Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. januára 2022

Úmrtnosť na Slovensku v decembri prevyšovala 5-ročný priemer, COVID-19 však bol až druhou najčastejšou príčinouV poslednom mesiaci minulého roka zomrelo na Slovensku 7,5 tisíca osôb, čo bolo o 43 percent viac ako v priemere počas predošlých päť rokov. Ako ďalej v tlačovej správe uvádza Štatistický úrad ...Zdieľať
sviecka 676x466 28.1.2022 (Webnoviny.sk) - V poslednom mesiaci minulého roka zomrelo na Slovensku 7,5 tisíca osôb, čo bolo o 43 percent viac ako v priemere počas predošlých päť rokov.


Ako ďalej v tlačovej správe uvádza Štatistický úrad SR (ŠÚ SR), decembrový počet zomretých bol približne rovnaký ako v novembri 2021 a súčasne o niečo vyšší ako v decembri 2020, keď začínala vrcholiť druhá vlna pandémie. Vyšší počet zomretých v priebehu jedného mesiaca bol podľa ŠÚ SR zaznamenaný na začiatku roka 2021.

COVID-19 bol druhou najčastejšou príčinou


„Miera nadúmrtnosti sa začala znova zvyšovať v októbri 2021, decembrové čísla boli približne na úrovni novembrových, v SR zomrelo takmer o polovicu viac ľudí, ako zomieralo priemerne v rovnakom mesiaci v rokoch pred pandémiou," povedala riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.

Na následky infekcie COVID-19 podľa nej zomrelo v decembri 1 584 osôb, čo predstavuje vyše 21 percent zo všetkých zomretých. Infekcia COVID-19 tak bola druhou najčastejšou príčinou zo všetkých úmrtí v SR.

„Tretia vlna pandémie naberala na sile aj v poslednom mesiaci minulého roka, keď ochoreniu COVID-19 podľahlo takmer 1 600 osôb, čo bolo o sto obetí viac ako v novembri 2021. Počet obetí bol ale o štvrtinu nižší ako v decembri 2020,“ vysvetlila Podmanická.

Najhoršie na tom boli dva kraje


V decembri sa podľa štatistikov zároveň zmiernili rozdiely v úrovni úmrtnosti medzi krajmi SR. Nadúmrtnosť, teda zvýšený počet zomretých v porovnaní s päťročným priemerom, sa v decembri prejavila už štvrtý mesiac po sebe vo všetkých ôsmich krajoch.

V šiestich bola podľa ŠÚ SR vyššia ako v priemere za celé Slovensko, pričom nárast počtu úmrtí sa pohyboval od 19 percent po 56 percent.

Najhoršia situácia bola podľa štatistikov v Trenčianskom a v Košickom kraji, keď v oboch zomrelo o polovicu viac ľudí ako v predošlých rokoch. Najlepšia situácia bola na konci roka 2021 v Nitrianskom kraji (nadúmrtnosť 19 percent), nasledoval Bratislavský kraj (nadúmrtnosť 31 percent).


Zdroj: Webnoviny.sk - Úmrtnosť na Slovensku v decembri prevyšovala 5-ročný priemer, COVID-19 však bol až druhou najčastejšou príčinou © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Muž spájaný so smrťou Ernesta Valka sa opäť postaví pred súd, ale v inej veci
<< predchádzajúci článok
Honduras má prvýkrát v histórii prezidentku, Xiomara Castrová zložila prísahu (foto)