Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. júna 2006

USA vyzvali Čínu prehodnotiť masakru na námestí Tchien-an-menSpojené štáty vyzvali Čínu, aby prehodnotila svoj k potlačeniu prodemokratických protestov na Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men) v Pekingu pred sedemnástimi rokmi a zverejnila údaje o ...Zdieľať

WASHINGTON 4. júna (WN/SITA/AFP) - Spojené štáty vyzvali Čínu, aby prehodnotila svoj k potlačeniu prodemokratických protestov na Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men) v Pekingu pred sedemnástimi rokmi a zverejnila údaje o počtoch mŕtvych, zatknutých a nezvestných. Podľa americkej diplomacie je "vo vlastnom záujme Číny," aby sa vnieslo svetlo do potlačenia 6 týždňov trvajúcich protestov.

"USA vyzývajú Čínu, aby poskytla plnú správu o tisícoch ľudí, ktorí boli zabití, zadržaní alebo sa stratili, a o úlohe vlády na masakri," uviedol vo vyhlásení hovorca americkej diplomacie Sean McCormack.

Čínska komunistická vláda zásah považuje za oprávnený na ochranu verejného poriadku. Požiadavky disidentov a zahraničia na prehodnotenie svojho postupu odmieta. Jedinou oficiálnou spomienkou na potlačenie demonštrácie na čínskej pôde bolo spomienkové zhromaždenie v Hongkongu. Čínske televízie a noviny výročie ignorovali.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rumsfeld vyzval na posilnenie vojenských vzťahov s Vietnamom
<< predchádzajúci článok
SNS oslávila 135. výročie vzniku v Žiline

USA vyzvali Čínu prehodnotiť masakru na námestí Tchien-an-men - diskusné fórum čitateľov