Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

20. júla 2020

Ultračierne ryby v hlbokom oceáne pohlcujú svetlo, dokážu sa tým maskovať (foto)


Tagy: ryby výskum

Ultračierna pokožka niektorých druhov rýb žijúcich v hlbokom oceáne pohlcuje svetlo a poskytuje im tak maskovanie pred ostatnými predátormi. Tvrdí to tím vedcov, ktorý objav popísal v odbornom žurnáli ...Zdieľať
gettyimages 1152237432 676x513 20.7.2020 (Webnoviny.sk) - Ultračierna pokožka niektorých druhov rýb žijúcich v hlbokom oceáne pohlcuje svetlo a poskytuje im tak maskovanie pred ostatnými predátormi. Tvrdí to tím vedcov, ktorý objav popísal v odbornom žurnáli Current Biology. Ich zistenia by podľa nich mohli poskytnúť základ pre nové ultračierne materiály, ako napríklad nátery do vnútier teleskopov a fotoaparátov.

Mikroskopické preskúmanie pokožkyNa zvláštne správanie sa pokožky rýb, ktoré žijú v hĺbke viac ako 200 metrov, prišla Karen Osborn zo Smithsonovho inštitútu, keď ich fotografovala. "Nemohla som spraviť dobrý záber, len siluety rýb," cituje vedkyňu spravodajský portál BBC. Preto sa s kolegami rozhodla pokožku mikroskopicky preskúmať, vďaka čomu zistili, že zachytáva svetlo.

"Častice pigmentu v ich pokožke majú tú správnu veľkosť a tvar, aby rozptýlili akékoľvek svetlo, ktoré neabsorbujú," uviedla Osborn. Tieto pigmentové častice sú usporiadané v hustej tenkej vrstve. "Namiesto toho, aby svetlo odrazili, oni ho rozptýlia ďalej po vrstve - je to pasca na svetlo," dodala výskumníčka.

Výborná kamufláž v hlbokom oceáne


Svetlo pohlcujúca pokožka podľa výskumníkov slúži v hlbokom oceáne na výbornú kamufláž. Vo veľkých hĺbkach je veľmi málo svetla a niektoré druhy živočíchov, vrátane predátorov, vyžarujú vlastné bioluminiscenčné svetlo. Keďže sa v hlbokom oceáne nie je kde pred predátormi skryť, ultračierna pokožka, čo pohlcuje svetlo, umožňuje byť rybám takmer neviditeľnými. "To, že sú také veľmi čierne, naozaj týmto tvorom pomáha prežiť," skonštatovala Osborn.

Osborn sa napokon jej úsilie pekne odfotografovať ultračierne ryby podarilo. "Vyžiadalo si to veľa špeciálneho nasvietenia a veľa Photoshopu," priznala.
 

I love seeing different ways of talking about this "dark" story. One of my favorites.... https://t.co/7FAZKX7jhR

— K. Osborn Lab (@OsbornLab) July 17, 2020Zdroj: Webnoviny.sk - Ultračierne ryby v hlbokom oceáne pohlcujú svetlo, dokážu sa tým maskovať (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: ryby výskum
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Jedna z krvných skupín chutí komárom viac. Na vznik alergickej reakcie stačí 6 sekúnd nepozornosti
<< predchádzajúci článok
Po uvoľnení opatrení výrazne klesol predpredaj lístkov. Prieskum zisťuje, čo odrádza ľudí

Ultračierne ryby v hlbokom oceáne pohlcujú svetlo, dokážu sa tým maskovať (foto) - diskusné fórum čitateľov