Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. júna 2019

Turecká centrálna banka v stredu kľúčový úrok nezmenilaIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Ankara 12. júna (TASR) - Turecká centrálna banka ponechala v stredu svoju kľúčovú úrokovú sadzbu nezmenenú, už šiestykrát po sebe, po tom, ako v apríli zmiernila svoj "jastrabí" prístup a v máji sprísnila požiadavky na povinné minimálne rezervy.


Výbor pre menovú politiku na čele s guvernérom Muratom Cetinkayaom ponechal kľúčovú úrokovú sadzbu na úrovni 24 %. Rozhodnutie bolo v súlade s odhadmi ekonómov. Banka naposledy zmenila úroky vlani v septembri, keď ich výrazne zvýšila.

"Faktory ovplyvňujúce infláciu budú pozorne monitorované," uviedla banka a dodala, že sa v rámci menovej politiky sústredí na udržanie inflácie "v súlade s jej cieľom". Zdôraznila však, že akékoľvek nové údaje alebo informácie môžu viesť k revízii tohto stanoviska.

V apríli banka upustila od svojho predchádzajúceho sľubu, že bude „pokračovať v ďalšom sprísňovaní menovej politiky" a naznačila miernejší prístup, aj keď zároveň ponechala doterajšie tvrdé podmienky bez zmeny, aby obmedzila riziká.

S odkazom na nedávne údaje centrálna banka uviedla, že trend návratu ekonomiky k rovnováhe pokračuje.

Rast tureckej ekonomiky však zostáva pomalý, čiastočne v dôsledku prísnych finančných podmienok. Ale zahraničný dopyt je relatívne silný, dodala banka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štatistici zrevidujú čísla o výkone slovenskej ekonomiky
<< predchádzajúci článok
Ústavný súd nevyhovel návrhu o neústavnosti novely volebného zákona

Turecká centrálna banka v stredu kľúčový úrok nezmenila - diskusné fórum čitateľov