Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. júna 2009

V Iráne pokračovali protestyProtesty proti výsledkom iránskym prezidentských volieb v krajine pokračovali aj v nedeľu. Podporovatelia porazeného kandidáta na hlavu štátu Mír-Hosejna Músavího hádzali na ...Zdieľať
AKTUALIZOVANÉ TEHERÁN 14. júna (WEBNOVINY) - Protesty proti výsledkom iránskym prezidentských volieb v krajine pokračovali aj v nedeľu. Podporovatelia porazeného kandidáta na hlavu štátu Mír-Hosejna Músavího hádzali na príslušníkov polície kamene a skandovali heslo Smrť diktátorovi. Zásahové jednotky sa následne demonštrantov pokúsili rozohnať slzotvorným plynom. Úrady už zadržali najmenej 60 organizátorov protestných akcií. Iránska polícia už predtým zatkla aj asi stovku predstaviteľov dvoch reformistických politických skupín, ktoré podporovali prezidentského kandidáta Mír-Hosejna Músavího.


Najnovšia vlna násilia vypukla, podobne ako v sobotu, na prominentnej ulici Vali Asr. Polícia však nezasahovala len v uliciach, ale aj v samotných priľahlých budovách. Demonštrantov podľa korešpondenta agentúry AFP vyháňala aj z okolitých obchodov, kde sa ukrývali. Zástupca šéfa teheránskej polície Ahmad Réza Radan potvrdil, že voči demonštrantom "tvrdo zakročili". "Jednotky v niektorých oblastiach na zastavenie nepokojov použili slzotvorný plyn. Situácia je pod kontrolou," vyhlásil Radan v štátnej televízii.

Arabská spravodajská televízia so sídlom v Dubaji medzitým informovala, že iránske úrady zavreli jej miestnu pobočku. "Nemôžeme pokrývať žiadne spravodajské udalosti. Neudali nám dôvod, dokonca nás ani nevarovali," informoval agentúru AFP výkonný šéfredaktor stanice Nabil al-Chatíb.

Iránske úrady zadržali 10 lídrov reformistickej politickej skupiny


Najmenej 10 lídrov dvoch reformistických politických skupín, ktoré podporovali prezidentského kandidáta Mír-Hosejna Músavího, zadržala polícia. Pre tlačovú agentúru AFP to uviedol predstaviteľ jednej zo skupín. "Najmenej desiatich členov Islamského iránskeho frontu Spoluúčasť a Organizácie mudžáhidov islamskej revolúcie včera (v sobotu) zatkli," uviedol Radžáb Ali Mazroei, člen frontu. Organizácie v piatkových voľbách podporili bývalého premiéra Músavího, ktorého v nich porazil úradujúci prezident Mahmúd Ahmadínedžád.

Ahmadínedžád zvíťazil v prezidentských voľbách so ziskom 62,63 percenta voličských hlasov. Na druhom mieste sa s 33,75 percentami umiestnil bývalý premiér Mír-Hosejn Músaví, za ktorým s veľkým odstupom nasleduje bývalý veliteľ iránskej Armády strážcov islamskej revolúcie Mohsen Rezáí a bývalý predseda parlamentu Mehdí Karrúbí. Proti výsledkom volieb hneď po ich vyhlásení vystúpili tisíce stúpencov opozície, ktorí zaplnili ulice hlavného mesta. Proti nim násilne zasiahla polícia.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SMK vyzvala bývalých poslancov aby vrátili mandát
<< predchádzajúci článok
Na prijímanie členov do SaS bude dohliadať Sulík

V Iráne pokračovali protesty - diskusné fórum čitateľov