Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. septembra 2019

Turecký súd oslobodil Rakúšana spájaného s terorizmomSúd v tureckom hlavnom meste Ankara zbavil v stredu obvinení rakúskeho občana Maxa Zirngasta, ktorý sa mal zodpovedať z členstva v teroristickej organizácii. Tlačovú ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Istanbul 11. septembra (TASR) - Súd v tureckom hlavnom meste Ankara zbavil v stredu obvinení rakúskeho občana Maxa Zirngasta, ktorý sa mal zodpovedať z členstva v teroristickej organizácii. Tlačovú agentúru DPA o tom informoval jeho advokát.


Turecký súd zároveň zrušil zákaz opustiť územie krajiny, ktorý sa doteraz vzťahoval na tohto Rakúšana.

Študenta a novinára Zirngasta zadržali v Ankare v septembri 2018 a následne strávil v Turecku tri mesiace vo vyšetrovacej väzbe. Neskoršie ho prepustili na slobodu, musel však zostať v Turecku a pravidelne sa hlásiť na polícii.

Zirngast v minulosti písal články, v ktorých kritizoval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ale aj o zakázanej Strane kurdských pracujúcich (PKK), zaraďovanej Tureckom, Európskou úniou i Spojenými štátmi medzi teroristické skupiny. Turecká prokuratúra ho spočiatku označovala za člena zakázanej ľavicovej organizácie.

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen privítal Zirngastovo oslobodenie ako "v každom prípade dobré rozhodnutie". "Nezabúdajme však, že v Turecku je stále zadržiavaných mnoho novinárov," dodal.

Samotný Zirngast zverejnil videoodkaz, v ktorom sa poďakoval svojim podporovateľom a ohlásil svoj návrat do vlasti. Zakončil ho zvolaním: "Slobodu pre všetkých politických väzňov!" Ešte v pondelok však povedal na tlačovej konferencii, že plánuje ďalej študovať v Turecku, uviedla DPA.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prezidentka budúci týždeň navštívi Ukrajinu, stretne sa s V. Zelenským
<< predchádzajúci článok
Minútou ticha sa začala v New Yorku spomienka na útoky z 11. 9. 2001

Turecký súd oslobodil Rakúšana spájaného s terorizmom - diskusné fórum čitateľov