Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

12. februára 2006

V Maďarsku používa už 800 manželov priezvisko svojej manželkyOsemsto mužov doteraz využilo v Maďarsku možnosť osvojiť si priezvisko svojej manželky.Zdieľať
  Príslušnú právnu normu a matričný systém upravili v zmysle princípu rovnoprávnosti pred dvoma rokmi.

      Dôvodom prevzatia priezviska je v mnohých prípadoch citová väzba k manželke. Pre mnohých mužov s veľmi frekventovanými priezviskami ako Szabó, Nagy, Kovács, sa však manželstvo stalo vhodnou príležitosťou na zbavenie sa rodinného priezviska, ktoré bolo z nejakej príčiny ťarchou.
      Spomedzi verejných činiteľov je prvým, ktorý si osvojil meno manželky, podpredseda parlamentu a poslanec opozičného FIDESZ Tamás Deutsch. Exminister športu a mládeže sa vlani po rozvode zosobášil s dcérou niekdajšieho ministra obrany Lajosa Füra Ágnes Saroltou, a od januára tohto roka si osvojil oficiálne aj jej meno, preto sa volá Tamás Deutsch-Für.
      Do decembra vlaňajšieho roka prevzalo priezvisko manželky 355 mužov, kým 409 sa svojho rodného úplne zrieklo a používa iba priezvisko svojej manželky.
      Impulz k prijatiu zákona umožňujúceho osvojenie priezviska manželky a zároveň zachovania rodného vznikol na základe požiadavky dvoch záujemcov ústavný súd v roku 2001. Vytýkali nerovnaké práva mužov a žien v tejto otázke. V prípade mužov totiž dovtedy platné právne normy umožnili na rozdiel od žien iba tak, ak jeho rodné priezvisko zanikne.

(TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Feldek a Kellenberger nominovaní na Cenu H. Ch. Andersena
<< predchádzajúci článok
Združenia zatiaľ nerozhodli o podpore nových členov Rady STV

V Maďarsku používa už 800 manželov priezvisko svojej manželky - diskusné fórum čitateľov