16. januára 2016

Svitko zavŕšil 38. ročník Dakaru 5. priečkou, celkovo skončil druhý

Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko na KTM počas 12. etapy prestížnych pretekov Rely Dakar na trati medzi argentínskymi mestami San Juan a Villa Carlos Paz 15. januára 2016. Foto: TASR/AP

Rosario 16. januára (TASR) - Slovenský motocyklista Štefan Svitko dosiahol na 38. ročníku Rely Dakar životný úspech. V záverečnej 13. etape finišoval na piatej priečke a v konečnej klasifikácii podujatia skončil druhý. Na víťaza tohtoročného prestížneho podujatia Austrálčana Tobyho Pricea stratil celkovo 39:41 min. Tretí skončil Čiľan Pablo Quintanilla, ktorý ovládol sobotňajšiu derniéru s cieľom v Rosariu.

Svitko po 9. mieste v prológu tohtoročného podujatia v priebežnom poradí už len stúpal. Po zrušení prvej meranej etapy sa v ďalších dvanástich len raz ocitol v cieli mimo TOP 10, až päťkrát bol štvrtý, raz druhý a v desiatej etape dokonca dosiahol premiérový etapový triumf na Dakare. V priebežnom poradí podujatia sa od začiatku prebojoval do elitnej päťky a do konca pretekov atakoval vedúce pozície. Po tretej etape bol aj priebežným lídrom, no klesol a konštante si udržiaval tretiu priečku. Po problémoch Puala Goncalvesa poskočil už na druhú, v uplynulých štyroch etapách si ju upevnil a po príchode do Rosaria bez problémov udržal.

Pre skúseného motocyklistu to bolo už siedme púštne dobrodružstvo. Prvýkrát štartoval v roku 2010, v kategórii motocyklov obsadil 13. miesto a stal sa najúspešnejším nováčikom. Nasledujúci rok mu vôbec nevyšiel. Pre poruchu na motorke nedokončil ôsmu etapu, o dva roky neskôr ho zastavil zasa nepríjemný pád a zo súťaže odstúpil len tri okruhy pred koncom. V rokoch 2012 a 2015 obsadil celkovo piatu priečku, predvlani skončil deviaty.

Záverečný etapový úsek 38. ročníka prestížnych pretekov meral 180 km a pretekári sa na naň vybrali s polhodinovým oneskorením v opačnom poradí vzhľadom na celkovú klasifikáciu. Svitko z Villa Carlo Paz odštartoval ako predposledný a keďže jeho náskok pred tretím Quintanillom bol takmer 16-minútový, od začiatku zvolil opatrné tempo. Na prvom meranom medzičase mu patrila siedma priečka a Quintanillovi dovolil ukrojiť zo straty len necelé dve minúty. Čiľan naďalej virtuálne viedol, no strata na Svitka bola príliš vysoká a slovenský reprezentant si umnou jazdou udržiaval dostatočný odstup od svojho súpera. Napokon finišoval piaty so stratou 6:24 min na víťazný čas juhoamerického pretekára 1:51:27 h. V celkovej klasifikácii mal na neho k dobru vyše 9 minút.