Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

01. októbra 2006

Účasť na akcii Čisté hory najlepšia za posledné rokyVyše 1550 ľudí sa zapojilo do upratovania Tatranského národného parku počas akcie Čisté hory, ktorá sa v sobotu konala na celom území národného parku. "Slnečné a príjemné počasie spôsobilo, ...Zdieľať

POPRAD 1. októbra (WEBNOVINY) - Vyše 1550 ľudí sa zapojilo do upratovania Tatranského národného parku počas akcie Čisté hory, ktorá sa v sobotu konala na celom území národného parku. "Slnečné a príjemné počasie spôsobilo, že do hôr sa vybralo veľké množstvo ľudí, z ktorých sa viacerí zapojili aj do našej tradičnej akcie na záver sezóny," informoval SITA hovorca Štátnych lesov TANAP-u Marián Štrucel. Účasť na 28. ročníku akcie Čisté hory hodnotia lesníci ako najlepšiu za posledné roky. Najstaršou účastníčkou podujatia bola 87-ročná pani z Frídku-Místku z Českej republiky.
Aj tohtoročné upratovanie potvrdilo, že najviac odpadu je v nižších polohách vedľa turistických chodníkov. Odpadom, ktorým sa najčastejšie plnili vrecia, boli plastové fľaše a poháre, vrecká, servítky, či rôzne obaly z potravín a sladkostí. Nechýbali však ani plechovky od piva. Niektoré odpadky boli "rafinovane" zastrčené pod skalu, uviedol ekológ ŠL TANAP-u Peter Michelčík.

Na upratovaní národného parku sa podieľali viaceré základné školy, s ktorými majú lesníci už dlhodobú spoluprácu. Ide o základné školy z Habovky, Zuberca, Tatranskej Štrby, Dolného Smokovca, Tatranskej Lomnice, Lendaku, Ždiaru, Kežmarku, Popradu, ale i Svidníka. Do upratovania sa zapojili aj náhodní turisti, ktorí po oboznámení sa s cieľmi akcie, zobrali igelitové vrece a zbierali odpadky. Išlo najmä o rodiny s deťmi, medzi ktorými bolo aj veľa turistov z Čiech.

Akciu Čisté hory považujú lesníci za symbolickú bodku za letnou turistickou sezónou. Tou úplne poslednou bude čistenie tatranských plies v druhej polovici októbra. Tento týždeň chcú lesníci pomocou vrtuľníka odpratať z Veľkej Studenej doliny zvyšky vrtuľníka, ktorý tam spadol ešte v roku 1969. Plánujú vyčistiť aj Veľké Hincovo pleso, ktoré zvykne byť počas akcie Čisté vody už pod ľadom.

SITA vydá k správe zvukovú správu.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ján Kubiš si cez víkend s diplomatmi tenis nezahral
<< predchádzajúci článok
Súkromní lekári sklamaní rozhodnutím vlády o odvodoch