17. októbra 2009

Titul z MS hráčov do 20 rokov prekvapujúco pre Ghanu

Futbalové MS hráčov do 20 rokov - finále: Brazília - Ghana 0:0 po predĺžení, na pokutové kopy 3:4

Futbalisti Ghany trochu prekvapujúco zvíťazili v dramatickom piatkovom finálovom zápase svetového šampionátu hráčov do 20 rokov v egyptskej Káhire nad rovesníkmi z Brazílie a získali svoj premiérový majstrovský titul. Hrdinom piatkového finálového duelu sa stal brankár víťazného mužstva Daniel Agyei, ktorý v penaltovom rozstrele zneškodnil dva pokutové kopy, vrátane toho rozhodujúceho v 6. sérii. Víťazný gól Ghany dosiahol Emmanuel Agyemang-Badu. Dlho to pritom vyzeralo na prechádzku ružovou záhradou pre Brazíliu, pretože už od 37. min hrala v početnej presile, keď musel predčasne odísť pod sprchy obranca Daniel Addo. Zverenci trénera Sellas Tetteha získali svoj premiérový titul pri tretej finálovej účasti, keď v rokoch 1993 a 2001 nestačila Ghana vo finále na Argentínu. Brazílčanom sa naopak v siedmom finále nepodarilo vyhrať piaty majstrovský titul, keď v rozhodujúcom momente v penaltovom rostrele zlyhal Alex Teixeira.

Futbalisti Maďarska po triumfe nad Kostarikou získali bronz na svetovom šampionáte hráčov do 20 rokov. Mladí Maďari prehrávali od 81. min, keď sa presadil Urena, tesne pred záverečným hvizdom hlavného rozhodcu však zásluhou Komana dokázali vyrovnať a vynútiť si predĺženie. V ňom ani jeden zo súperov nedokázal skórovať. Rozhodnutie tak priniesol až penaltový rozstrel, v ktorom mali pevnejšie nervy a aj viac šťastia maďarskí hráči a trochu nečakane získali