Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. januára 2019

V ČR dokončili výrobu zlatej pamätnej mince s hodnotou 100 mil. korúnPraha, archívna snímka.Zdieľať
Praha, archívna snímka. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Praha 23. januára (TASR) - Svetový unikát v podobe zlatej pamätnej mince vyrobenej Českou národnou bankou (ČNB) v rámci 100. výročia vzniku česko-slovenskej koruny je po polročnej práci hotový. Minca s hmotnosťou 130 kilogramov z rýdzeho zlata je druhá najväčšia na svete; najväčšiu majú v Austrálii. Jej nominálna hodnota je 100 miliónov českých korún.


Informoval o tom v utorok spravodajský portál Novinky.cz.

Na rozdiel od austrálskej je česká minca unikátna tým, že ako jediná na svete je vyrobená technológiou frézovania a gravírovania, zatiaľ čo austrálska je celá odliata. Priemer mince vyrobenej v Jablonci nad Nisou je 535 milimetrov a hrúbka jej hrany je 48 milimetrov. Minca je nepredajná.

Autorom jej podoby je akademický medailér a sochár Vladimír Oppl. Na lícnej strane je okrem názvu štátu Česká republika a nominálnej hodnoty 100 miliónov korún tiež logo ČNB, korunový bankový kolok, štátna symbolika - český lev a moravská a sliezska orlica - ako aj značky výrobcu mince a subdodávateľov.

"Na rubovej strane je český lev so srdcovým štítom so znakom Slovenska; dalo by sa povedať, že to je vo voľnejšej úprave malý štátny znak Československej republiky, ktorý platil od roku 1920 do roku 1960 s protektorátnou prestávkou, a rubová strana prvej československej korunovej mince, ktorá vyšla v roku 1922 a ktorú navrhol popredný český sochár a autor prvých československých mincí Otakar Španěl. Nesmie tu chýbať ani opis odkazujúci na storočné výročie koruny," povedal pre Novinky hlavný metodik ochrany platidiel z ČNB Jaroslav Moravec.

Polotovar mince sa počas jesene vyrábal odlievaním z takmer čistého zlata vo švajčiarskej firme, ktorá sa zaoberá spracovaním drahých kovov. Polotovar následne previezli do viedenskej mincovne, kde sa uskutočnilo frézovanie mince do jej konečnej podoby s reliéfom podľa Opplova návrhu. Do konečnej podoby sa minca spracovávala v Českej mincovni v Jablonci nad Nisou.

Na konci januára bude tento unikát prevezený z Jablonca nad Nisou do Jazdiarne Pražského hradu, kde bude minca od 1. februára vystavená v rámci výstavy "100 rokov česko-slovenskej koruny". Vidieť ju bude možné do 28. apríla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenské pohľady píšu aj o próze G. Rothmayerovej Ako mladnú muži
<< predchádzajúci článok
Speváka Chrisa Browna prepustili bez obvinenia, vyšetrovanie pokračuje

V ČR dokončili výrobu zlatej pamätnej mince s hodnotou 100 mil. korún - diskusné fórum čitateľov