28. januára 2006

Titul v ženskej dvojhre v Melbourne premiérovo pre Mauresmovú

Francúzska tenistka Amélie Mauresmová sa stala víťazkou dvojhry žien na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 19,3 mil. AUD). Tretia nasadená hráčka vyhrala prvý ...

MELBOURNE 28. januára (WN/SITA) - Francúzska tenistka Amélie Mauresmová sa stala víťazkou dvojhry žien na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 19,3 mil. AUD). Tretia nasadená hráčka vyhrala prvý set finálového duelu nad Belgičankou Justine Heninovou-Hardennovou 6:1 a v druhom viedla 2:0, keď jej súperka zápas vzdala pre bolesti žalúdka. Stretnutie dovtedy trvalo iba 52 minút. Víťazka prevzala šek na 1 220 000 AUD, zdolaná finalistka zinkasuje polovičnú sumu.

Dvadsaťšesťročná Mauresmová vyhrala vôbec svoj prvý grandslamový turnaj v kariére, pričom v Austrálii už bola vo finále, a to pred siedmimi rokmi. Vtedy však nestačila na Švajčiarku Martinu Hingisovú. Francúzka musela zohrať 32 grandslamových turnajov, aby svoju finálovú účasť premenila na prvé víťazstvo. V tenisovej open ére je to druhý najdlhší časový úsek v ženskej dvojhre. Dlhšie ako Mauresmová čakala na prvý grandslamový titul iba Češka Jana Novotná. Kým triumfovala v roku 1998 vo Wimbledone, musela absolvovať 45 turnajov veľkej štvorky. Mauresmová mala cestu za celkovým triumfom v závere uľahčenú, keďže jej obe posledné súperky, zhodou okoloností Belgičanky, zápasy skrečovali. V semifinálovej bitke odstúpila v treťom sete pre podvrtnutie členka Kim Clijstersová a v už spomínanom finále pre bolesti brucha Heninová-Hardennová.

Dvojhra - finále:

Amélie Mauresmová (3-Fr.) - Justine Heninová-Hardennová (8-Belg.) 6:1, 2:0 a 0:30 - skreč, Heninová-Hardennová odstúpila