Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

21. apríla 2021

Unikátna výstava ku Dňu Zeme v LučenciDeň Zeme si pripomíname od roku 1970 a vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch, ktoré nám poskytuje Zem. ...Zdieľať
wetlands 676x507 21.4.2021 (Webnoviny.sk) - Deň Zeme si pripomíname od roku 1970 a vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch, ktoré nám poskytuje Zem. Takýmto darom sú aj vzácne ekosystémy mokradí.


K tohtoročnému Dňu Zeme prinesieme obyvateľom Lučenca unikátnu výstavu pripravenú Bratislavským regionálnym ochranárskym združením (BROZ). Výstava zachytáva fotografie mokradí z rôznych oblastí Slovenska. Lučenčania si ju budú môcť pozrieť pri tzv. pedagogickej záhrade na Ul. Járkovej, kde uvedenú lokalitu plánuje mesto v budúcom období postupne revitalizovať.

Prostredníctvom tejto výstavy chceme divákovi priniesť iný pohľad na mokrade, predstaviť ich ako miesta, ktoré majú svoju nezameniteľnú atmosféru a kde sa odohrávajú jedny z najzaujímavejších prírodných drám. Miesta, ktoré sú nenahraditeľné pre prežitie mnohých druhov, vrátane človeka.

"Okoloidúci budú možno prekvapení, ako exoticky niektoré mokrade pôsobia, akoby boli fotené v Amazónii, či na zatopených afrických pláňach. Každá z vystavených mokradí sa však nachádza u nás, na Slovensku," hovorí Adriana Brossmannová z BROZ.

Na výstave nájdete aj náš jediný pôvodný druh korytnačky – korytnačku močiarnu, ktorá je dnes u nás na pokraji vyhynutia. Podobný osud stretáva viaceré druhy viazané na mokrade, pretože biotopy mokradí sú dnes jedny z najohrozenejších vôbec.

"S mestom Lučenec spolupracujeme dlhodobo na viacerých projektoch a som rád, že aj takouto formou vieme podporiť osvetu v oblasti ochrany životného prostredia a tiež obohatiť kultúrny život v meste v období, keď sú múzeá a galérie zatvorené," uviedol Peter Martinka zo spoločnosti Veolia, ktorá je partnerom výstavy.

Informačný servis


Zdroj: Webnoviny.sk - Unikátna výstava ku Dňu Zeme v Lučenci © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počet predplatiteľov firmy Netflix po lockdownoch opäť prudko klesol
<< predchádzajúci článok
Čierny humor v bielom plášti. Kniha, ktorá vás pobaví

Unikátna výstava ku Dňu Zeme v Lučenci - diskusné fórum čitateľov