Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. mája 2012

Talianska polícia zadržala podozrivých z útoku na školuTalianska polícia zadržala dvoch podozrivých v prípade bombového útoku pred dievčenskou školou v juhotalianskom meste Brindisi, pri ktorom zahynula 16-ročná študentka a ďalších šesť tínedžeriek ...Zdieľať
brindisi BRINDISI 20. mája (WEBNOVINY) - Talianska polícia zadržala dvoch podozrivých v prípade bombového útoku pred dievčenskou školou v juhotalianskom meste Brindisi, pri ktorom zahynula 16-ročná študentka a ďalších šesť tínedžeriek bolo ťažko zranených. Denník Corriere della Sera v nedeľu napísal, že polícia vyšetruje útok ako teroristický čin.


Podozrivých identifikovali pomocou bezpečnostných kamier umiestnených v školskom areáli. Jedným z nich je bývalý vojak so znalosťami o výbušninách. Polícia už prehľadala domy zadržaných.

Podľa prokuratúry bol útok v Brindisi pravdepodobne činom jednotlivca. Ako povedal prokurátor Marco Di Napoli, účasť mafie považuje za nepravdepodobnú, nešlo podľa neho ani o čin cudzinca.

"Zdá sa, že ide o čin jednotlivca, a nie teroristický čin. Všetky možnosti sú však otvorené," povedal novinárom a priznal, že deň po útoku, ku ktorému sa nikto neprihlásil, polícia zatiaľ nepozná pravdu. Di Napoli informoval, že z útoku zatiaľ nikoho neobvinili.

K predbežným záverom prišla polícia na základe záberov bezpečnostných kamier v areáli školy. Z nich získali aj portrét možného páchateľa. Di Napoli tiež konštatoval, že útočník musel poznať školské zvyky a musel sa vyznať v elektronike.

Nálož explodovala pred dievčenskou odbornou školou v sobotu ráno v čase začiatku vyučovania. Podomácky vyrobená bomba podľa zistení polície pozostávala z troch plynových kanistrov.

Študentka zomrela po prevoze do nemocnice, ďalšie dve bojujú s ťažkými zraneniami o život. Celkovo utrpelo zranenia šesť dievčat.

K útoku sa nikto neprihlásil a polícia podľa ministerky vnútra Anny Marie Cancellieriovej sleduje viacero stôp a hypotéz. Objavili sa tiež špekulácie, že za útokom stojí mafiánska skupina Sacra Corona Unita. Skupina sa zaoberá najmä pašovaním drog, zbraní a ľudí cez balkánske krajiny.

Špekulácie podporil fakt, že škola je pomenovaná po manželke sicílskeho sudcu Giovanniho Falconeho, ktorého aj so ženou zabila mafia. Výročie atentátu je 23. mája. Polícia však pochybuje, že mafia by zaútočila proti civilistom na svojom vlastnom území.

Útok, ktorý šokoval Talianov, ostro odsúdil taliansky premiér Mario Monti. Tisíce mladých ľudí vyšli v sobotu do ulíc najväčších talianskych miest, aby protestovali proti rastúcemu násiliu, z ktorého vinia sociálne napätie spôsobené ekonomickou krízou.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Odchodu Grécka z eurozóny sa dá podľa Schäubleho predísť
<< predchádzajúci článok
V Georgii sa zrazilo šesť školských autobusov

Talianska polícia zadržala podozrivých z útoku na školu - diskusné fórum čitateľov