24. augusta 2009

Továrenský tím Škoda Motorsport dosiahol na Czech rally Zlín ďalšie fantastické víťazstvo

Posádka Jan Kopecký – Petr Starý zvíťazila na 39. ročníku Czech rally Zlín, celkovo piatom vystúpení továrenského tímu Škoda Motorsport v sérii Intercontinental rally chalenge (IRC). Skvelé ...

BRATISLAVA 24. augusta (WN/PR) - Posádka Jan Kopecký – Petr Starý zvíťazila na 39. ročníku Czech rally Zlín, celkovo piatom vystúpení továrenského tímu Škoda Motorsport v sérii Intercontinental rally chalenge (IRC). Skvelé víťazstvo korunoval tretím miestom Juho Hänninen so spolujazdcom Mikko Markkulom.

Czech rally Zlin, ktorá privítala rekordných 24 vozidiel kategórie Super 2000, odštartovala piatkovou nočnou super-ereskou, veľmi atraktívnou pre davy divákov, ktorými je zlínska rally povestná. Vyhral ju Juho Hänninen s továrenskou Fábiou o sekundu pred tímovým kolegom Kopeckým.

Na pretekárov čakalo spolu 15 rýchlostných skúšok. Po prvej piatkovej nasledovalo osem v sobotu a zostávajúcich šesť v nedeľu v celkovej dĺžke 254,96 km. Preteky boli od prvej chvíle urputným súbojom o sekundy medzi desiatkou jazdcov pomýšľajúcich na celkové víťazstvo. Jan Kopecký od začiatku súťaže nasadil ostré tempo a zo sobotňajších ôsmich rýchlostných skúšok získal na piatich najrýchlejší čas s celkovým náskokom 61 sekúnd na druhého v poradí. Juho Hänninen vyhral v sobotu jednu rýchlostnú skúšku a dokončil etapu na celkovom štvrtom mieste. Sobotňajšie záverečné dve etapy poznamenal silný dážď, ktorý preveril jazdcov so suchým obutím.

Prvé tri rýchlostné skúšky nedeľnej etapy sa ešte niesli v znamení pneumatikovej lotérie z dôvodu mokrej trate. Jan Kopecký bezpečne udržoval odstup od dotieravých súperov a s jednou vyhratou rýchlostnou skúškou si suverénne prišiel pre víťazstvo. Juho Hänninen po malom „výlete“ mimo trať vyhral posledné dve rýchlostné skúšky a celkové tretie miesto znamená ďalší skvelý výsledok po júlovom „double“ na ruskej rally.

Michal Hrabánek, šéf tímu Škoda Motorsport neskrýval obrovské tímové nadšenie: „Je to krásny okamih. V domácom prostredí bol na nás od začiatku vyvíjaný ohromný tlak, vďaka skutočnej precíznej a profesionálnej práci všetkých členov tímu prišla odmena v podobe ďalšieho víťazstva a tretieho miesta pre značku Škoda a vozidlo Fábia Super 2000. Obom posádkam a všetkým kolegom patrí obrovská vďaka. Od začiatku roka, kedy sme sa úspešne vrátili do sveta motorsportu, naše vozidlo a posádky dokazujú, že sú výborne pripravení, konkurencieschopní a spoľahliví. Výborne sa tu v Zlíne prezentovali aj privátne Fabie belgického tímu RGRS s jazdcom Pavlom Valouškom, ktorý si prišiel pre šieste miesto a talianskeho A-style tímu s Jevgenijem Novikovom, ktorý mal kvalitné časy počas celej rally až do smolného vyradenia krátko pred koncom.“

Jan Kopecký: „Je to fantastický pocit vyhrať „barumku“. Na najlepšie obsadenej tohtoročnej IRC rally sa nám podarilo zavŕšiť sériu našich druhých miest tým najvyšším. Trate okolo Zlína sú veľmi náročné a navyše sa s nami včera poobede zahralo počasie. Sme radi, že sme sa bez problémov dostali víťazne do cieľa. Spoločne s Petrom chceme poďakovať všetkým fanúšikom za neuveriteľnú atmosféru od piatku až do nedele. Už od piatkového večera, kedy sa jazdila nočná super-eresk, sme cítili ich obrovskú podporu.“

Juho Hänninen: „Túto rally sme s Mikkom absolvovali prvýkrát a musím povedať, že to bola jedna z najnáročnejších tratí, na akej sme doteraz pretekali. S celkovým tretím miestom sme veľmi spokojní, stačí sa pozrieť na nabité pole plné skvelých jazdcov. Auto bolo opäť po celý čas skvelé, je radosť s ním pretekať.“