Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. marca 2019

V Guatemale vydali zatykač na exprokurátorku bojujúcu proti korupciiIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: Ilustračné foto
Bogota 20. marca (TASR) - Guatemalský súd vydal zatykač na bývalú generálnu prokurátorku a prezidentskú kandidátku Thelmu Aldanovú, ktorá bola obvinená zo sprenevery. Ako informovala agentúra DPA, Aldanovú obviňujú aj z daňových podvodov a lži.


Ako generálna prokurátorka sa pritom Aldanová angažovala v boji proti korupcii a zneužívaniu právomocí, dodal denník Prensa Libre.

Aldanová v utorok vyhlásila, že ústredná volebná komisia ju zaregistrovala ako prezidentskú kandidátku, čím získala imunitu. Vo svojom mikroblogu na sociálnej sieti Twitter napísala, že "dnes bol mimoriadny deň, boli sme zaregistrovaní ako kandidáti a vyhrali sme" prvý boj proti "paktu korupčníkov".

Pakt korupčníkov (Pacto De Corruptos) je termín používaný v niektorých guatemalských médiách na opis "reforiem", ktoré sa v Kongrese snažia presadiť niektorí jeho poslanci v záujme ochrany politikov obvinených z korupcie. Toto úsilie vyvoláva protesty guatemalskej verejnosti.

Vyšetrovanie Aldanovej a kolumbijského právnika Ivána Velásqueza, ktoré sa týkalo zločineckej siete v guatemalskej štátnej správe, viedlo v roku 2015 k odstúpeniu prezidenta Otta Péreza Molinu.

Vlani v auguste Guatemala oznámila, že v roku 2019 vystúpi z Medzinárodnej komisie proti beztrestnosti v Guatemale (CICIG), ktorá skúmala financovanie predvolebnej kampane prezidenta Jimmyho Moralesa.

Všeobecné voľby v Guatemale sa uskutočnia 16. júna.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Argentínsku exprezidentku Kirchnerovú opäť obvinili z korupcie
<< predchádzajúci článok
Izraelská armáda zastrelila muža podozrivého z útoku na Západnom brehu

V Guatemale vydali zatykač na exprokurátorku bojujúcu proti korupcii - diskusné fórum čitateľov