Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. augusta 2017

V britskej politike je momentálne ticho, tvrdí politologičkaV britskej politike je momentálne ticho, nikto nevie, akým smerom sa brexit uberá. Každému je však jasné, že britská vláda podceňovala EÚ i komplikácie ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava/Liverpool 12. augusta (TASR) – V britskej politike je momentálne ticho, nikto nevie, akým smerom sa brexit uberá. Každému je však jasné, že britská vláda podceňovala EÚ i komplikácie spojené s brexitom. Pre TASR to uviedla profesorka politológie z Liverpoolskej univerzity Erika Harrisová.


"Momentálne sa o brexite ani veľmi nepíše. Domáca politika sa v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska, predtým ako všetci odišli na dovolenku, zmietala v chaose. Od júnových volieb, v ktorých premiérka Theresa Mayová síce vyhrala, ale stratila väčšinu v parlamente, sa hovorilo len o jej budúcnosti," informovala politologička.

Podľa nej sa zatiaľ ešte nerieši ani situácia súvisiaca s hranicou medzi Írskom a Severným Írskom, ktorá je podmienkou rokovania s EÚ. "Stormont, parlament v Severnom Írsku, nefunguje, spolupráca medzi hlavnými stranami tam skolabovala," konštatovala.

Zároveň dodala, že situácia sa zhoršila po júnových voľbách, keď menšinová vláda britskej konzervatívnej premiérky Mayovej podpísala dohodu o spolupráci so severoírskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP).

Ako Reuters pripomína, po tom, ako premiérka Mayová stratila po júnových voľbách parlamentnú väčšinu, sa medzi členmi jej kabinetu začali spory o rôznych podobách brexitu, vrátane toho, či sloboda pohybu občanov krajín EÚ bude zaručená, alebo zrušená po roku 2019, keď Británia plánuje opustiť Úniu. Na júlovom kole rokovaní o brexite sa medzi vyjednávačmi z oboch strán dosiahlo len málo kompromisov v dôležitých otázkach, ako je ochrana práv občanov, krajanov a plnenie finančných záväzkov Londýna voči EÚ.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nie všetci vodiči sú spokojní s obnovenou vozovkou na Moste SNP
<< predchádzajúci článok
Pri Marseille zatkli muža podozrivého zo založenia lesných požiarov

V britskej politike je momentálne ticho, tvrdí politologička - diskusné fórum čitateľov