Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. februára 2020

Únia autodopravcov prijala rozhodnutie vlády o zrušení diaľničných známok s údivom a pobúrenímÚnia autodopravcov Slovenska (UNAS) s údivom a pobúrením zaregistrovala najnovšiu iniciatívu dvoch vládnych strán v oblasti zrušenia povinnosti platiť diaľničné poplatky za motorové vozidlá do 3,5 tony formou diaľničných známok.Zdieľať
Únia autodopravcov prijala rozhodnutie vlády o zrušení diaľničných známok s údivom a pobúrením

„Opakovane sa tak potvrdila vierolomnosť premiéra Pellegriniho, ktorý verejne, vedome a plánovite podviedol autodopravcov pri rokovaní o znížení daňového zaťaženia slovenských autodopravcov. Nevyhovenie požiadavkám premiér aj ministri jeho vlády odôvodňovali nemožnosťou poskytnúť väčšie úľavy vzhľadom na dopad na štátny rozpočet,“ uviedol UNAS v stanovisku, ktoré poskytol jeho podpredseda Stanislav Skala.

Sťažnosti autodopravcov

Organizácia malých a stredných autodopravcov, ktorá nedávno organizovala protesty za zlepšenie ich podmienok, ďalej poznamenala, že sa zjavne protizákonne schvaľujú návrhy na úľavách na poplatkoch za užívanie diaľnic, ktoré viac ako polovicou podporia zahraničných motoristov tranzitujúcich cez Slovensko.

„Úľavy na poplatkoch za užívanie diaľnic a ciest v prospech slovenských dopravcov zásobujúcich obyvateľstvo SR, čo by umožnilo do budúcnosti nezvyšovať ceny za dopravu a tým udržiavať nižšiu infláciu ako základné prosociálne opatrenie, boli touto pseudosociálnou vládou odmietnuté. Naopak, odpustenie poplatkov zahraničným turistom táto vláda vydáva ako naliehavé sociálne opatrenie oprávňujúce schvaľovanie v skrátenom legislatívnom konaní,“ upozornil UNAS.

Výzva pre poslancov Národnej rady

Autodopravcovia považujú takéto správanie za neetické a nezákonné. Obchádzanie zákonných postupov legislatívneho procesu na základe vymyslených dôvodov je podľa nich demontážou právneho štátu.

„Nakoľko ide o konanie vrcholných predstaviteľov politických strán, ktoré ohrozuje ústavný poriadok, pričom je tu aj podozrenie z naplnenia skutkovej podstaty zneužitia právomoci verejného činiteľa, navrhujeme, aby postup preskúmala generálna prokuratúra,“ podotkol.

„Nutnosť prijatia legislatívnej zmeny v skrátenom legislatívnom konaní totiž musí byť podložená objektívne a nie na základe subjektívneho vnímania politických špičiek niekoľko dní pred voľbami,“ podotkol UNAS s tým, že túžba zastávať premiérsky post aj po voľbách nie je takým objektívnym kritériom.

UNAS vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby tento „voluntaristický pokus dvoch vládnych strán získať nečestným spôsobom za peniaze daňových poplatníkov voličské hlasy v blížiacich sa voľbách“, prehliadli a neschválili ho v skrátenom legislatívnom konaní. Podľa organizácie by mali o ňom hlasovať až v nasledujúcom volebnom období, kedy bude možné posúdiť ich racionálne bez obáv z volebného výsledku.

Zrušenie zákona o diaľničnej známke

Vláda v stredu schválila návrh na zrušenie zákona o diaľničnej známke s účinnosťou od 1. januára 2021. Motoristi s autami do 3,5 tony by tak mali od budúceho roka jazdiť po diaľniciach a rýchlostných cestách bezplatne. Kabinet zároveň odsúhlasil skrátené legislatívne konanie o zrušení diaľničných známok.

Oba návrhy, ktoré vláda odobrila s pripomienkami, predložil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd) sa na rokovaní vlády nezúčastnil.

Predpokladaný negatívny vplyv z dôvodu zrušenia povinnosti úhrady diaľničných známok dosahuje 70 miliónov eur ročne. Po odpadnutí tohto daňového výdavku možno podľa vlády predpokladať pozitívny vplyv na daňové príjmy vo výške 10 miliónov eur.

Zrušenie diaľničných známok pre fyzické a právnické osoby, kým nebudú dostavané diaľnice na Slovensku, predtým inicioval predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko ako jednu z podmienok zvolania mimoriadnej schôdze parlamentu.

Danko si za to vyslúžil tvrdú kritiku od viacerých expertov, ktorí to označili za nezmysel a zúfalú snahu získať si hlasy voličov krátko pred parlamentnými voľbami.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Vláda schválila zrušenie diaľničných známok. Osobné autá by mohli jazdiť po diaľniciach bezplatne (12. 2. 2020)
 Ročná diaľničná známka bude konečne platiť 365 dní! (9. 10. 2019)
 Cena diaľničné známky 2013: Na Slovensku a v Európe (19. 12. 2012)
 Cena diaľničných známok na rok 2012 na Slovensku a v okolitých štátoch (9. 1. 2012)
 Nových diaľničných nálepiek je podľa NDS dostatok (6. 1. 2012)
 Slovenská pošta je v hre o distribúciu diaľničných nálepiek (3. 1. 2012)
 Ministerstvo nepripúšťa ťažkosti pri kúpe diaľničných známok (16. 12. 2011)
 Namiesto sedemdňových diaľničných nálepiek budú desaťdňové (9. 11. 2011)
 Diaľničné nálepky majú vyniesť vyše 33 mil. eur bez DPH (30. 12. 2010)
 Diaľničné nálepky na roky 2011 až 2013 vytlačí opäť Kasico (27. 12. 2010)nasledujúci článok >>
Slováci minú z mesačnej výplaty najviac na bývanie a potraviny
<< predchádzajúci článok
Lajčák by sa mohol stať splnomocnencom OSN pre Západnú Saharu, radšej by však uprednostnil Balkán

Únia autodopravcov prijala rozhodnutie vlády o zrušení diaľničných známok s údivom a pobúrením - diskusné fórum čitateľov