Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. decembra 2018

Ukrajinský metropolita prosí o prepustenie ukrajinských námorníkovRuský prezident Vladimír Putin, archívna snímka.Zdieľať
Ruský prezident Vladimír Putin, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Kyjev 6. decembra (TASR) - Ukrajinský metropolita Anatolij sa obrátil na ruského prezidenta Vladimira Putina s prosbou o prepustenie ukrajinských námorníkov zajatých počas incidentu v Kerčskom prielive. Apeloval pri tom na spoločnú vieru. Informoval o tom vo štvrtok denník Novaja gazeta.


Metropolita Sarnenskej eparchie na severozápade Ukrajiny sa na ruského lídra obrátil so slovami, že síce nemôže "hodnotiť politické udalosti", avšak jeho "povinnosťou ako archijereja pravoslávnej cirkvi, zjednocujúcej v jednom Kristovi dva susedské národy a štáty", ako aj jeho "kresťanské svedomie" ho "nútia súcitiť s námorníkmi a nemlčať, keď trpia ľudia a ich blízki".

Metropolita v tejto súvislosti požiadal Putina o prepustenie námorníkov tak, aby mohli Vianoce stráviť so svojimi rodinami.

Anatolij je členom ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, podliehajúcej moskovskému patriarchátu. Má hodnosť archijereja (veľkňaza), čo je hodnosť, ktorou sú označovaní biskup, arcibiskup, metropolita a patriarcha.

Od rozpadu Sovietskeho zväzu na Ukrajine pôsobia až tri pravoslávne cirkvi: jedna (najväčšia) je verná moskovskému patriarchátu, druhá Moskvu odmieta akceptovať a tretia (najmenšia) patrí pod ukrajinskú cirkev pôsobiacu v USA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Radíme: Koniec kalendárneho roka nie je dôvodom na odhlásenie dohodára
<< predchádzajúci článok
Luxembursko zruší všetky poplatky za verejnú dopravu

Ukrajinský metropolita prosí o prepustenie ukrajinských námorníkov - diskusné fórum čitateľov