Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. mája 2011

USA: Zradili ste Izrael, obviňuje Obamu republikán RomneyAmerický prezident Barack Obama svojím štvrtkovým vyhlásením, že nezávislý palestínsky štát by sa mal rozkladať na území, ktoré Palestínčania ovládali pred rokom 1967, ...Zdieľať
mitt romney Mitt RomneyFoto: SITA/APWASHINGTON 20. mája (SITA/AFP) - Americký prezident Barack Obama svojím štvrtkovým vyhlásením, že nezávislý palestínsky štát by sa mal rozkladať na území, ktoré Palestínčania ovládali pred rokom 1967, zradil Izrael. V piatok to vyhlásil bývalý guvernér štátu Massachusetts a najpravdepodobnejší Obamov republikánsky súper v budúcich prezidentských voľbách Mitt Romney. "Znevážil Izrael a znížil jeho schopnosť vyjednať mier. Porušil taktiež najdôležitejší princíp americkej zahraničnej politiky, ktorým je, že stojíme pevne za našimi spojencami," tvrdí Romney.

Obama vo štvrtkovom prejave o situácii na Blízkom východe potvrdil, že Spojené štáty sú za takzvané "dvojštátne riešenie", teda za vznik nezávislého palestínskeho štátu, ktorý by žil v mieri bok po boku Izraela. Hranice medzi Izraelom a Palestínou by podľa Obamu mali kopírovať hranice vytýčené v roku 1967, teda ešte predtým, ako Izrael v takzvanej Šesťdňovej vojne zabral ďalšie palestínske územia. Americký prezident však zároveň Palestínčanov vyzval, aby sa v súvislosti so svojou snahou o vyhlásenie nezávislého štátu "neobracali na OSN" a počkali na medzinárodné rokovania.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MAKÚCH: Súčasné inflačné tlaky v eurozóne sú dočasné
<< predchádzajúci článok
TRENČÍN: Môj nápad pre región má svojich víťazov