12. marca 2019

TIPSPORT LIGA: Popradskí hokejisti zvíťazili na ľade Košíc

Na snímke sprava Radomír Heizer (Poprad) a vľavo brankár Vladislav Habal (Košice) v 1. zápase štvrťfinále play off Tipsport Ligy v hokeji HC Košice - HK Poprad v Košiciach 11. marca 2019. Foto: TASR - František Iván
Košice 12. marca (TASR) - Hokejisti HK Poprad zvíťazili v prvom zápase štvrťfinále play off Tipsport Ligy 2018/2019 na ľade HC Košice 3:2 a v sérii hranej na štyri víťazné zápasy sa ujali vedenia 1:0. "Kamzíci" v zápase dvakrát prišli o najtesnejší náskok, víťazný gól napokon strelil v 53. minúte obranca Marcel Petran. Druhý zápas je na programe v utorok od 18.00 opäť v Steel aréne.

HC Košice - HK Poprad 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)

Góly: 17. Brophey (Nagy, Slovák), 50. Haščák (Šerbatov, Derljuk) - 5. Buzzeo (Salija, Miller), 24. Mlynarovič (Svitana), 53. Petran (Karalahti, Buzzeo). Rozhodovali: Jonák, Adamec - Orolin, Kacej, vylúčení: 8:5 na 2 min., navyše Paukovček 10 min. OT za nešp. správanie a Mlynarovič (obaja Pop.) 5 min. + DKZ za narazenie zozadu, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 6017 divákov.

/stav série: 0:1/

HC Košice: Habal - Slovák, Koch, Šedivý, Derljuk, Pretnar, Dudáš, Čížek - Spilar, Suja, Nagy - Sýkora, Brophey, Kafka - Haščák, Ignatuškin, Lušňák - Šerbatov, Klíma, Petráš - Jokeľ

HK Poprad: Vošvrda - Miner, Brejčák, Fabian, Petran, Erving, Salija, Karalahti - Bondra, Mlynarovič, Svitana - Takáč, Zagrapan, Buzzeo - Miller, Heizer, Abdul - Macík, Paukovček, Belluš - Paločko.

Úvod zápasu patril herne domácim, ktorí sa snažili otvoriť skóre zápasu, ale defenzíva hostí im veľa nedovolila. Hostia sa k slovu dostali v presilovke v 5. minúte, keď sa usadili pred brankárom Habalom a Buzzeo presne namieril svoju strelu z väčšej vzdialenosti - 0:1. Hostia však v prvej tretine často pykali za nedisciplinovanosť a okrem Paukovčekovho osobného trestu dostali aj štyri menšie. Najmä preto sa často hralo pred ich brankárom Vošvrdom, ktorý kapituloval v 17. minúte. Presilovku domácich využil Brophey, ktorý v skrumáži pretlačil puk do bránky Popradu - 1:1.

Druhá tretina priniesla viac bojovnosti, nasadenia a ešte vyššie tempo hry. V 24. minúte hrali hostia presilovku, v nej sa pred Habala natlačil Svitana a jeho akciu dokončil Mlynarovič - 1:2. Hostia sa dostali herne na koňa, ale opäť sa nevyhli vylúčeniam. Mlynarovič v 33. minúte dohral po zákroku na Nagya, avšak Košičania v 5-minútovej presilovke neskórovali.

Hostí ubránené oslabenie povzbudilo, naďalej aktívne korčuľovali a vykrývali priestor pred Vošvrdom. V úvode tretej časti sa snažili pridať tretí gól, v 22-sekundovej presilovke o dvoch hráčov sa im to však nepodarilo. Košickí diváci hnali vpred svojich hráčov, tým však chýbala ľahkosť a narážali aj na organizovanú defenzívnu hru súpera. V 50. minúte ju však prekonali, keď Šerbatov vybojoval puk pre Haščáka, ktorý zblízka vyrovnal - 2:2. Gól naštartoval hráčov i divákov, ktorých mohol v 53. minúte potešiť aj Sýkora, svoju akciu však nedoviedol do gólového konca. Čo nevyšlo im, podarilo sa krátko na to "kamzíkom." Po vyhranom buly v útočnom pásme pohotovo vystrelil obranca Petran a Habal nestihol zareagovať - 2:3. Okamžite mohol vyrovnať Suja, proti jeho pokusu pred odkrytou bránkou sa však pohotovo presunul Vošvrda. V 58. minúte mohol poistiť popradský náskok Svitana, krátky únik na Habala však nezakončil ideálne. Košičania v snahe o vyrovnanie skúsili aj hru so šiestimi hráčmi, no bez želaného úspechu. Popradčania tak vyhrali v Košiciach štvrtýkrát v sezóne, najmä sa však ujali vedenia 1:0 v sérii.

Roman Šimíček, tréner HC Košice: "Do zápasu sme išli s tým, že spravíme maximum pre víťazstvo. Žiaľ, nie všetci hráči predviedli maximum. Nasadenie v play off musí byť väčšie, na môj vkus to bolo z našej strany mäkké. Poprad vyhral zaslúžene, asi to chcel viac než my. Dnes to nebolo také, aké sme si predstavovali. Myslím si však, že táto séria bude ešte dlhá. Do druhého zápasu musíme zjednodušiť našu hru, najmä však pridať na bojovnosti a chcení."

Roman Stantien, tréner HK Poprad: "Bol to klasický zápas play off, hralo sa od začiatku do konca. Tak, ako sme vyhrali, sme mohli aj prehrať. Zároveň sme však mali šance aj na to, aby sme súperovi odskočili na dvojgólový rozdiel. V závere nás domáci pritlačili, mali sme namále, ale výborne nás podržal "Vošvrd." K tomu sa pridali aj ďalší chalani. Obetavosť a tímový duch rozhodli o tom, že sme dnes uspeli."

Marcel Haščák, útočník HC Košice, strelec gólu na 2:2: "Je to prvý zápas, prehrali sme jednu bitku, ale vojna je pred nami. Musíme sa z tohto zápasu poučiť, a robiť tie dobré veci, ktoré sme dnes robili. Boli sme akoby v panike, nevedeli sme podržať puk a dať gól v presilovkách. Presilovky sú alfou a omegou a prehrali sme preto, že sme z nich nedokázali streliť viac gólov. Dúfam, že sme si dnes vybrali všetku smolu a v druhom zápase to bude iné."

Marcel Petran, obranca HK Poprad, strelec víťazného gólu: "Bol to boj. Sme radi, že sme vyhrali, lebo prvý zápas veľa napovie do ďalšieho priebehu série. Kiežby naša víťazná séria v Košiciach pokračovala aj v druhom zápase. Presilovky nám veľmi nešli, hoci sme z nich dali dva góly. Pri mojom góle sme si s Karalahtim povedali, že si vymeníme pozície a dá puk na mňa."

F1: Jazdec s najrýchlejším kolom získa bod prvýkrát od roku 1959