03. januára 2007

Tradičné finále obstarajú Kanaďania a Rusi

Svetový šampionát v hokeji do 20 rokov bude mať staronové obsadenie finálové duelu. Po hráčoch Kanady si účasť vo finále 31. majstrovstiev sveta tejto vekovej kategórie vo Švédsku zabezpečili aj ...

LEKSAND 3. januára (WEBNOVINY) - Svetový šampionát v hokeji do 20 rokov bude mať staronové obsadenie finálové duelu. Po hráčoch Kanady si účasť vo finále 31. majstrovstiev sveta tejto vekovej kategórie vo Švédsku zabezpečili aj reprezentanti Ruska. Zatiaľ čo Kanaďania potrebovali v zámorskom derby s Američanmi na výhru 2:1 až samostatné nájazdy, Rusi zdolali domácich Švédov 4:2. Finále Kanada - Rusko je tradičným vyvrcholením šampionátov dvadsaťročných hokejistov. Za posledných šesť rokov Kanaďania nechýbali v boji o titul ani raz, Rusi iba v roku 2003, keď ich úspešne nahradili Američania. Posledné dva finálové duely sa vlani a predvlani skončili hladkými víťazstvami "javorových listov". Finále je v Ejendals Arene v Leksande na programe v piatok 5. januára o 19.30 h. Ešte predtým od 16.00 h odohrajú na rovnakom mieste súboj o bronz Američania a Švédi.

V jedinom stredajšom súboji skupiny o záchranu zdolali v More Bielorusi Nemcov 3:1 a udržali tým teoretickú šancu pre záchranu Slovákov v elitnej kategórii. Zverenci trénera Jána Jaška musia vo svojom záverečnom vystúpení vo štvrtok od 16.00 h v More zdolať Bielorusov minimálne trojgólovým rozdielom a veriť, že Švajčiarsko v riadnom hracom čase zvíťazí nad Nemeckom. V takom prípade by malo trio "namočených" Nemecko - Slovensko - Bielorusko rovnaký počet bodov zo spoločných zápasov (3) a o konečnom poradí by rozhodlo skóre z ich vzájomných stretnutí.

MS do 20 rokov - stredajší súhrn:

Semifinále 1 / Leksand:
USA - Kanada 1:2 po sam. nájazdoch (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 26. Chorney (E. Johnson) - 52. Bourdon (Russell, Toews), rozhodujúci samostatný nájazd premenil v 7. sérii Toews
Vylúčení: 10:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rönnmark (ŠVéd.) - Blumel (ČR), Ulriksson (Švéd.), 2376 divákov

Američania, ktorí nemali od víťazného štvrťfinále s Fínskom ani 24 hodín voľna, boli v prvej polovici zámorského derby lepším tímom. V 26. min sa ujali vedenia, keď sa v presilovke presadil obranca Taylor Chorney. O tri minúty neskôr mohlo byť vyrovnané, ale po strele Briana Littla do odkrytej časti bránky sa zaskvel americký gólman Jeff Frazee. Kanadské vyrovnanie sa napokon zrodilo až v 52. min a opäť v početnej výhode. Gólom sa skončila strela Luca Bourdona, pri ktorej mal Frazee zakrytý výhľad. Dramatické stretnutie napokon vyústilo do 10-minútového predĺženia, ktoré však napriek tlaku Američanov (pomer striel 12:2) nerozhodlo a pokračovalo sa v samostatných nájazdoch. Favorizovaní Kanaďania sa napokon tešili zo šťastného postupu do finále, do ktorého ich posunul v siedmej sérii útočník Jonathan Toews.

Semifinále 2 / Leksand:
Rusko - Švédsko 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
Góly: 17. Makarov (Anikejenko, Zubarev), 19. Čerepanov (Bumagin, Buravčikov), 25. Anisimov (Makarov), 44. Vasjunov (Makarov) - 9. Junland (Bäckström), 51. Hjalmarsson (Bäckström)
Vylúčení: 12:6 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kurmann (Švajč.) - Kekalainen (Fín.), Novák (SR)

Švédi mali skvelý štart do zápasu. Najprv nastrelili dvakrát žŕdku a v 9. min sa ujali v presilovej hre vedenia 1:0. Mohlo byť aj 2:0, ale aktívny Nicklas Bäckström do tretice trafil iba do žŕdky ruskej bránky. Od tej chvíle však prevzali taktovku zápasu favorizovaní Rusi. Ešte v prvej tretine gólmi z hokejok Igora Makarova a iba 17-ročného talentu Alexeja Čerepanova otočili skóre vo svoj prospech. Tretí gól Rusov pridal v 25. min Artem Anisimon a Tri korunky vymenili gólmanov. Keď Alexander Vasjunov v 41. min zvýšil na 4:1 pre ruských mladíkov, o víťazovi a postupujúcom do finále bolo prakticky rozhodnuté. Švédi ešte v záverečnej dvadsaťminútovke znížili na 2:4, ale súboju o bronz sa napokon nevyhli.

Skupina o záchranu / Mora:
Nemecko - Bielorusko 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Góly: 12. Schutz (Gogulla, Gawlik) - 36. Komarov (Filin), 52. Stefanovič (Kosticin), 60. Stefanovič (Kosticin, Šurko)
Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše: Braun (Nem.) na 10 min za narazenie zozadu, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Šindler (ČR) - Ross (USA), Takula (Švéd.), 701 divákov

Nemci začali aktívnejšie, častejšie strieľali a vylúčenie Bielorusa Korobova potrestal gólom v 11. min Schutz. Za tohto stavu sa Slováci virtuálne lúčili s elitnou kategóriou, ale táto hrozba sa napokon v stredu nenaplnila. Mladým Bielorusom sa necelých päť minút pred druhou sirénou podarilo vyrovnať z hokejky Komarova. V treťom dejstve, ktoré poznačili časté vylúčenia, sa Bielorusi v 52. min ujali vedenia v presilovke štyroch proti trom, keď autorom úspešného zásahu bol Stefanovič po prihrávke Kosticina. Ten istý hráč v záverečnej minúte potvrdil v súboji nováčikov elitnej kategórie výhru zástupcu ruskej hokejovej školy.

Aktuálny stav v tabuľke skupiny o záchranu:
1. Švajčiarsko 2 2 0 0 0 6:2 6
2. Nemecko 2 1 0 0 1 5:5 3
3. Bielorusko 2 1 0 0 1 4:5 3
4. Slovensko 2 0 0 0 2 3:6 0

Štvrtkový záverečný program v skupine o záchranu:
16.00 h Bielorusko - Slovensko, 19.30 h Nemecko - Švajčiarsko (oba zápasy odohrajú v More)