Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. marca 2018

Trump sa 20. marca stretne so saudskoarabským korunným princomAmerický prezident Donald Trump sa na budúci týždeň stretne v Bielom dome so saudskoarabským korunným princom Muhammadom bin Salmánom.Zdieľať
Donald Trump. Foto: TASR/AP
Washington 13. marca (TASR) - Americký prezident Donald Trump sa na budúci týždeň stretne v Bielom dome so saudskoarabským korunným princom Muhammadom bin Salmánom.


Podľa agentúry AP to v pondelok uviedla hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová, ktorá spresnila, že stretnutie je naplánované na 20. marca.

Trump sa teší, že na stretnutí preberie s princom možnosti posilnenia vzájomných vzťahov USA a Saudskej Arábie, ale aj spôsoby ich spoločného napredovania v oblasti bezpečnosti či hospodárstva, dodala hovorkyňa.

Trump na dva dni navštívil Saudskú Arábiu vlani v máji - išlo o prvú zastávku na jeho vôbec prvej zahraničnej ceste v prezidentskom úrade Spojených štátov.

Muhammada bin Salmána (32) vymenoval minulý rok v júni za korunného princa jeho otec, saudskoarabský kráľ Salmán, čím dovŕšil postupné odobratie moci predošlému korunnému princovi Muhammadovi bin Nájifovi (57). Ten bol v tejto nástupníckej pozícii od roku 2015.

Muhammad bin Salmán bol ešte ako zástupný korunný princ zodpovedný za vedenie vojny v Jemene, určovanie energetickej politiky, ako aj za plány na zabezpečenie budúcnosti krajiny po vyčerpaní zásob ropy.

Vplyvnému korunnému princovi sa pripisujú zásluhy za celý rad reforiem, ktoré v ostatnom čase prijala Saudská Arábia a ktorých cieľom je zlepšiť obraz kráľovstva v zahraničí, prilákať doň zahraničných investorov, či posilniť práva žien a ich účasť v pracovnom procese.

Muhammad bin Salmán je tiež vnímaný ako hlavný strojca rozsiahlej kampane proti korupcii v Saudskej Arábii, v rámci ktorej boli vlani zatknuté desiatky členov kráľovskej rodiny a štátnych predstaviteľov.

Korunný princ pricestoval v stredu na trojdňovú návštevu Británie. V Buckinghamskom paláci v Londýne sa stretol s britskou kráľovnou Alžbetou II., čo saudskoarabská ambasáda označila za "historický okamih".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rozhodnutie Mostu-Híd nie je dobré, tvrdí Hrnko a odmieta úradnícku vládu
<< predchádzajúci článok
A. Tajani: V Sýrii sa stráca ľudskosť, nestraťme našu vlastnú

Trump sa 20. marca stretne so saudskoarabským korunným princom - diskusné fórum čitateľov