24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2007

02. mája 2007

Taliani poslali Lotyšov do bojov o záchranu

Hokejisti Talianska sa postarali o najväčšie prekvapenie doterajšieho priebehu majstrovstiev sveta v Moskve, keď zdolali Lotyšsko 4:3 po predĺžení. Taliansko si víťazstvom zabezpečilo postup do ...

MOSKVA 2. mája (WEBNOVINY) - Hokejisti Talianska sa postarali o najväčšie prekvapenie doterajšieho priebehu majstrovstiev sveta v Moskve, keď zdolali Lotyšsko 4:3 po predĺžení. Taliansko si víťazstvom zabezpečilo postup do osemfinálovej fázy, Lotyši budú bojovať iba v skupine o záchranu. Prvýkrát v histórii svetových šampionátov o víťazovi zápasu v základnej skupine rozhodovalo predĺženie, v päťminútovke o talianskom úspechu rozhodol Jason Cirone svojím druhým gólom v zápase. Taliansky útočník zužitkoval 50 sekúnd pred koncom nastaveného času presný pas od Andreho Signorettiho a svoje sólo zakončil víťazným gólom.

Taliani sa tak už tešia na piatkový zápas s Ruskom, Lotyšsko bude prvýkrát od roku 2001 bojovať o záchranu. V rovnaký deň nastúpia Lotyši s Ukrajinou. "Keď hráte štyria proti štyrom, potom je na ľade viac priestoru. Náš obranca Signoretti mi skvele prihral. Pre mňa to bol už potom veľmi ľahký presný zásah," povedal po zápase Cirone. Medzi hrdinov duelu sa zaradil aj brankár Günther Hell, ktorý mal 32 úspešných zákrokov. Jeho náprotivok Sergejs Naumovs kryl 19 striel.

Taliani s Lotyšmi najprv dvakrát prehrávali (0:1, 1:2), no v 58. min Borgatello otočil výsledok na 3:2. O minútu neskôr Darzins síce vyrovnal a postaral sa o vôbec prvé predĺženie po zmene pravidiel na tomto turnaji. V ňom sa presadil už 36-ročný veterán a kanadský rodák Jason Cirone, ktorý hráva v tíme Rio Grande Valley Killer Bees v zámorskej CHL. "Predĺženie sa vždy môže skončiť rôzne. Stačí aj jedna nevydarená strela a tím získa výhodu a môže vyhrať zápas. Je mi súpera ľúto, ale na druhej strane môj gól znamenal naše víťazstvo," dodal Cirone. Stretnutie v hľadisku arény na Chodynských poliach sledoval aj bývalý lotyšský prezident a vlani šéf organizačného výboru MS Guntis Ulmanis. Jeho krajanom hrozí, že prvýkrát od roku 1997 zostúpia z elitnej kategórie.