14. februára 2007

V obrovskom slalome ruhý titul pre Svindala, výbuch Rakúšanov

Nór Aksel Lund Svindal sa stal štvrtým Nórom v histórii, ktorý sa stal majstrom sveta v zjazdovom lyžovaní v disciplíne obrovský slalom. Dvadsaťštyriročný rodák z Lörenskogu potvrdil v Aare ...

AARE 14. februára (WEBNOVINY) - Nór Aksel Lund Svindal sa stal štvrtým Nórom v histórii, ktorý sa stal majstrom sveta v zjazdovom lyžovaní v disciplíne obrovský slalom. Dvadsaťštyriročný rodák z Lörenskogu potvrdil v Aare výbornú formu, ukázal, že mu severský drsný sneh sedí a po nedeľňajšom zjazde vybojoval druhú zlatú medailu v kariére. Svindal bol po prvom kole štvrtý, v druhom sa vďaka druhej najrýchlejšej jazde dostal v súčte oboch kôl na čelo. V súboji s majstrom sveta zo superkombinácie, 24-ročným Švajčiarom Danielom Albrechtom bol lepší o 48 stotín sekundy. Úspech švajčiarskeho lyžovania zavŕšil tretím miestom veterán Didier Cuche (+0,61), ktorý sa cenného kovu z vrcholného podujatia dočkal prvýkrát od zimných olympijských hier 1998. V Nagane bol strieborný v super G, najlepšie jeho umiestnenie na MS bolo doteraz 4. miesto zo zjazdu na MS 2003 v St. Moritzi i super G v Aare.

Svindal nadviazal na úspechy krajanov Steina Erikssena a najmä slávnej dvojice Kjetil Andre Aamodt a Lasse Kjus, ktorí sa svetovými šampiónmi v obrovskom slalome stali už v minulosti. Naposledy sa Nóri v technickej disciplíne tešili zásluhou Kjusa v roku 1999 vo Vaile. "Druhá jazda bola takmer bez chyby. Keď zajazdíte na hranici rizika, ani si to neuvedomujete. Keď prídete potom do cieľa, zdá sa vám, že to bolo veľmi jednoduché. Keď som získal zlato v zjazde, stúplo mi sebavedomie a vedel som, že môžem získať v Aare ešte ďalšiu medailu," povedal v prvej reakcii pre ORF Svindal. Líder celkového hodnotenia Svetového pohára vyhral v tejto sezóne svoj prvý "obrák" v rámci prestížneho seriálu v rakúskom Hinterstoderi. V obrovskom slalome sa z roka na rok zlepšuje, vlani bol na ZOH šiesty.

V kŕčovitých výkonoch pokračovali v Aare rakúski zjazdári. Benjamin Raich, ktorý vyhral obrovský slalom na ZOH 2006 a bol najväčším favoritom aj v stredu, s číslom jeden vypadol hneď v hornej polovici trate úvodnej jazdy. Christoph Gruber zasa nezvládol záverečnú kombináciu brán prvého kola. Najlepšie z Rakúšanov skončil obhajca prvenstva z Bormia 2005, 34-ročný veterán Hermann Maier, ktorému však patrila v súčte až pozícia v tretej desiatke (21.).

Z tria slovenských reprezentantov, ktorí si účasť v hlavných pretekoch medzi 75 najlepšími museli vybojovať v kvalifikácii, sa v mrazivom počasí (prvé kolo -18°C, druhé kolo -6°C) dostal najvyššie najskúsenejší Ivan Heimschild. Po dvoch vyrovnaných jazdach, v ktorých sa vyvaroval väčších chýb, stratil na Svindala 7,05 sekundy a v cieli ho klasifikovali na konečnej 35. priečke. O päť miest nižšie s odstupom 7,95 s na lídra skončil Jaroslav Babušiak. Peter Lubellan zvládol dve tretiny trate prvého kola veľmi dobre, v záverečnej náročnej pasáži však vypadol a v pretekoch predčasne skončil.

Výsledky - majstrovstvá sveta v zjazdovom lyžovaní v Aare (Švéd.):

Obrovský slalom mužov - konečné poradie: 1. Aksel Lund Svindal (Nór.) 2:19,64, 2. Daniel Albrecht +0,48, 3. Didier Cuche (obaja Švajč.) +0,92, 4. Ted Ligety (USA) +0,99, 5. Alberto Schieppati (Tal.) +1,08, 6. Truls Ove Karlsen (Nór.) +1,36, 7. Kalle Palander (Fín.) a Jean-Philippe Roy (Kan.) obaja +1,45, 9. Mitja Valenčič (Slovin.) +1,47, 10. Marco Büchel (Licht.) +1,62,... 35. Ivan Heimschild +7,05, 40. Jaroslav Babušiak +7,90, Peter Lubellan (všetci SR) - nedokončil 1. kolo.