Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Hobby

03. septembra 2006

V lesoch sa už začína jelenia rujaAj keď v podmienkach strednej Európy si väčšina živočíšnych druhov "vyznáva lásku" na jar, populácia jeleňa lesného to robí na sklonku leta a v jeseni.Zdieľať
  Jelenia ruja sa začína v septembri a končí v októbri. Jej začiatok ako aj koniec však závisia od viacerých faktorov, najmä od nadmorskej výšky a počasia - ak je chladnejšie, ruja sa začína skôr.

      "Jelene počas ruje hlasito ručia obyčajne z vyvýšených stanovíšť - hrebienkov, grúnikov - odkiaľ ich volanie zaznieva na podstatne väčšiu vzdialenosť, ako keby sa ozývali z doliniek. Ručiaci jeleň pôsobí podráždeným dojmom. Charakteristický je pre neho zhrubnutý krk a nápadne červenkasté oči podliate krvou. Jelene sú v tomto období nepokojné a často hrabú nohami na mieste, vyhadzujú zadnými nohami a búšia parohami do kríkov alebo do konárov stromov," povedal pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
      V tomto období je nápadná aj zvýšená činnosť pachových žliaz, takže jelene charakteristicky "rozvoniavajú" po celom lese. Ručiaci jeleň privábi k sebe jelenice, ale aj sokov, s ktorými môže o ne zápasiť. Hlavný jeleň si počas ruje stráži okolo seba na rujovisku jelenice a kým sa so všetkými nespári, v ich blízkosti neznesie žiadneho soka. Mladé neskúsené, ale ani slabé a choré jelene sa preto nemôžu zapojiť do rozmnožovacieho procesu, dodal Saniga.
      Pri súbojoch o vodcovstvo jeleníc na rujovisku používajú jelene parohy. Počas ruje neprijímajú takmer nijakú potravu a ich telesná hmotnosť poklese o viac ako tretinu. Po oplodnení začnú žiť jelene a jelenice zase oddelene. Na sklonku mája a začiatkom júna vrhnú jelenice obyčajne po jednom mláďati.

(TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Deutsche Telekom posilnil pozíciu generálneho riaditeľa
<< predchádzajúci článok
Madonnu na turné v ČR sprevádza takmer 50 vozidiel