Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. septembra 2010

V Lisabone najlepší mladí vedci do 20 rokovTento rok najlepší mladí vedci do 20 rokov z celej Európy sa stretli v Lisabone na európskom finále 22. ročníka Súťaže Európskej komisie pre mladých vedcov (The European Union Contest for Young ...Zdieľať
eucys logo BRATISLAVA 24. septembra (WBN/PR) - Tento rok najlepší mladí vedci do 20 rokov z celej Európy sa stretli v Lisabone na európskom finále 22. ročníka Súťaže Európskej komisie pre mladých vedcov (The European Union Contest for Young Scientists – EUCYS).


Počas európskeho finále EUCYS žiaci stredných škôl vo veku od 15 do 20 rokov predstavia svoje výskumné projekty z biológie, chémie, ekológie, matematiky, fyziky, technických disciplín a budú sa uchádzať o mimoriadne atraktívne ocenenia.

Najlepších mladých vedcov Európska komisia ocení finančnými odmenami v celkovej hodnote 46 500 eur a ďalšími cenami vrátane odborných stáži v organizáciách EIROfóra, napr. v Európskej vesmírnej agentúre, Európskom južnom observatóriu.

Súťaž EUCYS, ktorú každoročne vyhlasuje Európska komisia, je nielen príležitosťou pre žiakov zmerať si sily s najlepšími rovesníkmi na európskej úrovni, ale aj diskutovať s poprednými európskymi vedcami a nositeľmi Nobelovej ceny.

Na európskom finále 22. ročníka EUCYS Slovenskú republiku reprezentujú víťazi národnej súťaže EUCYS. Jaroslav Ferenc z Gymnázia Vojtecha Mihálika v Seredi s projektom Testovanie cirkadiánnych rytmov v citlivosti hviezdice prostrednej (Stellaria media) na herbicíd glyfozát, Mária Slobodníková a Natália Sílešová z Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi s projektom Stanovenie znečistenia povrchových vôd inštrumentálnymi analytickými metódami a Vladimíra Bejdová z Gymnázia v Medzilaborciach s projektom Nová premenná hviezda v poli CN And.

Slovenské národné kolo súťaže Európskej komisie pre mladých vedcov realizuje občianske združenie Mladí vedci Slovenska v rámci projektu „Komplexný program zvyšovania záujmu mládeže o vedu prostredníctvom jej účasti na EUCYS“ podporovaného Agentúrou na podporu výskumu a vývoja na základe zmluvy č. LPP-012-06. Viac informácií o súťaži nájdete na internetovej adrese www.eucontest.sk

RNDr. Ján Šípoš, CSc.
koordinátor EUCYS v SR
Mladí vedci Slovenska, o. z.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Malé pivovary sa obávajú vyššej spotrebnej dane
<< predchádzajúci článok
Nitriansky kraj príde kvôli úradníkom o eurofondy