Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Pre ženy

03. decembra 2006

Trvalá oslávila 100 rokovUž ubehlo sto rokov, odkedy sa do kaderníckych salónov dostala trvalá. Posledné roky však táto úprava vlasov definitívne vychádza z módy. Mnohí kaderníci dokonca slovo trvalá nechcú už nikdy ...Zdieľať

BRATISLAVA 3. decembra (WEBNOVINY) - Už ubehlo sto rokov, odkedy sa do kaderníckych salónov dostala trvalá. Posledné roky však táto úprava vlasov definitívne vychádza z módy. Mnohí kaderníci dokonca slovo trvalá nechcú už nikdy počuť.

Prvá trvalá sa zrodila na londýnskej Oxford street v roku 1906 v rukách kaderníka Karla Nesslera. Jeho manželka bola pravdepodobne najväčšou obeťou tohto módneho trendu, keďže kaderník Nessler na jej vlasoch skúšal svoj objav. Ako pri každom pokuse, nie všetko sa podarí hneď na prvýkrát a tak Nesslerova žena prišla o svoje vlasy dva razy. Ani po patentovaní trvalej neodstránil Nessler všetky jej nedostatky a procedúra zostala aj naďalej veľmi nešetrná k vlasom. Nessler opustil Londýn v roku 1915 a presťahoval sa do New Yorku. Zomrel v roku 1951 v úplnej chudobe, keďže prišiel o väčšinu svojho bohatstva počas krachu americkej burzy v roku 1929.

Aj napriek nešťastnému koncu svojho vynálezcu trvalá každým rokom získavala na popularite. Najväčší boom zažila pravdepodobne v 80. rokoch, keď sa do módy dostali silne kučeravé vlasy. Mnohí kaderníci sa na toto obdobie pozerajú s hrôzou. Trvalá sa stala obľúbenou nielen medzi bežnou populáciou, ale neodolali jej ani mnohé hudobné a filmové hviezdy.

V polovici 90. rokov však začal trend silne kučeravých vlasov ustupovať. Do popredia sa dostali prirodzene a zdravo vyzerajúce vlasy. Aj napriek ústupu trvalej sa jej vynálezcovi dostalo v rodnom Todtnaue patričnej úcty, keď mesto zriadilo múzeum Karla Nesslera.

SITA, AFP, AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Webová stránka Štatistického úradu SR terčom ataku, tvrdí Mach
<< predchádzajúci článok
Diaľnica západ-východ podľa Prokopoviča otázna aj do 2013

Trvalá oslávila 100 rokov - diskusné fórum čitateľov