05. marca 2011

TENIS-DP: Mertiňák a Polášek vedú v debli v Portugalsku 2:0

Slovenskí tenisti Michal Mertiňák a Filip Polášek vedú v sobotňajšej štvorhre v rámci stretnutia Portugalsko - SR v 1. kole I. skupiny euroafrickej zóny ...

michal mertinak filip polasek Michal Mertiňák a Filip PolášekFoto: SITA/APLISABON 5. marca (WEBNOVINY) - Slovenskí tenisti Michal Mertiňák a Filip Polášek vedú v sobotňajšej štvorhre v rámci stretnutia Portugalsko - SR v 1. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2011 reprezentačných družstiev mužov na antuke vonku na Estádio Nacional v areáli Clube de Ténis do Jamor v Cruz Quebrade pri Lisabone (4. - 6. marca) nad domácou dvojicou Frederico Gil, Leonardo Tavares presvedčivo 6:3, 6:4.

Prvú výhodu brejku si Mertiňák a Polášek neudržali a pustili súperov z 0:2 na 2:2, ba potom dokonca čelili nepríjemnému stavu 15:30 pri podaní Mertiňáka v piatej hre. Tento gem však napokon získali, následne znova zobrali servis Gilovi, pri podaní Poláška potvrdili únik (5:2) a už nezaváhali. Set ukončili volejom Mertiňáka. Vo vstupnej hre druhej časti inkasoval Tavares zásah loptičkou do ruky a chvíľu ho ošetrovali. Slováci si vypracovali náskok 3:1 a nadobúdali čoraz sľubnejšiu kontrolu nad vývojom. Gil pri skóre 3:5 zvládol servis na udržanie sa v sete, ale Portugalčania vzápätí nedosiahli potrebný rebrejk: na príjme nezískali ani fiftín.

Tím SR pod vedením kapitána Miloslava Mečířa prehráva 0:2, ešte nikdy nedosiahol v Davis Cupe obrat z takéhoto skóre. V piatkových dvojhrách najprv líder hostí Lukáš Lacko podľahol dvojke Portugalčanov Fredericovi Gilovi za 92 minút hladko 2:6, 2:6, 1:6 a potom Martin Kližan tesne nestačil na jednotku domácich Ruia Machada - 4:6, 4:6, 6:1, 6:2, 4:6 za 206 minút. V kádri domáceho kormidelníka Pedra Cordeira je okrem spomenutej trojice aj Joao Sousa.

Ide o druhý vzájomný duel týchto krajín v súťaži pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). V premiérovom v roku 1996 v Trnave zvíťazilo Slovensko 5:0 zásluhou Karola Kučeru a Jána Krošláka. Postupujúci si 8. - 10. júla vo finálovom 2. kole kontinentálnej zóny zmeria sily so Švajčiarmi. Slováci by mali proti zástupcom krajiny "helvétskeho kríža" výhodu domáceho prostredia.

Družstvo SR si vlani zachovalo príslušnosť k tejto skupine kontinentálnej zóny víťazstvom 4:1 nad Bielorusmi 17. - 19. septembra v Minsku v rozhodujúcom 2. kole play-off o zotrvanie. Finalisti ročníka 2005 Slováci hrajú na tejto úrovni od roku 2007. V spomenutej sezóne i roku 2008 prehrali v play-off o elitnú šestnástku (s Kórejskou republikou, resp. Srbskom), predvlani i minulý rok zvládli "záchranárske práce": v roku 2009 to bolo proti Macedónčanom.

Pre Portugalsko je najväčším doterajším úspechom v Davis Cupe prienik do zápasu o 16-člennú elitu v roku 1994. Vlani triumfovalo 17. - 19. septembra v rozhodujúcom 3. kole II. skupiny euroafrickej zóny nad Bosnou a Hercegovinou na antuke práve v Cruz Quebrade 3:2, keď už pred záverečným zápasom viedlo nezvratne 3:1. Portugalsko dosiaľ naposledy hralo v I. skupine regionálnej zóny v sezóne 2007.

PORTUGALSKO - SLOVENSKO - priebežne (2:0 po piatkových dvojhrách)
(Lisabon - Cruz Quebrada, Estádio Nacional v areáli Clube de Ténis do Jamor, antuka vonku)

Sobota - štvorhra:
Frederico Gil, Leonardo Tavares - Michal Mertiňák, Filip Polášek 3:6, 4:6 po II. sete

Výsledky piatkových dvojhier:
Frederico Gil - Lukáš Lacko 6:2, 6:2, 6:1 za 92 minút (32, 35, 25)
Rui Machado - Martin Kližan 6:4, 6:4, 1:6, 2:6, 6:4 za 206 minút (57, 39, 23, 37, 50)