Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. februára 2007

Uzbekistan zvýši tento rok predaj plynu pre GazpromUzbekistan zvýši predaj zemného plynu v tomto roku pre ruský plynárensky monopol Gazprom na 13 mld. metrov kubických z minuloročnej úrovne 9 mld. metrov kubických, citoval v pondelok uzbekistanský ...Zdieľať

TAŠKENT 19. februára (WEBNOVINY) - Uzbekistan zvýši predaj zemného plynu v tomto roku pre ruský plynárensky monopol Gazprom na 13 mld. metrov kubických z minuloročnej úrovne 9 mld. metrov kubických, citoval v pondelok uzbekistanský denník predstaviteľa Gazpromu. "Štátne ropné a plynárenské podniky Uzbekneftegaz a Gazprom podpísali zmluvu o exporte uzbekistanského plynu v celkovom objeme 13 mld. metrov kubických," pre noviny Birzha povedal Maksut Anderzhanov, predstaviteľ firmy Zarubežneftegaz, ktorá je zahraničnou pobočkou Gazpromu.

Každý rok Gazprom nakupuje značné objemy zemného plynu z postsovietskych krajín v strednej Ázii, čo umožňuje ruskej firme zabezpečiť stabilné dodávky do Európy. Uzbekistan, druhý najväčší producent plynu v strednej Ázii, na tento rok zvýšil exportnú cenu pre zahraničných odberateľov na 100 USD za tisíc metrov kubických z predchádzajúcej úrovne 55 až 60 USD.

Minulý rok Uzbekistan zvýšil produkciu plynu na približne 62 mld. z úrovne 59,67 mld. metrov kubických v roku 2005. Turkmenistan, najväčší stredoázijský producent, očakáva v tomto roku nárast produkcie na 71 mld. z minuloročných 68 mld. metrov kubických.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Leteckí dispečeri žiadajú odvolať riaditeľa LPS
<< predchádzajúci článok
Prokuratúra preverí zákonnosť ružinovských uznesení

Uzbekistan zvýši tento rok predaj plynu pre Gazprom - diskusné fórum čitateľov