Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. apríla 2007

USA môžu jednostranne uznať nezávislosť KosovaSpojené štáty by mohli jednostranne oznať nezávislosť Kosova, dokonca aj v prípade, že by Rusko na pôde OSN udelenie nezávislosti tejto juhosrbskej provincii vetovalo. V sobotu to povedal ...Zdieľať

BRUSEL 28. apríla (WEBNOVINY) - Spojené štáty by mohli jednostranne oznať nezávislosť Kosova, dokonca aj v prípade, že by Rusko na pôde OSN udelenie nezávislosti tejto juhosrbskej provincii vetovalo. V sobotu to povedal bývalý americký splnomocnenec pre Balkán Richard Holbrook. "Ak sa Rusko rozhodne využiť (v Bezpečnostnej rade OSN) veto, Kosovo vyhlási nezávislosť a Spojené štáty Kosovo uznajú v ten istý deň," povedal Holbrook na konferencii v Bruseli. Dodal, že je presvedčený, že niekoľko štátov Európskej únie bude postupovať rovnako.

Švédsky minister zahraničných vecí Carl Bildt však v Bruseli Holbrooka pre jeho vyjadrenia kritizoval a povedal, že "to je hranie sa s ohňom v Európe, hranie sa s ohňom v transatlantických vzťahoch a hranie sa s ohňom na Balkáne". Dodal, že o záležitosti musí rozhodnúť rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN.

O štatúte Kosova sa má rozhodnúť v nadchádzajúcich týždňoch. Provincia je pod správou OSN od roka 1999, kedy letecká kampaň NATO donútila srbskú armádu, aby zastavila zákroky proti etnickým Albáncov, a aby sa stiahla z Kosova.

Holbrook zastupoval Spojené štáty pri uzavretí Daytonskej mierovej dohody, ktorou sa v roku 1995 skončila vojna v Bosne, potom bol splnomocnencom amerického prezidenta v Kosove a v rokoch 1999 až 2001 bol veľvyslancom USA pri OSN. Dnes je členom nadácie pre zahraničnú politiku.

SITA, AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Srílanské ministerstvo obrany potvrdilo útok povstalcov
<< predchádzajúci článok
Prezidenta podporilo v Kyjeve viac ako 20 tisíc ľudí

USA môžu jednostranne uznať nezávislosť Kosova - diskusné fórum čitateľov