Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. júna 2009

V Čechách si už povodne vyžiadali deväť obetíNajmenej deväť mŕtvych, stovky evakuovaných, dvetisíc odberateľov bez plynu a niekoľko zdemolovaných domov, z ktorých hasiči vyslobodzujú ich obyvateľov, tak vyzerá situácia na strednej a severnej Morave ...Zdieľať
PRAHA 25. júna (WEBNOVINY) - Najmenej deväť mŕtvych, stovky evakuovaných, dvetisíc odberateľov bez plynu a niekoľko zdemolovaných domov, z ktorých hasiči vyslobodzujú ich obyvateľov, tak vyzerá situácia na strednej a severnej Morave a v Sliezsku vo štvrtok, uvádza český internetový portál iDNES.cz. Český premiér Jan Fischer pre vážnosť situácie zvolal zasadnutie Bezpečnostnej rady štátu. Fischer sa tiež zišiel s ministrom vnútra Martinom Pecinom a ministrom poľnohospodárstva Jakubom Šebestom, aby posúdili aktuálnu situáciu. Rada rozhodla, že na pomoc povodňami postihnutým ľuďom vláda vyčlení až 54 miliónov českých korún (viac ako 2 milióny eur). Kabinet podľa premiéra Jana Fischera na dnešnom mimoriadnom rokovaní tiež rozhodol, že sa na záchranných prácach môže podieľať až tisíc vojakov.


Na najhoršie postihnutých miestach živel vyčíňal viac než pri rozsiahlych záplavách v roku 1997. V stredu večer a v noci sa oblasťou prehnali silné búrky. Evakuácie z postihnutých oblastí pokračujú, a preto sa nedá vylúčiť, že počet obetí ešte stúpne. Hasiči na Morave pracujú bez prestávky, rieku Odra kulminácia ešte len čaká."Situácia v Moravskosliezskom kraji sa postupne upokojuje," uviedol hovorca hasičov Petr Kůdela. Keď voda ustúpi, nastanú však podľa neho problémy s infraštruktúrou. Dvetisíc ľudí ostalo bez plynu, distribuovať sa bude musieť aj pitná voda. Cesty sú však zatopené, viaceré vlakové trate na Morave sú mimo prevádzky, podmáčané alebo podomleté. České dráhy dokonca vyzvali obyvateľov, aby cestu na Moravu zvážili.

Na pomoc na Novojičínsko už úrady vyslali desiatky policajtov z okolitých okresov. Na mieste teraz pomáha aj 20 špeciálne vycvičených záchranárov zo záchranného hasičského zboru v Hlučíne na Opavsku, čo je niekdajšia armádna jednotka. Hlučínski záchranári od stredajšieho večera zasahujú na mieste so špeciálnou technikou vrátane žeriavu a vozidiel s korbou na prepravu ľudí a materiálu.

Poslednou potvrdenou obeťou povodne je 45-ročný muž z Valašského Meziříčia. Prívalová vlna so sebou odniesla jeho auto a táto udalosť ho asi natoľko rozrušila, že dostal infarkt, uviedol hovorca záchranárov Zlínského kraja Petr Olšan. Zúriaca povodeň sťažila posádke s lekárom prístup k pacientovi. Záchranári sa na miesto dostali vďaka pomoci hasičov, ktorí ich prepravili zásahovým vozidlom. Ôsmou obeťou je od včerajška nezvestný muž, ktorého telo sa našlo v obci Černotín na Hranicku. Utopil sa tiež 46-ročný muž zo Životíc u Nového Jičínu. Ďalší traja ľudia sa utopili v Jeseníku nad Odrou, posledný v novojičínskej mestskej časti Žilina. Ďalší dvaja ľudia potrebovali pomoc lekárov, ale tých od nich odrezala voda. "Priebežne prijímame ďalších pacientov... už máme asi 15 nových pacientov," uviedol vo štvrtok ráno pre iDNES.cz hovorca záchranárov Moravskosliezskeho kraja Lukáš Humpl. Záchranári podľa neho ošetrili diabetikov, rezné rany, poranenia končatín a šliach.

Meteorologické radary síce neukazujú, že by v niektorej časti Českej republiky silno pršalo, to sa ale môže zmeniť. "Počas štvrtka sa budú predovšetkým na Morava a v Sliezsku miestami vytvárať búrky, ktoré môžu ojedinele sprevádzať prívalové dažde okolo 40 mm za hodinu," uviedol Český hydrometeorologický ústav.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ôsmi poslanci chcú založiť vlastný klub nezávislých
<< predchádzajúci článok
Trnavská PSA cez prázdniny zastaví na dva týždne výrobu