Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

29. septembra 2006

V Petržalke sa stierali predsudky o postihnutých ľuďochV detskom športovom areáli na Tematínskej ulici v bratislavskej mestskej časti Petržalka, ktorý otvoril magistrát začiatkom júna, sa dnes popoludní stierali predsudky o ľuďoch s ťažkým ...Zdieľať

BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) - V detskom športovom areáli na Tematínskej ulici v bratislavskej mestskej časti Petržalka, ktorý otvoril magistrát začiatkom júna, sa dnes popoludní stierali predsudky o ľuďoch s ťažkým mentálnym postihnutím. Ako dnes pre agentúru SITA uviedla námestníčka primátora Tatiana Mikušová, cieľom akcie s názvom Bratislavský detský areál pre všetkých je poukázať, že ihrisko môže slúžiť všetkým deťom. "Ihrisko by malo slúžiť nielen zdravým, ale aj mentálne postihnutým deťom, aby sa tu mohli spolu hrať a užívať si mladosť. Pretože táto akcia dokazuje, že sa to naozaj dá. Je to jednoducho o integrácii a táto akcia je akýmsi pilotným projektom," povedala Mikušová.

Podľa riaditeľky Domova sociálnych služieb pre deti a dospelých Kampino Miluši Budayovej chcú touto akciou zotrieť predstavy o tom, že mentálne postihnutý človek je chorý a že sa nevie rovnako zabávať a mať rád život ako ktorýkoľvek iný človek. Rovnaký názor má aj moderátorka Patrícia Jarjabková-Garajová. "Chcela by som povedať všetkým rodičom, ktorí majú postihnuté dieťa, aby nabrali odvahu a nebáli sa zobrať ho von, napríklad aj na toto ihrisko. Nech ho berú všade, kde sa len dá, a nech mu dožičia takýto zážitok," uviedla známa moderátorka. Zároveň by chcela odkázať všetkým deťom, aby poprosili svojich rodičov alebo opatrovateľov, aby ich sem niekedy zobrali. "Najlepšie je otvoriť si dvere sám a skúšať bariéru prekonať, pretože nikto to za nás neurobí. Môže nám ruku podať, aby sa nám išlo ľahšie, môže nám rameno podať, aby sme mali oporu, ale ten prvý impulz musíme spraviť my sami," skonštatovala Patrícia Jarjabková-Garajová.

Vybudovanie detského športového areálu stálo približne 5 miliónov korún a mesto ho zaplatilo zo svojho rozpočtu. Mesto plánuje areál v budúcom roku postupne rozširovať a vytvoriť z neho veľký športový areál pre všetkých. Akciu podporila aj nezisková organizácia Lepší svet či Základná škola na Pankúchovej ulici.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Madonna sa konečne dostala do Guinnessovej knihy rekordov
<< predchádzajúci článok
Sieť v USA odolá aj teroristickým útokom