Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

01. augusta 2006

Tohtoročný júl mali leteckí záchranári pokojnejšíLetecká záchranná zdravotná služba Air Transport Europe (LZZS ATE) stredisko Poprad zasahovala v júli 22-krát. Z toho 14 zásahov bolo primárnych a osem sekundárnych. Väčšina zásahov smerovala do ...Zdieľať

POPRAD 1. augusta (WEBNOVINY) - Letecká záchranná zdravotná služba Air Transport Europe (LZZS ATE) stredisko Poprad zasahovala v júli 22-krát. Z toho 14 zásahov bolo primárnych a osem sekundárnych. Väčšina zásahov smerovala do Vysokých a Západných Tatier, kde zasahovali záchranári v 14 prípadoch. Raz zasahovali leteckí záchranári z Popradu aj na Muránskej planine. Tohtoročný júl bol na horách z pohľadu leteckých záchranárov napriek tomu pokojnejší ako vlaňajší. Vlani mala LZZS 20 záchranných letov vo Vysokých a Západných Tatrách. Okrem troch Slovákov tvorili väčšinu zachraňovaných osôb zahraniční návštevníci, najviac bolo Poliakov a Čechov. Väčšinou išlo o klasické "turistické" poranenia hlavy a končatín, informoval agentúru SITA hovorca LZZS ATE Pavol Svetoň. V jednom prípade zasahovali leteckí záchranári pri smrteľnom úraze horolezca na Žabom koni vo Vysokých Tatrách.

V horách sa podľa Svetoňa neustále opakuje "búrkový fenomén". Turisti a horolezci, aj napriek predpovediam búrkového počasia, podnikajú dlhé túry, napríklad po hrebeni Západných Tatier a dostávajú sa neraz do neriešiteľných problémov. Keď je vhodné letové počasie, leteckí záchranári letia ku každému úrazu v horách sami alebo v súčinnosti s Horskou záchrannou službou. Technické zásahy na objednávku horskej služby sú fakturované HZS. Samostatné lety LZZS, ak sú oprávnené a indikované, plne hradia zdravotné poisťovne. Štatistiku zásahov LZZS ATE dopĺňa stredisko v Banskej Bystrici, ktoré v júli zasahovalo trikrát v Nízkych a Západných Tatrách. LZZS ATE má pre celé Slovensko jednotné tiesňové číslo 18155.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na zdravotníctvo sa plánuje čerpať 200 mil. eur
<< predchádzajúci článok
Bratislava potrebuje aspoň o 20 darcov krvi denne viac

Tohtoročný júl mali leteckí záchranári pokojnejší - diskusné fórum čitateľov