Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

01. októbra 2006

Súkromní lekári sklamaní rozhodnutím vlády o odvodochAsociácia súkromných lekárov SR (ASL SR) podporuje požiadavku ministerstva zdravotníctva na zvýšenie odvodov za poistencov štátu zo štyroch na päť percent vymeriavacieho základu, preto je ...Zdieľať

BANSKÁ BYSTRICA 1. októbra (WEBNOVINY) - Asociácia súkromných lekárov SR (ASL SR) podporuje požiadavku ministerstva zdravotníctva na zvýšenie odvodov za poistencov štátu zo štyroch na päť percent vymeriavacieho základu, preto je nepríjemne prekvapená z rozhodnutia vlády zvýšiť tieto odvody iba na prvé štyri mesiace budúceho roka. Uviedol to na tlačovej besede počas sobotňajšieho valného zhromaždenia ASL SR jej prezident Ladislav Pásztor. "Racionalizačné opatrenia sa ministrovi ťažko podaria urobiť za štyri mesiace, keď ich iní nestihli za 10 rokov," dodal Pásztor.

Zrušenie poplatkov 20 a 50 Sk za služby súvisiace so zdravotnou starostlivosťou považuje ASL SR za výsostne politické rozhodnutie a ako také ho aj rešpektuje. S kompenzáciou od poisťovní za zrušené poplatky je v prípade všeobecných lekárov spokojná, pri špecialistoch však má výhrady a trvá nielen na zvýšení limitu výkonov, ale aj na zvýšení ceny bodu. "Iba zvýšením limitov o deväť percent sa znehodnocuje práca špecialistov, kompenzáciu zrušenia poplatkov by zabezpečilo zvýšenie ceny bodu zo 42 na 46 halierov," uviedla viceprezidentka ASL Eva Dzurillová.

Podľa Pásztora by na budúci rok boli optimálne platby poisťovní na ambulanciu priemerne 2 500 eur mesačne. S prípadným rušením 60-korunových poplatkov na pohotovosti ASL SR nesúhlasí. Upozorňuje na reálne riziko zvýšenia neodôvodnených návštev na pohotovosti. "Pri lekárskej službe prvej pomoci fungovali poplatky preukázateľne. Prestalo jej zneužívanie a lekári sa môžu venovať skutočne závažným problémom," pripomenul Pásztor.

Súkromní lekári zdôrazňujú, že zrušenie 20- a 50-korunových poplatkov neznamená zrušenie poplatku za prednostné ošetrenie ani zrušenie platieb za výkony, ktoré nehradia zdravotné poisťovne. Lekári preto pri ich vyberaní neporušujú platné predpisy.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Účasť na akcii Čisté hory najlepšia za posledné roky
<< predchádzajúci článok
INTERNET: Počítačové "smajlíky" nahradí vlastná tvár užívateľa