Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

19. februára 2018

V Myjave chcú vyhlásiť štyri stromy za chránenéOkresný úrad Myjava oznámil zámer vyhlásiť štyri stromy v katastri mesta za chránené. Jedná sa o jeden dub letný a tri lipy malolisté, informoval hovorca mesta Myjava Marek ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
Myjava 19. februára (TASR) - Okresný úrad Myjava oznámil zámer vyhlásiť štyri stromy v katastri mesta za chránené. Jedná sa o jeden dub letný a tri lipy malolisté, informoval hovorca mesta Myjava Marek Hrin.


Jedná sa o dub na Moravskej ceste, ktorého výška je 18 až 20 metrov s priemerom koruny 23 metrov a odhadovaným vekom 250 až 300 rokov. Prvá lipa sa nachádza pri múzeu Prvej Slovenskej národnej rady (SNR). Jej výsadba sa viaže k zasadnutiu I. SNR v Myjave k Kolényovskom dome v roku 1848. Druhou je „Myjavská lipa", ktorej história sa viaže pravdepodobne k začiatku výstavby kostola. Pôsobil v ňom kňaz Daniel Krman ml., ktorý prispel ku kultúrnemu rozvoju Myjavy. Posledná je lipa "u Belanských". Patrí k najstarším drevinám na Slovensku. Vzácny strom je unikátny nielen svojím vekom a formou, ale aj rozmermi.

Okresný úrad vyhlásil zámer na základe návrhu Štátnej ochrany prírody SR, Správy Chránenej krajinnej oblasti Záhorie a podľa predložených projektov ochrany chránených stromov. Verejnosť môže v priebehu 15 dní doručiť na Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Myjava pripomienky k tomuto zámeru.

 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
VIDEO: Bad Karma Boy si na turné zahrajú s Role aj Nvmeri
<< predchádzajúci článok
V opere Rigoletto sa predstaví gruzínsky barytonista N. Lagvilava

V Myjave chcú vyhlásiť štyri stromy za chránené - diskusné fórum čitateľov