Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. októbra 2019

V parlamentných voľbách v Kanade podľa odhadov zvíťazili liberáliKanadský premiér a líder liberálov Justin Trudeau počas predvolebného mítingu pred parlamentnými voľbami vo Vancouveri 20. októbra 2019.Zdieľať
Kanadský premiér a líder liberálov Justin Trudeau počas predvolebného mítingu pred parlamentnými voľbami vo Vancouveri 20. októbra 2019. Foto: TASR/AP
 
Montreal/Calgary 22. októbra (TASR) - Liberálna strana Kanady vládnuceho premiéra Justina Trudeaua zvíťazila v pondelkových parlamentných voľbách, vyplýva zo zhodných odhadov hlavných kanadských televízií. Podľa verejnoprávnej CBC sa jej však nepodarilo získať väčšinu kresiel v dolnej komore parlamentu.


Podľa predbežných výsledkov liberáli vyhrali alebo vedú v 145 z celkovo 338 volebných obvodov, čo nebude stačiť na zostavenie väčšinovej vlády. Opoziční konzervatívci vedení Andrewom Scheerom vedú v 107 volebných obvodov.

Na sformovanie druhej väčšinovej vlády by Trudeau v 338-člennom parlamente potreboval získať 170 kresiel. V prípade vytvorenia menšinovej vlády bude pri schvaľovaní legislatívy v parlamente potrebovať podporu opozičných ľavicových strán.

Hlasovacie miestnosti sa vo všetkých šiestich časových pásmach krajiny už zatvorili.

Približne 27,4 milióna oprávnených kanadských voličov vyberalo 338 členov parlamentu po napätej a niekedy až nenávistnej predvolebnej kampani. Tá trvala približne 40 dní.

V septembri sa napríklad objavili fotografie spred 20 rokov, na ktorých mal Trudeau počas večierku s názvom Arabské noci na škole, kde v tom čase učil, tvár zafarbenú na čierno. Samotný Trudeau sa za "rasistický" mejkap ospravedlnil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Japonsku sa koná intronizácia cisára, Slovensko zastupuje Čaputová
<< predchádzajúci článok
Polooblačný utorok spríjemnia teploty do 23 stupňov

V parlamentných voľbách v Kanade podľa odhadov zvíťazili liberáli - diskusné fórum čitateľov