Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. apríla 2021

Odborníci za Sputnik V čelia vyhrážkam a nenávistným prejavom, premiér Heger dostal výzvuZástupcovia občianskej spoločnosti vyzývajú predsedu vlády Eduarda Hegera (Zdieľať
bp_9907 676x451 10.4.2021  - Zástupcovia občianskej spoločnosti vyzývajú predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) a vládu SR k odsúdeniu nenávistných prejavov a iniciovaniu prešetrenia vyhrážok voči pracovníkom a pracovníčkam Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV).


Zástupcovia občianskej spoločnosti upozornili, že ide o zamestnancov štátnych inštitúcií, ktorí si robia svoju prácu, a v dôsledku verejných vyjadrení politikov dostávajú nebezpečné vyhrážky adresované im a ich rodinám. Informovala o tom koordinátorka platformy Nie v našom meste Martina Strmeňová.

Terč útokov a nebezpečných vyhrážok


Bezpečnosť vakcín, ktorú garantujú inštitúcie ako ŠÚKL a EMA, je pre nás občanov a občianky na prvom mieste, a považujeme za správne a nevyhnutné testovať všetky vakcíny, vrátane Sputnika V,“ uviedli zástupcovia občianskej spoločnosti, s tým, že po tlačovej konferencii ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) bola nielen znevážená autorita ŠÚKL, ale boli označení a obvinení aj konkrétni ľudia, ktorí profesionálne vykonávajú svoju prácu, a tým sa stali terčom útokov a nebezpečných vyhrážok.

Spôsob Matovičovej komunikácie považujú za neakceptovateľný, pretože podľa nich zavádza verejnosť a vytvára z vedeckej obce a slovenských inštitúcií vinníkov či dokonca nepriateľov.

Zástupcovia občianskej spoločnosti doplnili, že stoja za odbornými inštitúciami, ktorých poslaním je chrániť zdravie občanov a občianok SR. Zároveň sú proti politickému zneužívaniu a neadekvátnemu spochybňovaniu ich expertných rozhodnutí.

Žiadajú zverejnenie okolností


Zástupcovia občianskej spoločnosti zároveň vyzvali Hegera, aby zverejnil okolnosti a zmluvné záväzky, za ktorých došlo k nákupu a testovaniu vakcíny Sputnik V, a zabránil tak ďalším útokom na pracovníkov a pracovníčky ŠÚKL ako aj pracovníkov a pracovníčky Biomedicínskeho centra SAV. „Vyzývame Vás ako predsedu vlády SR, aby ste sa verejne zastali a podporili štátne inštitúcie a expertné stanoviská odborníkov, ktorí v týchto inštitúciách pracujú,“ doplnili iniciátori výzvy.

Matovič vo svojom vyhlásení v piatok 9. apríla uviedol, že ruská strana sa „cíti byť dotknutá tým, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zveril posúdenie vakcíny Sputnik V do rúk neregistrovanému laboratóriu, ktorého výsledky narušili reputáciu vakcíny po celom svete“.


Zdroj: Webnoviny.sk - Odborníci za Sputnik V čelia vyhrážkam a nenávistným prejavom, premiér Heger dostal výzvu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Premiér Heger nesúhlasí so slovami Gyimesiho a stretne sa so šéfom diplomacie Korčokom (10. 4. 2021)
 Kmec: Posielať na rokovania Matoviča bez diplomatov je národná hanba (10. 4. 2021)
 Matovičov útok na ŠÚKL a Biomedicínske centrum SAV pre Sputnik V je niečo nehorázne, tvrdí vedec Čekan (9. 4. 2021)
 Vakcíny Sputnik V pre Slovensko sa budú odborne posudzovať v Maďarsku (9. 4. 2021)
 Hlavný hygienik Ján Mikas kritizuje Igora Matoviča za jeho útoky, zastal sa šéfky Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. (9. 4. 2021)
 Matovič: Rusi vypovedali zmluvu a požiadali o vrátenie Sputnika V. Po vyhlásení ušiel pre novinármi (9. 4. 2021)
 Buchnite si šampanské. Gratulujem idioti , píše Matovič. Rusi požiadali o vrátenie vakcín Sputnik V a ukončenie zmluvy (8. 4. 2021)
 Baťová: Výrobca Sputnika V nedodal ŠÚKL väčšinu potrebných dát (8. 4. 2021)
 Matovič ide do Ruska rokovať o vakcíne Sputnik V. Urobí všetko pre to, aby sa ním mohlo očkovať (8. 4. 2021)
 Ústav pre kontrolu liečiv má výhrady voči Sputniku V (2. 4. 2021)nasledujúci článok >>
Deň narcisov: Žltý kvet je symbol solidarity s onkologickými pacietami
<< predchádzajúci článok
Ministerstvo spravodlivosti reaguje na Kaliňáka, oproti roku 2019 vyplatilo tretinové odmeny

Odborníci za Sputnik V čelia vyhrážkam a nenávistným prejavom, premiér Heger dostal výzvu - diskusné fórum čitateľov