18. januára 2010

Rely Dakar 2010 dokončila iba polovica účastníkov

Iba polovica účastníkov Rely Dakar 2010 v Argentíne a Čile (1. - 16. januára) šťastne dorazila do cieľa v Buenos Aires. Pohrebiskom smelých nádejí pre polovicu ...

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) - Iba polovica účastníkov Rely Dakar 2010 v Argentíne a Čile (1. - 16. januára) šťastne dorazila do cieľa v Buenos Aires. Pohrebiskom smelých nádejí pre polovicu súťažiaceho pelotónu bola vyprahnutá čílska púšť Atacama, kde sa na rozdiel od minulého ročníka, kedy organizátori zaradili iba dve etapy, jazdilo celý týždeň. Aj preto z 361 pretekárov prišlo do cieľa iba 187 posádok. Podľa oficiálnych zdrojov Rely Dakar 2010 dokončilo 88 motocyklistov z 150 štartujúcich. Cieľom v Buenos Aires prešlo štrnásť štvorkoliek z 25, ktoré 1. januára 2010 v hlavnom meste Argentíny stáli na štartovacej rampe. Ťažké chvíle na takmer 9000 km dlhej púti prežili jazdci v automobiloch. Dvojtýždňové dobrodružstvo úspešne absolvovalo iba 57 vozidiel z 134 prihlásených a celú trasu z metropoly Argentíny do Čile a späť vydržalo 28 kamiónov z päťdesiatich dvoch.

Pri pohľade na tieto čísla ešte viac stúpne na hodnote výborné 13. miesto slovenského motocyklistu Štefana Svitka, ktorý tento rok na najťažšej motoristickej súťaži sveta úspešne debutoval. Dvadsaťsedemročný pretekár Hant Logomotion Slovakia patril k najväčším prekvapeniam 32. ročníka Rely Dakar. Úradujúci majster Európy v enduro v triede E3 sa až v deviatich etapách Dakaru dostal do najlepšej dvadsiatky medzi motocyklistami - najvyššie bol v 7. etape, keď skončil deviaty, najhoršie si počínal v úvodnej, keď skončil na 43. mieste. Všetkých však doslova šokoval, keď pri spoločnom štarte najlepšej desiatky motocyklistov do skrátenej 9. etapy stál s trojmiestnym štartovným číslom 128 vedľa takých špičkových jazdcov, ako sú Španiel Marc Coma (št. číslo 1), Francúz Cyril Despres (2), Nór Pal Anders Ullevalseter (4), Francúz David Frétigné 12), Čiľan Francisco López Contardo (3) či Helder Rodrígues z Portugalska (5). Z tejto zostavy mal radosť aj manažér HANT Logomotion Slovakia Ivan Figura, ktorý si na adresu šikovného slovenského debutanta vypočul v Argentíne a Čile nejednu chválu a slová uznania.

Spokojný so svojou vydarenou premiérou bol aj Štefan Svitko, ktorý na Dakar odchádzal s túžbou dôjsť do cieľa. "Som nesmierne šťastný, že sa mi to hneď na prvýkrát podarilo. Bol to môj hlavný cieľ, s ktorým sme do Južnej Ameriky leteli. Teší ma, že sa mi podarilo to, čo ešte nedokázal ani jeden Slovák. Len som netušil, že to bude také náročné," povedal rodák z oravského Žaškova na margo svojho debutu. "Dakar bol veľkou záťažou nie iba na fyzickú kondíciu, ale najmä na psychiku. Vôbec som nečakal, že pretekári na Dakare štartujú o štvrtej, respektíve o pol piatej ráno. Bol som v strese, keď som ledva rozlepil oči a musel som ísť na etapu, ktorá merala 500 alebo 600 kilometrov. To bolo niečo, čo som doteraz pri našom športe ešte nezažil. Preto som nesmierne šťastný, že som to všetko prežil. Za tieto dva týždne v Južnej Amerike som na vlastnej koži riadne pocítil, prečo je Dakar najťažšími pretekmi na svete. Najmä ten týždeň v púšti Atacama ma poriadne preveril. Po každej stránke. Bez pomoci mechanikov a ďalších ľudí okolo mňa by som Rely Dakar nezvládol. Oni sa celý čas starali o to, aby sme ja i moja motorka boli v čo najlepšom poriadku, aby sme mohli normálne fungovať. Bez nich by som do cieľa v Buenos Aires nedošiel," rekapituloval Štefan Svitko zážitky z juhoamerického púštneho dobrodružstva.