Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. januára 2019

USA uvalili sankcie na dve Iránom podporované militantné organizácieIlustračné foto.Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Washington 23. januára (TASR) - V snahe oslabiť vplyv Iránu a jeho Revolučných gárd v Sýrii uvalilo americké ministerstvo financií sankcie na dve Teheránom podporované militantné organizácie. Vo štvrtok o tom informovala agentúra AFP.


Najnovšie rozhodnutie amerického ministerstva sa má týkať konkrétne Fátimovskych brigád, zložených z afganských šiitov, ako aj Zajnabijiných brigád formovaných zo šiitov pôvodom z Pakistanu. Cieľom sankcií je odrezať obe Iránom podporované milície od medzinárodného finančného systému a ochromiť tak ich fungovanie.

Podľa ministerstva sú obe organizácie regrutované z utečencov žijúcich v Iráne pod patronátom iránskych Revolučných gárd, pričom v Sýrii sa zúčastňujú na bojových operáciách na podporu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Šéf amerického rezortu financií Steven Mnuchin obhajoval pridanie predmetných organizácií na čierny zoznam poukázaním na to, že "brutálny iránsky režim zneužíva komunity utečencov v Iráne a používa ich ako ľudské štíty v sýrskom konflikte".

Iránske Revolučné gardy boli založené v roku 1979 na popud Rúholláha Chomejního. Gardy sú oddelené od iránskych pozemných, námorných aj vzdušných síl. Zatiaľ čo regulárna armáda má za úlohu chrániť hranice štátu a vnútornú bezpečnosť, úlohou gárd je podľa iránskej ústavy chrániť režim islamskej republiky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pápež František pozorne sleduje vývoj krízy vo Venezuele
<< predchádzajúci článok
Grandi: EÚ pred voľbami nevyrieši spor ohľadom migračnej krízy

USA uvalili sankcie na dve Iránom podporované militantné organizácie - diskusné fórum čitateľov