09. júla 2006

Taliani po penaltách majstri sveta

Majstrom sveta vo futbale sa stalo Taliansko. Zverenci trénera Marcella Lippiho zdolali vo finále XVIII. svetového šampionátu na vypredanom Olympijskom štadióne v Berlíne veľkých rivalov z Francúzska až ...

BERLÍN 9. júla (WEBNOVINY) - Majstrom sveta vo futbale sa stalo Taliansko. Zverenci trénera Marcella Lippiho zdolali vo finále XVIII. svetového šampionátu na vypredanom Olympijskom štadióne v Berlíne veľkých rivalov z Francúzska až na strely zo značky pokutového kopu 5:3, keď v riadnom hracom čase aj po predĺžení sa zápas skončil nerozhodne 1:1. O štvrtom titule pre Taliansko definitívne rozhodol v piatej sérii ľavý obranca Fabio Grosso, keď predtým ešte v druhej sérii francúzsky útočník David Trezeguet ako jediný svoj pokus nepremenil.

Oba góly veľkého európskeho finále padli ešte v I. polčase. Skóre otvoril už v 7. min z pokutového kopu kapitán Francúzov Zinedine Zidane, pre ktorého to bol rozlúčkový zápas kariéry. V 19. min potom na talianskej strane vyrovnával hlavou Marco Materazzi po rohu Andreu Pirla. Tieňom pekného stretnutia bolo vylúčenie Zidana v 110. min, ktorý musel po nešportovom vrazení hlavou do protihráča Materazziho predčasne pod sprchy.

"Squadra azzurra" vybojovala vo svojom šiestom finále štvrtý titul majstra sveta (predtým 1934, 1938, 1982) a v historickom rebríčku najúspešnejších krajín sa zaradila na 2. miesto hneď za päťnásobného šampióna Brazíliu.

Francúzsko vo svojom druhom finále po prvý raz neuspelo. "Les Bleus" tak zostávajú s jedným titulom z domáceho prostredia v roku 1998 na úrovni Angličanov.