Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. júna 2010

USA: Zatknutie špiónov vzťahy s Ruskom neohrozíSpojené štáty sa vyhli odsúdeniu Ruska za odhalenie údajných špiónov a uistili, že aféra nebude mať negatívny dopad na "reštartované" vzťahy s Kremľom. Biely dom v ...Zdieľať
obama Foto: SITA/AP

WASHINGTON 30. júna (WEBNOVINY) - Spojené štáty sa vyhli odsúdeniu Ruska za odhalenie údajných špiónov a uistili, že aféra nebude mať negatívny dopad na "reštartované" vzťahy s Kremľom. Biely dom v utorok uviedol, že prezident Barack Obama vedel o operácii FBI zameranej na rozbitie skupiny špiónov už pred stretnutím so svojím ruským kolegom Dmitrijom Medvedevom minulý týždeň, túto tému však počas rozhovorov nevytiahol. Napriek odhaleniam, ktoré Moskva odsúdila, úsilie oboch strán o zlepšenie bilaterálnych vzťahov podľa Washingtonu ohrozené nebude. "Neverím, že to ovplyvní reštartovanie vzťahov s Ruskom," uviedol hovorca Bieleho domu Robert Gibbs. Podľa jeho slov za uplynulé obdobie nastal v tomto smere "veľký pokrok" a záležitosť so špiónmi dobrý vývoj v oblasti vzájomných vzťahov nemôže

Úrady v Spojených štátoch v pondelok informovali o zatknutí 10 osôb, ktorých obvinili zo špionáže v prospech ruských tajných služieb. Jedenásty údajný špión zostával doteraz na slobode, podľa médií ho však v utorok dolapili bezpečnostné zložky na Cypre počas toho, ako sa snažil odletieť do maďarskej Budapešti. Kauzu zverejnilo americké ministerstvo spravodlivosti len niekoľko dní po tom, ako prezident Obama na stretnutí s Medvedevom označil šéfa Kremľa za "solídneho a spoľahlivého partnera".

Rusko v utorok reagovalo nahnevane na správy o zadržaní údajných špiónov. Podľa ich názoru sú podobné kroky nepodložené.

Nová administratíva na čele s Obamom krátko po nastúpení k moci dala najavo snahu "reštartovať" naštrbené vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom. Po prevalení kauzy so špiónmi sa špekulovalo, či nebude mať negatívnu diplomatickú dohru.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Nemecku sa uskutočnia prezidentské voľby
<< predchádzajúci článok
Záplavy v Rumunsku pripravili o život už 21 ľudí

USA: Zatknutie špiónov vzťahy s Ruskom neohrozí - diskusné fórum čitateľov