nechtiac myšlienkami už pri našom vyvrcholení jarnej časti - finále Slovenského pohára proti Košiciam. Po hrubej chybe sme inkasovali. V druhom polčase sme vyrovnali a v závere sme ešte chceli dať Dukle aj druhý gól. Dnes však prevládala snaha a bojovnosť nad kvalitou. Myslím si, že remíza je zaslúžená."
Jozef Jankech (tréner Banskej Bystrice): "Bol to vyrovnaný zápas. V prvom polčase sme boli lepším tímom, ujali sme sa vedenia. Po zmene strán domáci prevzali iniciatívu, my sme nepodržali vpredu loptu, prejavila sa aj absencia útočníkov Michala Ďuriša a Uškoviča. Výsledok 1:1 je však pre nás dobrý, verím, že budeme pokračovať v takomto zlepšenom hernom trende aj naďalej. Mrzí ma len slabá návšteva, futbal už asi divákov na štadióny neláka."

MŠK Žilina - MFK Ružomberok 2:0 (2:0)
Góly: 20. Vladavič, 41. Adauto, ŽK: 36. Vladavič, 70. Rilke - 38. Siva, 61. Zošák, 79. Božok, rozhodovali: Samotný - T. Somoláni, Kubica, 1237 divákov
Žilina: D. Perniš - Belák, Chupáč (77. Ľ. Guldan), J. Piaček, Tesák - Zd. Štrba - Rilke, P. Poliaček (89. Kvesič), Vladavič - Karoglan (73. Lietava), Adauto
Ružomberok: Hajdúch - Siva, J. Maslo, Peter Majerník, Ďubek - Zošák, T. Sedlák, Sivčevič (71. P. Maslo), Božok (83. P. Pilár) - Lačný, Pešír (71. Mašek)
V severoslovenskom derby predvádzali obaja súperi od začiatku ofenzívny futbal. V 2. min po faule na Adauta nebezpečne vystrelil zo štandardnej situácie Karoglan, ale Hajdúch jeho pokus chytil. Následne sa zopakovala podobná situácia na opačnej strane. Priamy kop zahrával Ján Maslo, prihral kapitánovi Zošákovi, ktorý vysunul do šestnástky Sivčeviča. Ten však zblízka mieril tesne vedľa. O 4 min neskôr to opäť skúšali hostia. Božok potiahol po pravej strane, vystrelil približne zo šiestich metrov, no ani v tomto prípade netrafil bránku. Domácim ukážkovo vyšla štandardná situácia v 20. min, keď Vladavič prekvapil približne z 30 m ďalekonosnou strelou ponad hráčov brankára Hajdúcha, ktorý sa len pozeral a vôbec nereagoval na loptu. Aj po inkasovanom góle to hostia skúšali ďalej z rôznych pozícií. Chýbala im však presnosť v zakončení. V 31. min sa ocitol tesne pred Pernišom útočník MFK Lačný, no mieril nad. V 38. min mohla zvýšiť Žilina, Ružomberčan Siva fauloval v pokutovom území Vladaviča. Rozhodca Samotný nariadil pokutový kop, samotný faulovaný hráč však prestrelil. Domácim sa napokon predsa podarilo zvýšiť vedenie v 41. min, keď Karoglan potiahol akciu po pravej strane, prihral do šestnástky Adautovi, Brazílčan sa presadil medzi obrancami hostí a technickou strelou po zemi upravil na 2:0.
Hneď po prestávke mohli domáci zveľadiť svoj náskok. Pred brankárom hostí sa snažila zakončiť dvojica Chupáč - Karoglan, ale ani jednému z nich sa nepodarilo uspieť. Hajdúch oba pokusy vyrazil. Hostia mali obrovskú šancu v 57. min, Siva vysunul za žilinskú obranu Lačného, ten sa v tutovke sám ocitol pred žilinským gólmanom, ale trafil len do Perniša. Domáci sa snažili držať priebeh hry vo svojej réžii, darilo sa im jednoducho prejsť na polovicu hostí, niekoľko šancí mal ľavý stredopoliar Vladavič. Hostia mohli znížiť aj v 75. min, keď Božok poslal z uhla nebezpečnú strelu, ktorá padala do bránky, ale Perniš bol v tomto stretnutí oporou domácich a dokázal ju vytlačiť na roh. V 81. min mohol pridať svoj druhý gól v stretnutí brazílsky legionár Adauto, Ľubomír Guldan mu ideálne prihral z pravej strany, ale žilinský útočník z voleja prestrelil bránku. Nepresne mieril aj päť minút pred koncom na opačnej strane striedajúci Ružomberčan Mašek, ktorého vysunul pred žilinskú bránku kapitán Zošák.
Hlasy:
Vladimír Kuťka (tréner MŠK Žilina): "Po Košiciach to bol pre nás dôležitý zápas. Vývoj ukázal, aké podstatné je dať prvý gól. Bolo to vyrovnané stretnutie, nám sa hrá lepšie do otvorenej obrany. Som rád, že sme prelomili streleckú smolu a podarilo sa nám aspoň čiastočne odčiniť prehru z Košíc."
Michal Bílek (tréner MFK Ružomberok): "Vstúpili sme do stretnutia aktívne, mali sme viac z hry. Potom sme však dostali gól zo štandardnej situácie. Rovnako sme mali veľa šancí v druhom polčase, viac sme sa tlačili pred bránku súpera. Dve čisté gólové príležitosti mal Lačný, ale nepremenil ich. S výkonom mužstva môžem byť spokojný, s výsledkom však nie."

Tatran Prešov - DAC 1904 Dunajská Streda 2:1 (0:0)
Góly: 73. M. Poliaček, 88. Čep - 70. Bajevski, ŽK: 43. Šafranko, 62. M. Baran, 90. M. Ščasný - 42. Parvin, 52. Boya, 90. Martin Kováč, rozhodovali: Vnuk - Palušák, Petríček, 2230 divákov.
Prešov: J. Baláž - Papaj, Čep, Farbák, M. Ščasný - M. Baran - Čertík (82. Drakul), Šafranko (73. E. Takáč), M. Poliaček, Vršajevič (60. Katona) - Pekár
D. Streda: Minár - Martin Kováč, Adiaba, K. Németh, Zs. Németh - Parvin (63. L. Zápotoka, 87. Decký), Abena, Boya, Hassan - N´lend, Bajevski
O konečnom výsledku rozhodla až posledná dvadsaťminútovka. Dovtedy mali Prešovčania jasnú územnú prevahu a od začiatku sa hralo najmä na polovici hostí. Domáci ťažili zo štandardiek, po ktorých vznikali pred bránkou Dunajskej Stredy nebezpečné situácie, mušku mali ale prešovskí strelci vychýlenú. O streľbu sa síce pokúšali často, no akurát Farbák dokázal v prvom polčase trafiť do priestoru bránky. Inak všetky lopty išli mimo nej. Najväčšie príležitosti mal pred záverom I. polčasu Čep, predtým ešte Šafranko, Poliačekov pokus sa obtrel o pravú žrď. Podobný obraz hry bol aj v druhom polčase. Po nenápadnej akcii unikol striedajúci Lukáš Zápotoka a jeho center usmernil do prešovskej siete Bajevski - 0:1. Našťastie pre domácich najagilnejší hráč Prešova Poliaček po troch minútach vyrovnal, keď loptu z hranice šestnástky umiestnil tesne k ľavej žrdi - 1:1. Prešov ukázal svoju morálnu silu i túžbu po víťazstve, ktorá bola korunovaná dve minúty pred koncom. Poliačekov presný center usmernil za chrbát Minára Čep - 2:1.
Hlasy:
Roman Pivarník (tréner Tatrana Prešov): "Vedeli sme, že Dunajská Streda má kvalitné individuality. Tomu sme prispôsobili taktické zámery. Z nevinne vyzerajúcej akcie sme ale inkasovali. Doma sa to ťažko otáča, ale naši chlapci zabojovali a úplne zaslúžene skóre zvrátili."
Zlatko Kranjčar (tréner Dunajskej Stredy): "Domáci vyhrali zaslúžene aj napriek tomu, že sme Bajevského gólom šli do dosť nečakaného vedenia. Žiaľ, potom sme sa dopustili chýb, za ktoré sme aj zaplatili. Zopakujem ešte raz: Prešov vzhľadom na priebeh zápasu vyhral úplne zaslúžene."

NEDEĽA
Spartak Trnava - Slovan Bratislava 1:1 (1:0)
Gól: 24. Ľ. Hanzel - 61. Pires, ŽK: 8. Devátý - 90. S. Angelovič, rozhodovali: Vlk - Ružbarský, D. Hrčka, hralo sa bez divákov
Trnava: Rybánsky - Lukáš Došek, Doležaj, Gueye (76. T. Hanzel), Ľ. Hanzel - Peter Ďuriš, R. Procházka, Kopúnek, Devátý - Kožuch (80. Guldan), Bernáth (76. I. Súkenník)
Slovan: Bičík - Szabó (46. Breznaník, 52. Štefanovský), Dosoudil, Hanek, Dobrotka - Pires, Černák, P. Petráš, S. Angelovič - Ľ. Meszároš (74. Gaucho), Masaryk
Derby veľkých rivalov sa odohrávalo v komornej atmosfére, na základe rozhodnutia DK SFZ bez prítomnosti divákov. Obom mužstvám chýbalo viacero hráčov základnej zostavy: Spartak pre zranenia či tresty nemohol počítať s Jelenkovičom, Hruškom, Drobným, Kraljom, Hrdinom, Pončákom a Francom. Tréner Slovana Ladislav Pecko nechal odpočívať svojich kľúčových hráčov - Valachoviča, J. Kozáka, Halenára, S. Slováka, Serrana a Obžeru. Na hre už istého slovenského šampióna to bolo vidieť od úvodného hvizdu. Prvú šancu stretnutia mal v 9. min domáci stredopoliar Roman Procházka, ktorý strelou z dvadsiatich metrov vyskúšal hosťujúceho gólmana Bičíka. Po spolupráci Devátého s Bernáthom v 14. min druhý menovaný v dobrej pozícii tesne minul ľavú žrď hosťujúcej bránky. Vyloženú šancu spálil v 16. min útočník Slovana Ľubomír Meszároš, ktorý z päťky prestrelil trnavskú bránku. V 20. min sa prezentoval razantnou strelou z 30 metrov domáci stopér Doležaj, ale brankár Bičík sa nenechal prekvapiť. V 24. min Bernáth v pokutovom území prihral Ľubošovi Hanzelovi a ten napálil loptu nechytateľne k vzdialenejšej žrdi - 1:0. V 43. min spálil tutovku slovanista Pires, keď ho peknou prihrávkou uvoľnil Masaryk, ale brazílsky legionár trestuhodne zahodil svoju šancu.
V 50. min si vytvorila veľkú šancu Trnava, keď po pravej strane unikol Breznaníkovi Kožuch, naservíroval spätnú prihrávku Petrovi Ďurišovi a ten sám v pokutovom území napálil loptu len do Dosoudila. Z nálsednej odrazenej lopty Procházka natiahol Bičíka, ktorý loptu vyrazil, vzápätí sa lopta dostala k Devátému. Ten volejom trafil k pravej žrdi, ale Bičík tesne pred bránkovou čiarou zasiahol. V 54. min sa peknou strelou prezentoval hosťujúci P. Petráš. V 57. min Rybánskeho postreh vyskúšal z hranice šestnástky nikým nekrytý Masaryk. V 61. min sa ocitol sám pred brankárom Bičíkom z pravej strany neúnavný Kožuch, ale zachránil obetavým zákrokom Dosoudil. V tej istej minúte rozohral nakrátko rohový kop Pires. Lopta sa k nemu vrátila a jeho strieľaný center skončil v sieti - 1:1. V 65. min po rohu Ľuboša Hanzela, Angelovič stojaci pri žrdi z bránkovej čiary vyhlavičkovcal pokus Kožucha. V 67. min sa po fatálnej chybe Doležaja ocitol zoči-voči brankárovi Rybánskeho Meszároš, ale trestuhodne zahodil. V 86. min mohol rozhodnúť o víťazstve domácich Procházka, keď ho pekným centrom našiel Ľuboš Hanzel, ale zachránil opäť Dobrotka.
Hlasy:
Karol Pecze (tréner Trnavy): "Chcel by som Slovanu dodatočne pogratulovať k zisku majstrovského titulu. Derby dnes, žiaľ, chýbala atmosféra. Vytvorili sme si veľa šancí, ktoré sme však nepremenili a doplatili sme na našu streleckú nemohúcnosť tak ako v našom ostatnom stretnutí proti Prešovu. Mali sme šancu získať tri body, ale bohužiaľ sa nám to nepodarilo."
Ladislav Pecko (tréner Slovana): "S Trnavou sme v našom poslednom vzájomnom meraní síl prehrali a chceli sme toto zaváhanie odčiniť na jej ihrisku. Dal som príležitosť aj hráčom zo širšieho kádra a tí ma milo prekvapili. V zápase sa zrodila podľa mňa zaslúžená remíza."

Aktuálna tabuľka najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň ligy 2008/2009 po víkendových stretnutiach 30. kola:

1. Slovan Bratislava 30 21 6 3 66:17 69 - v predstihu istý majster SR v sezóne 2008/2009

Poznámka:
Nedohraný a predčasne ukončený zápas 28. kola FC Nitra - Spartak Trnava (pre opakujúce sa výtržnosti a hádzanie pyrotechniky z hosťujúceho sektora) sa bude opakovať v stredu 20. mája o 14.00 h.