27. októbra 2013

Tomas zo Žiliny s druhým hetrikom, nezdolanosť Nitry ukončil Trenčín

Radosť Romana Tomasa zo Žiliny

Radosť Romana Tomasa zo Žiliny Foto: TASR/Henrich Mišovič
Žilina 27. októbra (TASR) - Útočník MsHK DOXXbet Žilina Roman Tomas prispel tromi gólmi v 16. kole hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 k víťazstvu "vlkov" nad majstrovským tímom HKM Zvolen 4:3 po predĺžení. Skúsený kanonier si obliekol dres Žiliny len v šiestom zápase v tejto sezóne a do štatistík kanadského bodovania si pripísal už druhý hetrik. Ten prvý dosiahol pri vysokom víťazstve Žiliny nad HK Orange 20 9:0 vo vloženom zápase extraligy.

Hokejisti Dukly Trenčín prerušili v nedeľu osemzápasovú sériu HK Nitra bez prehry, keď tím Antonína Stavjaňu dokázali Trenčania zdolať 4:3 pp. Hoci hráči spod Zobora vyhrávali v tretej tretine 3:1, po obrate Trenčanov, na ktorého konci bol v 64. minúte presný zásah Richarda Lintnera, si z Považia odvážajú len bod.

Dukla Trenčín - HK Nitra 4:3 pp (1:1, 0:1, 2:1 - 1:0)

Góly: 11. Vaculín, 48. Troliga, 52. T. Klíma, 64. Lintner - 14. Hamrák, 38. Tománek, 42. Štumpf. Vylúčení: 5:4 na 2 min., navyše Nemčík (Trenčín) 10 min za zhodenie rukavíc a M. Novák (Nitra) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner – Junek, Šefčík, 1363 divákov.

Trenčín sa ujal vedenia v 11. minúte po Vaculínovej ekvilibristike pred bránkou, no hostia dokázali rýchlo zareagovať a zakrátko Hamrák vyrovnal. Veľkých šancí na oboch stranách veľa nebolo, na klzisku sa predovšetkým urputne bojovalo a útočné pokusy oboch ofenzív k úspechu neviedli. Až v 38. minúte po skvelej Stümpelovej akcii vymietol pavučiny v trenčianskej bránke Tománek a Nitra viedla po dvoch tretinách v Trenčíe 2:1.

Náskok hostí spod Zobora zveľadil v úvode tretej tretiny Štumpf, ale Trenčania sa nevzdali a postupne prebrali iniciatívu. Tá im vyniesla vyrovnanie skóre po Troligovom šikovnom bekhende v 48. minúte a výstavnom kúsku Tomáša Klímu do horného rohu Kristanovej bránky o štyri minúty neskôr. Dramatické záverečné chvíle riadneho hracieho času rozhodnutie nepriniesli. V predĺžení následne neuspel hosťujúci Pupák v sólovom samostatnom nájazde na Lašáka. V 64. minúte sa tak dostal k puku na ľavom kruhu Lintner a jeho strela prekĺzla do siete Kristana. Dukla vydrela tesné víťazstvo a prerušila sedemzápasovú sériu Nitry bez prehry.

HC Košice - ŠHK 37 Piešťany 4:2 (3:1, 1:0, 0:1)

Góly: 3. Boltun, 15. Spilar, 20. Štrbák, 25. Sojčík - 7. Melichárek, 46. Lušňák. Rozhodcovia: Kaukokari (Fín.), Kubuš - Kacej, Rovenský, vylúčení 3:5, navyše: Sojčík 10. minút za napadnutie hlavy a krku - Valábik 10. minút za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, striedanie: 21. Tomek (Piešťany) namiesto Ondrejku, 3328 divákov.

Už tradične začali v Steel aréne aktívnejšie domáci hráči. V 3. minúte najprv Konečný napálil pravú žŕdku hosťujúcej bránky, vzápätí pálil od modrej čiary Takáč, ktorého strelu tečoval Boltun a otvoril skóre duelu - 1:0. Hostia odpovedali tesne po skončení početnej výhody, keď sa v 7. minúte zblízka presadil Melichárek - 1:1. Už o niekoľko sekúnd neskôr odpratala piešťanská obrana skackajúci puk z bránkovej čiary a z ideálnej pozície pálil i domáci Spilar. V 9. minúte bol blízko ku gólu obranca hostí Brňák, nezužitkoval však ideálnu prihrávku spoza bránky. "Oceliari" pohrozili v 11. minúte v oslabení, Marcinko trafil iba bočnú konštrukciu bránky. O dve minúty neskôr to skúšal pred Ondrejkom aj Jenčík, stav sa nezmenil. Domáci hráči sa dočkali až v 15. minúte, keď sa v hre 5 proti 3 presadil Spilar - 2:1. V závere úvodnej dvadsaťminútovky pridal tretí gól domácich Štrbák, ktorý strelou od modrej čiary potrestal vylúčenie Valábika.

Hostia mohli korigovať v 24. minúte, keď sa po chybe Marcinka dostal k puku Ručkay, no sám zoči-voči Hylákovi nepochodil. O minútu neskôr teda zahrmelo na opačnej strane, Sojčík bekhendom prekonal Tomeka a zvýšil už na 4:1. Hostia potom začali viac korčuľovať a častejšie sa tlačili do zakončenia. V 29. minúte sa dostali do sľubného prečíslenia, ale puk z Holovičovej hokejky skryl Hylák vo svojej lapačke. O dve minúty neskôr sa pred neho natlačil Bartánus, no ani na dva razy ho nedokázal prekonať. Na konci 37. minúty sa ocitol v ideálnej pozícii Boltun, nenamieril však presne. Hra sa prelievala z jednej strany na druhú, ale obaja gólmani podržali svoje tímy.

Od úvodu tretieho dejstva obidve mužstvá predovšetkým pozorne bránili a podnikali rýchle protiútoky. V 46. minúte sa podarilo skórovať hosťom, potom čo Lušňák prejavil pred košickou bránkou patričný dôraz a puk prepasíroval za bránkovú čiaru - 4:2. Na opačnej strane preveril v 51. minúte pozornosť Tomeka Marcinko a po ňom o minútu neskôr Konečný zblízka netrafil bránku. Hosťom sa už nepodarilo streliť kontaktný gól a Košičania si už dvojgólové víťazstvo postrážili až do samého záveru.

MsHK DOXXbet Žilina - HKM Zvolen 4:3 pp (2:1, 1:1, 0:1 - 1:0)

Góly: 10. Tomas, 18. Kalla , 29. Tomas, 64. Tomas - 12. Obšut , 36. Juraško, 53. Ľ. Zuzin. Vylúčení: 3:3 , presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc - Snášel, Tornay, 1537 divákov

V Žiline sa hral hokej pri solídnej atmosfére, o ktorú sa staral domáci kotol i niekoľko desiatok fanúšikov hostí. V úvode mali mierne navrch Nelibovi zverenci, ktorí si vypracovali viacero dobrých príležitostí. Najväčšiu mal Tibor Varga po tom, ako prešprintoval jedného z obrancov súpera, ale zakončil len do Šimka. V polovici dejstva išli domáci do vedenia, keď hosťujúci brankár neudržal Kloudov nastrelený puk a Tomas ho zblízka doklepol do siete. V 12. minúte vyrovnával Obšut, ktorý vystrelil na modrej a prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste. Do šatní išli napokon spokojnejší Žilinčania. Varga potiahol puk popri pravom mantineli, poslal ho medzi kruhy Kallovi a ten z prvej prekonal Šimka.

V prostrednej časti hry sa hral obojstranne bojovný hokej, ale takmer bez šancí. Viac vzruchu priniesla až početná výhoda domácich o dvoch hráčov. Tri sekundy pred jej skončením zamiešal puk medzi kruhmi Tomas a jeho strela skončila v sieti. Zvýšiť vedenie Žiliny mohol v 34. minúte Linet, lenže proti jeho dobre mierenému pokusu reflexívne zasiahol Šimko. Pravidlo nedáš-dostaneš potvrdil na opačnej strane Juraško, ktorý sa v presilovej hre oprel do puku na modrej čiare a Laco už nestihol zareagovať.

V tretej časti sa hralo vysoko takticky z oboch strán. Domáci sa sústredili prevažne na hru zo zabezpečenej obrany, ale po úniku Kloudu mohli vyhrávať vyšším rozdielom, lenže zakončenie domáceho centra zastavil Šimko. Hostia boli aktívnejší a za svoj výkon boli odmenení, keď v 53. minúte sa dostal k puku medzi kruhmi Ľubor Zuzin a proti jeho strele sa už Laco nestihol presunúť. V závere už ani jeden tím nechcel urobiť chybu a zápas tak dospel do predĺženia.

V ňom pokračoval podobný hokej z konca tretej tretiny, až v kým v 64. minúte opäť nezaúradoval Roman Tomas a po prihrávke Dlouhého nezavŕšil svoj hetrik. Bol to už jeho druhý trojgólový zápis v piatom stretnutí v žilinskom drese.

HK 36 Skalica - HK Poprad 3:4 (1:2, 1:2, 1:0)

Góly: 2. Kropáč, 27. Obdržálek, 46. Mráz - 17. Kroták, 17. Belluš, 22. Jabrocký, 23. Paukovček. Rozhodovali: Konc - Orolin, Výleta, vylúčení: 2:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, striedania: od 23. Lipovský za Romančíka (Skalica), 1795 divákov.

Skalická Hant arena privítala v 16. ligovom kole mužstvo spod Tatier. V prvých minútach si domáci vytvorili tlak a už v 2. minúte Kropáč poslal domácich do vedenia. V priebehu ďalších minút sa hra vyrovnala, útoky sa striedali na oboch stranách, ale bez výraznejších gólových príležitostí. Keď však Skaličania nevyužili presilovku, udrelo na druhej strane a v 17. minúte Kroták po chybe obrany s prehľadom vyrovnal. V tej istej minúte dostal hostí do vedenia Belluš. Domáci naďalej kopili chyby v obrannej hre, Kroták sa rútil sám na Romančíka, ale ten jeho blafák vykryl. Skóre sa tak v 1. tretine už nemenilo.

Druhá tretina priniesla nečakaný úvod. Domáci začali robiť chyby v obrannom pásme, čo súper dokonale využil na strelenie dvoch rýchlych gólov z hokejky Jabrockého a Paukovčeka. V 24. minúte sa dostal do sľubnej šance Šátek, ale jeho strela minula bránku. Prišla presilová hra a domáci sa dočkali zníženia z hokejky Obdržálka. V tejto fáze obe mužstvá hrali rýchly a dôrazný hokej, v ktorom iniciatívu prevzali Skaličania, ale do konca tretiny ju už nevyužili.

Do 3. tretiny nastúpili domáci s odhodlaním dostať sa späť do zápasu. Dobre korčuľovali, hrali dôsledný forčeking, v 42. minúte im však utiekol Kroták, a iba Lipovský zachránil. Vzápätí Mráz pekne potiahol puk pred bránou hostí a do odkrytej bránky vykresal domácu nádej, keď znížil na 3:4. Potom domáci začali nátlakovú hru, ale Popradčania systematickou obrannou hrou v strednom pásme ich snahu eliminovali. I keď v závere zápasu domáci tréner odvolal brankára a posilnil útočnú silu, Skaličanom sa už nepodarilo vyrovnať, a tak prišli aj o 4. miesto v tabuľke.

HC'05 B. Bystrica - MHC Martin 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)

Góly: 18. Heizer, 21. a 34. Handlovský - 50. Važan. Rozhodcovia Lokšík - Bogdaň, Jobbágy, vylúčení 9:10, presilovky 0:0, oslabenia 0:0, 1725 divákov.

Obe mužstvá schuti nakorčuľovali na zápas, v ktorom boli síce domáci favoriti, ale Martinčania mu túto rolu spočiatku dosť znepríjemňovali. O jediný gól v prvej tretine sa postaral Heizer, strelu Devečku od modrej v 18. min šikovne stečoval do bránky a prelomil suchoty, na ktoré rušný hokej dovtedy trpel. Šancí veľa nevznikalo, v 9. min Lamper pred bránkou presne nezakončil, v 20. min po Handlovského strele štyri sekundy pred klaksónom zazvonila žŕdka. Martinčania pôsobili sympaticky, korčuliarsky typicky aktívne, no Važanova strela a vzápätí ľuft Markoviča v 16. min chudobne vyjadrili ich tvorivosť.

V druhej tretine dve presilovky 'baranov' v úvodnej desaťminútovke spôsobili, že sa dostali do správneho tempa a súperovi nedopriali útočne sa nadýchnuť. Žali aj ovocie, v 21. min Handlovský pohodlne prenikol po pravej strane až pred brankára Čecha, pridal ďalší gól a v 34. min ho ešte prifarbil po peknom prieniku Kafku s presnou dorážkou. Martinčania mohli prehrávať aj výraznejšie, v 23. min Hudecovi v šanci nesadol presne puk na čepeľ, v 39. min po Brckovom držaní nepremenil trestné strieľanie s efektnou fintou Kafka. Hosťom pomohla presilovka v 35. min, čiastočne ich vzkriesila a v strelecke štatistike si polepšili. S gólmi už nie, keď prienik Galamboša v 38. min i onedlho príležitosť Markoviča nepriestrelného Kalembu v bránke nezaskočili.

Vývin skóre takmer skomplikoval Cíger, v 43. min nastrelil po chybe Rosandiča žŕdku. Túžba hostí po góle silnela, v oslabení od 47. min však mali iné starosti, najmä pri teči Heizera do žŕdky. V 50. min po chybe Ziga znížil Važan a urobil to parádne, švihom presne do vinkľa. Z martinskej strany sa žiadalo pridať ďalší gól, v 51. min pri početnej prevahe, domáci sa zubami nechtami ubránili a záver zápasu už zvládli bezchybne. Dvojminútovú power play hostí s odv