Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. novembra 2019

Tri proeurópske strany chcú v britských voľbách spoločných kandidátovIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Londýn 7. novembra (TASR) - Pred decembrovými predčasnými parlamentnými voľbami v Británii uzavreli proeurópski Liberálni demokrati spojenectvo s ďalšími dvoma stranami - Zelenými a Waleskou stranou (Plaid Cymru). V 60 volebných obvodoch v Anglicku a Walese si tieto strany nechcú konkurovať, ale naopak, chcú podporiť spoločného kandidáta. Informovali o tom vo štvrtok samotné strany, píše agentúra DPA.


Ide o súčasť aliancie "Unite to Remain" (Spojme sa za zotrvanie), ktorej cieľom je zastaviť tzv. brexit a zabrániť tomu, aby sa premiérom opätovne stal Boris Johnson. "Toto sú voľby o brexite a zotrvanie v EÚ je možné - toto je rozhodujúci moment," povedala predsedníčka aliancie Heidi Allenová.

Trojica spomínaných strán sa dohodla, že podporí proeurópskych kandidátov, ktorí budú mať najväčšie šance na zvolenie oproti kandidátom Konzervatívnej a Labouristickej strany.

Liberálni demokrati sa zasadzujú za zotrvanie Británie v EÚ a žiadajú druhé referendum o brexite. "Toto je významný okamih pre všetkých ľudí, ktorí chcú podporiť kandidátov, ktorí sú za zotrvanie (v EÚ)," povedala líderka tejto strany Jo Swinsonová.

Britský parlament minulý týždeň schválil návrh premiéra Borisa Johnsona, na základe ktorého sa 12. decembra v Británii uskutočnia predčasné voľby. Rozhodnutie bolo prijaté po tom, ako došlo k opätovnému odkladu brexitu z 31. októbra 2019 na 31. januára 2020.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Veterinári odporúčajú zabíjačku prasiat v 13 obciach Košice-okolie
<< predchádzajúci článok
Súd vytýčil termín procesu so šéfredaktorom časopisu Zem a Vek

Tri proeurópske strany chcú v britských voľbách spoločných kandidátov - diskusné fórum čitateľov