Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júna 2011

TURECKO: Erdoganova AKP voľby vyhrala s rekordným ziskomTurecká Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) pod vedením premiéra Recepa Tayyipa Erdogana je presvedčivým víťazom nedeľňajších parlamentných volieb, v ...Zdieľať
bez nazvu Turecký premiér Recep Tayyip ErdoganFoto: SITA/AP ANKARA 12. júna (WEBNOVINY) - Turecká Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) pod vedením premiéra Recepa Tayyipa Erdogana je presvedčivým víťazom nedeľňajších parlamentných volieb, v ktorých pravdepodobne získala rekordný počet hlasov. Vyplýva to z odhadu spoločnosti A&G vychádzajúceho z výsledkov vo vybraných volebných miestnostiach na celom území krajiny, podľa ktorého dalo AKP svoj hlas 50,3 percenta voličov. Televízna stanica CNN Türk medzitým zverejnila predbežné výsledky po spočítaní viac ako 60 percent hlasov, ktoré vládnucej strane pripisujú takmer 52-percentný zisk. V prípade, že sa uvedené čísla potvrdia, pôjde o doteraz najlepší výsledok AKP od jej nástupu k moci v roku 2002 a bude tak môcť opäť vytvoriť vládu bez účasti iných strán.


Podľa predbežných výsledkov na druhom mieste skončila stredoľavicová Republikánska ľudová strana (CHP), ktorej dalo hlas 24 percent zúčastnených voličov. Za ňou nasleduje krajne pravicová Strana národného hnutia (MHP) so ziskom 13,4 percenta. Analytici pritom očakávajú, že náskok AKP sa bude s pribúdaním spočítaných hlasov znižovať, keďže prvé výsledky prichádzajú z menej rozvinutých východných častí Turecka, kde sa vládnuca strana teší vyššej podpore medzi obyvateľmi.

Erdoganova AKP potrebuje mať 550-člennom zhromaždení najmenej 330 poslancov, čo jej umožní pozmeniť ústavu aj bez podpory ostatných strán a nechať nové znenie schváliť občanmi v referende. Podrobnosti plánovanej reformy premiér zatiaľ nechce prezradiť, vo všeobecnosti sa však predpokladá, že by mohlo ísť o zavedenie prezidentského systému.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Američan chce vyloviť Ládinovo telo z mora
<< predchádzajúci článok
Českí odborári štrajk odložili na štvrtok, potrvá 24 hodín

TURECKO: Erdoganova AKP voľby vyhrala s rekordným ziskom - diskusné fórum čitateľov