Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. novembra 2006

Turecko musí do konca roka uznať CyprusEurópska únia bude musieť prehodnotiť kalendár vstupu Turecka, ak Ankara do konca roka neuzná Cyprus. V stredu to vyhlásil šéf francúzskej diplomacie Philippe Douste-Blazy. "Ak Turecko do konca roka ...Zdieľať

ŠTRASBURG 8. novembra (WEBNOVINY) - Európska únia bude musieť prehodnotiť kalendár vstupu Turecka, ak Ankara do konca roka neuzná Cyprus. V stredu to vyhlásil šéf francúzskej diplomacie Philippe Douste-Blazy. "Ak Turecko do konca roka neuzná všetkých 25 členských štátov únie, predovšetkým Cyprus, zdá sa mi nevyhnutné prehodnotiť kalendár vstupu Turecka do únie," povedal minister pred poslancami Národného zhromaždenia v Paríži.

"Je zjavné, že Turecko nerešpektuje svoje záväzky a prístavy a letiská ostávajú naďalej pre cyperskú vlajku zatvorené," vyhlásil v deň, keď Európska komisia prijala podľa pozorovateľov miernu správu o tureckom pokroku. Paríž zároveň kritizoval pomalosť reforiem v oblasti slobody slova, náboženských slobôd a práv menšín.

V roku 2005 podpísalo Turecko protokol, na základe ktorého rozšírilo svoju colnú dohodu s EÚ o 10 nových členov únie vrátane Cyperskej republiky. Odmieta však otvoriť svoje prístavy a letiská Cypru, kým EÚ neuzná Severocyperskú tureckú republiku, ktorú uznáva len Turecko.

SITA, AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
EÚ neprijme ďalších členov do vyriešenia ústavnej krízy
<< predchádzajúci článok
Pojednávanie so Saddámom v kauze Anfal odročili

Turecko musí do konca roka uznať Cyprus - diskusné fórum čitateľov

turecko9.11. 11:32:30