04. apríla 2010

Súhrn výsledkov víkendových stretnutí Corgoň ligy

Arnold Šimunek z FC Nitra (vľavo) faulovaný Jánom Chovancom z MFK Ružomberok (vpravo) v 26. kole futbalovej corgoň ligy medzi FC Nitra - MFK Ružomberok Foto: SITA/Martin Havran BRATISLAVA 4. apríla (WEBNOVINY) - Súhrn ...

futbal Arnold Šimunek z FC Nitra (vľavo) faulovaný Jánom Chovancom z MFK Ružomberok (vpravo) v 26. kole futbalovej corgoň ligy medzi FC Nitra - MFK Ružomberok

BRATISLAVA 4. apríla  - Súhrn výsledkov víkendových stretnutí 26. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň ligy 2009/2010:

SOBOTA
MŠK Žilina - FC Spartak Trnava 5:1 (3:1)
Góly: 24. a 60. Lietava, 31. Rilke, 35. Piaček, 58. T. Majtán - 8. M. Guldan. ŽK: 83. Lietava - 76. Juhász, rozhodovali: Kružliak - Balko, Somoláni, 5039 divákov.
Žilina: Dúbravka - S. Angelovič, Piaček, Pečalka, Patrik Mráz - Babatounde Bello - Rilke (78. Žilák), Jež, Zlatkovič (7. D. Kobylík) - T. Majtán (72. Fótyik), Lietava.
Spartak Trnava: Bránsky - R. Procházka, Doležaj, Banovič, Ľ. Hanzel - Kopúnek - Juhász, Hlavatovič, M. Guldan (76. Ľ. Bernáth), Hruška (41. Železník) - Nascimento dos Santos (55. Kožuch).

Šláger 26. kola sa od začiatku hral vo veľmi dobrej atmosfére. Prvé príležitosti mali Žilinčania, ale z Majtánovej šance a po následných rohoch Bránsky nemal veľa práce. Už v 7. min domáci striedali, keď zraneného Zlatkoviča nahradil Kobylík a o chvíľu nato videli tribúny prvý gól. Hosťujúci Martin Guldan si v 16-tke pekne počkal na center Kopúnka z pravej strany a jeho hlavička, po ktorej sa Dúbravka dočahoval, skončila nakoniec v bráne - 0:1. Domácich gól zaskočil a evidentne vyviedol z tempa, no postupne sa do neho dostali. V 13. min. Rilkeho hlavičku Bránsky kryl, o päť minút neskôr sa hráči MŠK radovali predčasne, pretože gól Lietavu pre ofsajd neplatil a v 20. min Rilkeho lob z pravej strany musel Bránsky vytlačiť nad bránu. O dve minúty hlavičkoval Majtán iba do rúk trnavského gólmana, no potom sa Žilina dočkala vyrovnania v zásluhou Lietavu, ktorý pravačkou prekonal trnavského brankára. Rilke s Ježom sa v 28. min. pred bránou Spartaka nedohodli, kto zakončí dobrý center Lietavu, ale parádna akcia vyšla domácim po polhodine hry. Majtán vyslal prihrávkou do behu Rilkeho, ktorý perfektnou krížnou strelou potešil Žilinčanov po druhý raz - 2:1. Netrvalo dlho a hráči MŠK pridali ďalší zásah do trnavskej siete. Z pravej strany odcentroval v 35. min Kobylík a stopér Piaček loptu hlavou usmernil za Bránskeho.

Druhý polčas sa začal takmer gólom, ale Majtán v dobrej pozícii vystrelil iba tesne vedľa ľavej žrde. Trnava sa nevedela dostať do hry, domáci jej to prakticky ani nedovolili a o chvíľu zasadili ďalšie gólové údery. Najskôr sa presadil po centri z ľavej strany hlavou Majtán a o dve minúty neskôr takmer z rovnakej situácie skóroval po druhý raz v zápase Lietava - 5:1. To už bolo veľa aj na skalných Spartaka, ktorí sa dožadovali ešte ďalšieho gólu. Zápas už bol rozhodnutý, ale domáci sa snažili ešte potešiť svojich fanúšikov a stále podnikali nebezpečné útoky na Bránskeho. V 79. min. obišiel Lietava aj gólmana Trnavy, ale zakončoval z uhla a hostia jeho šancu na zavŕšenie hetriku zmarili odkopom na roh. V 84. min. sa dostal po zaváhaní domácich do šance Bernáth, obišiel aj Dúbravku, ale s loptou sa nechal vytlačiť až za bránkovú čiaru a iba tak podčiarkol nemohúcnosť hostí. Domáci sa vďaka trom bodom opäť posunuli na čelo tabuľky Corgoň ligy.
Hlasy:
Pavel Hapal (tréner Žiliny): "Som spokojný s výsledkom. Mám pocit, že takto sa hrá o titul. Keď sme prehrávali, cítil som, že mužstvo má odhodlanie vyhrať. Verili sme, že zápas zvládneme. Bolo to z našej strany vydarené a hráčom gratulujem k presvedčivému víťazstvu."
Milan Malatinský (tréner Trnavy): "Po domácej facke od Slovana sme dostali ďalšiu tvrdú ranu. Videli sme, čo znamená rýchlosť, dynamika a technika, riešenie situácií jeden na jedného. Musíme si pred pohárovým zápasom ´zresetovať´ hlavy a prezentovať sa diametrálne odlišným výkonom ako proti Žiline. Tá dnes vyhrala zaslúžene."

FK DAC 1904 Dunajská Streda - 1. FC Tatran Prešov 2:1 (1:1)
Góly: 15. Marcin, 85. N´Kendo - 10. M. Poliaček, bez kariet, rozhodovali: Hracho - Chládek, Lieskovský, 1297 divákov
Dunajská Streda: Szamotulski - Helísek, Elong Elong, Marcin, Kazlauskas - Nikolič, Boya, Seelaus, Balla (78. Zs. Németh) - N'Kendo, Koejoe
Prešov: J. Mucha st. - Prekop, Piter-Bučko, Hanek, Josl - Papaj, M. Poliaček, P. Katona, P. Lipták, Tesák (87. Ižvolt) - Mariano Bernardo (59. Pavol Jurčo)

Hralo sa síce obojstranne útočne, ale obe mužstvá ako keby nepoznali pojem medzihra. Ani sa nesnažili o kombináciu, o technickú hru a väčšinou iba nakopávali dlhé lopty a hrali na náhodu. V 10. min Balla stratil v stredovom kruhu loptu, Katona poslal medzi troma obrancami Poliačekovi kolmicu a ten lišiackou prízemnou strelou prekvapil domáceho gólmana - 0:1. O päť minút neskôr po priamom kope Nikoliča odvrátila prešovská obrana center iba k Ballovi, ten z hranice šestnástky vypálil a pred bránkou nikým nekrytý Marcin hokejovým tečom vyrovnal - 1:1. V závere ožili futbalisti FK DAC 1904. Najprv síce musel zneškodniť Liptákov akrobatický pokus domáci gólman Szamotulski, ale neskôr sa pred Muchom postarali o závar Elong Elong a N´Kendo. Posledne menovaný z otočky trafil iba hosťujúceho obrancu. V 40. min sa šikovný Katona predral až pred domáceho gólmana, ale Poliak Szamotulski jeho strelu bravúrnym reflexom vytlačil na roh.

Po zmene strán mal viac práce domáci gólman, ktorý vychytal Haneka aj Tesáka. Pred Muchom neuspel N'Kendo, keď mieril iba do brankára. Domáci gólman musel následne čeliť sólu Jurča. Ten mu však prácu uľahčil, keď spálil tutovku - z hranice šestnástky mieril trestuhodne vedľa. A tak mohol mať posledné a rozhodujúce slovo aktívny Kamerunčan N'Kendo, ktorý sa v 85. min po rohu akrobatickým spôsobom postaral o prvé jarné víťazstvo domácich.
Hlasy:
Kurt Garger (tréner Dunajskej Stredy): "Chýbajú nám kľúčoví hráči. Potrestaný brankár, tvoriví stredopoliari, na mnohých postoch nastúpili hráči po zraneniach. Prešov bol kombinačne lepší, naše mužstvo však ukázalo, že vie zabojovať a víťazstvo bolo skôr zásluhou snahy než umenia."
Roman Pivarník (tréner Tatrana Prešov): "Vedeli sme, že domáci majú silné štandardné situácie. Napriek tomu sme inkasovali práve po rohovom kope, keď si niektorí hráči nesplnili svoje defenzívne povinnosti. Myslím si, že herne sme mali navrch, hlavne v druhom polčase. S predvedeným výkonom som viac-menej spokojný, samozrejme, s výsledkom nemôžem byť."

FK Senica - MFK Dubnica 1:1 (1:0)
Góly: 18. Vrťo - 74. Bruško (z pok. kopu), ŽK: 36. Vlasko, 45+. Merzič, 72. Homola - 36. Bruško, 65. Chupáč, rozhodovali: Vnuk - E. Weiss, Bóllo, 1242 divákov
Senica: Bolek - Merzič, Homola, Gajdošík, Čáp (44. Pavlovič) - Kante (12. Vrťo), Laurinc, Vlasko, Piroska - Sodje (81. Bajan), Hesek
Dubnica: P. Bajza - I. Obert, Chupáč, Nosek, Ondráš - Bruško - J. Vavrík (70. Matejov), P. Poliaček, E. Ľupták (57. H. Tubonemi), Šulek - M. Filo ml. (90. Augustíni)

Záhoráci chceli v domácom stretnutí proti Dubnici potvrdiť zlepšený výkon z druhého polčasu zo Žiliny a po troch prehrách konečne zvíťaziť. V prvom polčase však bola hra rozháraná a o niečo futbalovejší sa zdali hostia. V 6. min hlavičkoval Nosek po priamom kope Bruška nad bránku. Už v 12. min musel domáci tréner Nečas nútene striedať zraneného Kanteho, v tej istej minúte mohla ísť Senica do vedenia - striedajúci Vrťo potiahol po pravej strane loptu, prihral ju v šestnástke Hesekovi, ten ju priťukol Piroskovi, ktorý z výhodnej pozície z hranice malého vápna prestrelil. V 18. min sa domáci dočkali vedúceho gólu - Piroska zobral loptu na bránkovej čiare Obertovi, ako na podnose ju prihral Vrťovi, pred ktorým bola už iba prázdna bránka - 1:0. Následne sa viac bojovalo ako hralo, hra bola nesúrodá a odohrávala sa v strede poľa. Nepríjemný strelecký pokus mali Dubničania v 29. min po peknej kombinačnej akcii, ktorú zakončil Vavrík strelou tesne nad Bolekovu svätyňu. Senická smola so zraneniami pokračovala - tesne pred koncom I. polčasu musel vynútene pre zranenie striedať obranca Čáp.

Domáci futbalisti sa po zmene strán nepochopiteľne stiahli do obrany. Dubničania ovládli stred poľa a bolo len otázkou času, kedy vyrovnajú. Jediný strelecký moment mali Seničania v 66. min, keď po centri Vrťa z voleja pálil Hesek vedľa. V 72. min podnikli Dubničania rýchly protiútok - Bruško nastrelil z vnútra šestnástky pravú žrď, k lopte sa dostal Filo, jeho pokus výborne vyrazil Bolek, lopta sa opäť dostala k Filovi, ktorého domáci kapitán Homola v pokutovom území stiahol a nasledovala penalta. Exekútorom bol Tomáš Bruško a nepomýlil sa - 1:1. V poslednej pätnásťminútovke mali viac síl hostia, no ani z viacerých štandardných situácii už nič nevyťažili. Ku gólu bol najbližšie v 76. min opäť Bruško, ktorého tečovanú strelu z priameho kopu výborne vyrazil brankár Bolek.
Hlasy:
Radim Nečas (tréner Senice): "Druhýkrát po sebe sa nám stalo, že sme boli nútení dvakrát striedať počas prvého polčasu. K rozsiahlej maródke tak pribudli ďalší. Dubnica bola v druhom polčase lepším mužstvom, takže s bodom som spokojný. Hostia mali viac príležitostí, vďaka patrí brankárovi Bolekovi, aj jeho zásluhou sme nakoniec uhrali bod."
Peter Gergely (tréner Dubnice): "Po celý zápas sme boli lepším tímom, nepremenili sme ale množstvo šancí. Celý druhý polčas sa niesol v našej réžií a s výkonom mojich hráčov som veľmi spokojný."

ŠK Slovan Bratislava - MFK Košice 0:0
ŽK: 68. Breznaník - 15. Hovančík, 78. Fernando López, ČK: 72. Breznaník - 23. Hovančík (obaja po druhej ŽK), rozhodovali: Samotný - Vorel, Košecký, bez divákov
Slovan Bratislava: Putnocký - Dobrotka, Saláta, Dosoudil, Had - Guédé - Ivana, Grendel (84. Božič), Breznaník - Masaryk (60. M. Kuzma), Sylvestr
Košice: Fernando López - Kolbas, I. Djokovič, R. Cicman, Čonka - Serečin (46. L. Janič), K. Kuzma, Hovančík, Milinkovič (86. Pérez Stoeten), Paunovič (76. Viazanko) - D. Škutka

Duel lídra Corgoň ligy a posledného mužstva najvyššej futbalovej súťaže sa hral bez divákov, keďže Slovan dostal od disciplinárnej komisie trest za výtržnosti jeho priaznivcov v predchádzajúcom súboji v Trnave. V úvode zápasu mali viac z hry prekvapujúco hostia. V úvodných desiatich minútach mali možnosť dvakrát zahrávať rohový kop, pričom pri tom druhom musel Dosoudil zachraňovať pred Paunovičom, ktorý sa dostával do gólovej šance. Od 23. min hrali Košičania bez vylúčeného Hovančíka, ktorý dostal žlté karty za faul a držanie dresu a musel odísť predčasne pod sprchy. Od tohto momentu mal Slovan územnú prevahu, ale bez výsledku. Až 3 minúty pred koncom I. polčasu prvýkrát Lópeza vážne ohrozil Sylvestr, no po sóle trafil iba pravú žrď.

Po zmene strán zvyčajný tlak Slovana gól nepriniesol. Sériu rohov obrana hostí na čele s výborným dirigentom - brankárom Fernandom Lópezom s prehľadom likvidovala. V gólových šanciach neuspeli striedajúci M. Kuzma, Guédé a v nadstavenom čase ani Had. Slovan rovnako ako Košice dohrával iba s desiatimi hráčmi, keď v 72. min dostal druhú žltú kartu kapitán Breznaník.
Hlasy:
Štefan Horný (tréner Slovana): "Sme sklamaní, že sme tento zápas nevyhrali. Zrejme po hodoch býva bolenie brucha. Chýbal nám pohyb, prehľad a orientácia a tiež kompaktnosť. Súper veľmi dobre bránil a prakticky nás nepustil do veľkej gólovej šance. Chýbali nám aj diváci, ktorí by hráčov vedeli viac vybičovať.
Goran Milojevič (tréner Košíc): "Z našej strany to bol najlepší zápas sezóny. Proti lídrovi sme odohrali dobré stretnutie, v ktorom sme získali bod. Je to zásluha predovšetkým hráčov, ktorí dobre bránili, bojovali, hrali a behali. V sérii bez prehry by sme chceli vydržať čo najdlhšie, čiže aj v najbližšom zápase so Žilinou."

FK Dukla Banská Bystrica - MFK Petržalka 4:0 (3:0)
Góly: 8. Michal Ďuriš, 34. Seye, 42. Pleva, 64. Pich, ŽK: 3. Šedivý, 7. Hílek (obaja Petržalka), ČK: 20. D. Pires (Petržalka) po faule, rozhodovali: Prešinský - Cuninka, D. Hrčka, 1790 divákov
B. Bystrica: Boroš - Turňa, Adámik (46. Vajda), Chmelík, Brašeň - Pich, Pleva, V. Gajdoš (74. Rejdovian), T. Hučko (68. Snitka) - Seye, Michal Ďuriš
Petržalka: Jenčo - Čikoš, Šedivý, Mitrovič (54. Nachtman), D. Pires - Pavol Ďurica, F. Kiss, P. Sedlák, Hílek (83. Augustín), P. Fieber ml. - Machovec (68. Szarka)

Prvé štyri minúty patrili hosťom, ktorí dominovali na polovici Dukly, no do šance sa nedostali. Naopak, dva nešetrné zákroky Šedivého a Hílka akoby nakopli domácich, ktorí v 8. min ťažili zo štandardky, keď Gajdoš centroval od postrannej čiary z ľavej strany do "ohňa", kde Seye na vzdialenejšej žrdi poslal loptu k opačnej a tam už voľný Ďuriš nemal problém skórovať do odkrytej bránky Petržalky. Svoj stý zápas v drese Dukly pretavil do vedúceho gólu. Od tejto chvíle bolo viac aktivity na kopačkách banskobystrických futbalistov, ktorí však nevyťažili šancu ani z troch rohových kopov po sebe. V 20. min Ďuriš prenikal do šestnástky, mohol ísť sám na brankára, ale záchrannú brzdu zatiahol Pires, ktorý oprávnene videl červenú kartu. Z priameho kopu zo 17 m strieľal Hučko nad brvno. Až v 30. min sa hostia dostali do peknej akcie aj za prispenia šťastia pri prihrávkach Sedlák našiel Fiebera na ľavej strane pokutového územia a ten dobrou strelou preveril schopnosti Boroša. Na opačnej strane ale úradoval Ďuriš, keď v 34. min prenikal dopredu cez Mitroviča, dostal sa cez tohto hráča do šestnástky, k tejto dvojici vybehol brankár Jenčo, ale loptu v rohu pokutového územia iba vyrazil. Jenčo potom fauloval Ďuriša, rozhodca však ponechal výhodu, pretože v akcii bol Seye, ktorý nakopávaným oblúčikom trafil medzi žrde opustenej bránky Petržalky - 2:0. Hostia sa aj bez vylúčeného Piresa snažili hrať útočne, no nevedeli si vypracovať šance. V 42. min uvoľnil Seye Plevu, ten prešiel k šestnástke a presnou strelou k žrdi prekonal Jenča - 3:0.

Dukla aj v druhom polčase ťažila z početnej výhody. V 48. min zachytil strelu z diaľky v pokutovom území Ďuriš, zadovkou našiel na päťke Brašeňa, ktorý si "spravil" brankára Jenča, ale netrafil prázdnu bránku. V 56. min cez Seyeho sa do šance dostal Ďuriš, ale Jenčo zmaril príležitosť Dukly. Gólový moment prišiel až v 64. min, opäť išla akcia cez aktívneho Seyeho po pravej strane, ktorý v páde stihol prihrať nabiehajúcemu Pichovi a ten z prvej tvrdo namieril pod brvno. Zápas sa následne už iba dohrával, hostia sa snažili o strely zdiaľky, ale nemierili presne.
Hlasy:
Jozef Jankech (tréner Banskej Bystrice): "Po prehrách, ktoré sme mali za sebou, sme chceli konečne zabodovať cez súpera, ktorý v predchádzajúcich zápasoch odvádzal dobré výkony. Podarilo sa nám ho zdolať a v zápase dostali šancu aj tí hráči, ktorí nehrávali. Nie vždy sa zrodí taký výsledok, kde sa môže dať príležitosť mladým hráčom. Bolo to už po troch góloch rozhádzané a záver dopadol tak, ako dopadol. S výsledkom sme spokojní."
Peter Fieber (tréner Petržalky): "Chceli sme zabodovať v Banskej Bystrici. Chlapcov stále upozorňujem, aby si dávali pozor na začiatky zápasov a v posledných dueloch sa nám stáva, že do 6. min dostaneme nejaký gól. Aj teraz sme spravili chybu a následne nám rozhodca vylúčil Piresa. Druhý gól sme inkasovali zase po hrubej chybe a bolo za stavu 0:2, myslím si, po zápase. Domáci jasne dominovali, my sme nedokázali zvrátiť výsledok. Navyše sme dostali ďalšie dva góly a odchádzame domov s prehrou 0:4, taký je futbal. Súperovi gratulujem k víťazstvu. My sa musíme pobiť ďalej, dať hlavy dokopy a rozmýšľať, čo doma urobiť s Nitrou."

NEDEĽA
FC Nitra - MFK Ružomberok 3:1 (2:1)
Góly: 3., 44. a 75. Rák (druhý z pok. kopu) - 26. Zošák, ŽK: 14. J. Maslo, 21. Sivčevič, 44. Hrdlička, 65. Kostelný (všetci Ružomberok), rozhodovali: Chmura - Brendza, Ádám, 810 divákov
Nitra: M. Chudý - Kaspřák, Martin Tóth, M. Kolmokov, Burák (82. Igor Kotora) - T. Kóňa, Šimončič - Valenta (64. S. Bališ), I. Hodúr, Šimonek (76. J. Leško) - Rák
Ružomberok: Hrdlička - P. Maslo, J. Maslo, Kostelný, Sivčevič (68. Ondrík) - Zošák, A. Sloboda (58. V. Kováč), Ďubek, J. Chovanec - Piščur, Higor de Sales Coimbra (73. Š. Pekár)

Nitriansky kanonier Rák ukázal Ružomberku, kto je doma už v 3. min, keď po Kóňovej akcii vymietol zo 16 m pavučinu Hrdličkovej bránky. V 24. min Kóňa prihral Rákovi, ten vysunul Valentu, ktorý však nevyužil ideálnu príležitosť na skórovanie. Odpoveď hostí prišla v 26. min, keď ukážkovú spoluprácu predviedla dvojica Ďubek - Zošák. Prvý menovaný odcentroval a kapitán MFK umiestnil hlavičku do Chudého svätyne - 1:1. V 37. min mali hostia na dosah druhý gól, ale Coimbra nenamieril presne. V 43. min hlavný arbiter nariadil pokutový kop po faule Hrdličku na Ráka a kapitán mužstva spod Zobora sa nemýlil - 2:1.

Dve minúty po zmene strán odcentroval Chovanec do šestnástky, ale Piščurova hlavička skončila len vedľa bránky domácich. Na opačnej strane sa dvoma peknými akciami blyslo duo Hodúr - Rák, no nemalo šťastie v koncovke. Uličku ako z učebnice predviedol Šimonek, ktorý vysunul Ráka, ale ten mal tentoraz na kopačkách smolu. Potom neprekonal Hrdličku ani striedajúci Bališ strelou z 10 m. V 69. min Ďubek napriahol z hranice veľkého vápna, ale nitriansku bránku netrafil. V 75. min založil akciu Hodúr, Bališ poslal do ideálnej šance Ráka, ktorý zavŕšil svoj hetrik - 3:1. Nitra prevýšila svojho súpera nielen výsledkovo, ale i herne a za víťazstvo 3:1 si do tabuľky pripísala ďalšie tri body.
Hlasy:
Ivan Galád (tréner Nitry): "Z trojbodového zisku mám radosť. Vedeli sme, že s Ružomberkom si môžeme poradiť dobrou taktikou. Dnes opäť dostali príležitosť naši mladí hráči, ktorí nadviazali na predchádzajúce dobré výkony. Víťazstvo sme si zaslúžili.
František Straka (tréner Ružomberka): "Videli sme kvalitné stretnutie. Dá sa povedať, že sme sa pochovali sami. Z veľkej hrúbky v obrane sme inkasovali, potom sme síce krásnym gólom vyrovnali na 1:1, no do kolien nás dostala penalta tesne pred prestávkou. Snažili sme sa kombinovať, ale domáci majú rýchlych hráčov, ktorí nám mohli dať ešte viac gólov."