Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

06. apríla 2018

ÚŽASNÉ: Vedcom sa prvýkrát urodila zelenina v skleníku na AntarktídeNa snímke reďkovky v skleníku EDEN-ISS na stanici Neumeyer III na Antarktíde.Zdieľať
Na snímke reďkovky v skleníku EDEN-ISS na stanici Neumeyer III na Antarktíde. Foto: TASR/AP
 
Berlín 6. apríla (TASR) - Vedci pôsobiaci v Antarktíde dopestovali prvú úrodu zeleniny v skleníku využívanom v rámci projektu, ktorého cieľom je pomôcť v budúcnosti astronautom dorábať čerstvé potraviny na iných planétach. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.


Dokopy 3,6 kilogramu listového šalátu, 18 uhoriek a 70 reďkoviek sa podarilo dopestovať aj bez pôdy, denného svetla alebo pesticídov. Vonkajšia teplota vzduchu pritom dosahovala mínus 20 stupňov Celzia.

Nemecké centrum pre letectvo a kozmonautiku (DLR), ktoré koordinuje projekt realizovaný vo výskumnej stanici Neumayer-Station III nachádzajúcej sa na pobreží Antarktídy, vyjadrilo nádej, že do mája sa vedcom podarí dopestovať štyri až päť kilogramov ovocia a zeleniny týždenne.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zaznamenal už v minulosti úspech pri pokuse pestovať listovú zeleninu na Medzinárodnej vesmírnej stanici, podľa Daniela Schuberta z DLR je však antarktický projekt zameraný na širší rozsah druhov rastlín, ktoré by sa raz mohli pestovať na Marse či na Mesiaci.

 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Prahe sa začínajú oslavy Medzinárodného dňa Rómov
<< predchádzajúci článok
Zomrel spoluzakladateľ animátorského štúdia Ghibli Isao Takahata

ÚŽASNÉ: Vedcom sa prvýkrát urodila zelenina v skleníku na Antarktíde - diskusné fórum čitateľov